Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Cyfrowa transformacja w inżynierii elektrycznej

Cyfrowa transformacja w inżynierii elektrycznej



Transformacja cyfrowa zatacza coraz szersze kręgi we współczesnym świecie. Obejmuje ona różne dziedziny nauki i przemysłu. Jedną z nich jest inżynieria elektryczna. Wpływ nowoczesnych narzędzi informatycznych na tę sferę jest szczególnie zauważalny. Warto dowiedzieć się więcej na temat wspomnianej dziedziny oraz nowoczesnych technologii w elektrotechnice.

Inżynieria elektryczna – czym się zajmuje?

Inżynieria elektryczna jest dziedziną, w ramach której poruszane są zagadnienia dotyczące wytwarzania, przetwarzania, gromadzenia oraz przesyłania i użytkowania energii elektrycznej. Wykwalifikowany inżynier elektrotechniki dysponuje rozległą wiedzą nie tylko z zakresu energetyki, ale także matematyki, fizyki, elektroniki oraz automatyki i informatyki. Wśród kompetencji wspomnianego specjalisty wymienia się m.in.:

  • nadzór, koordynację i kontrolę prac związanych z projektowaniem, wykonywaniem i modernizacją sieci energetycznych,
  • systematyczne wypełnianie dokumentacji robót elektrycznych i opracowywanie raportów dotyczących postępów w tych pracach,
  • udział w projektach przetargowych i wykonawczych dotyczących prac przy instalacjach elektrycznych.

Dodatkowo inżynier ds. elektrycznych dysponuje kompetencjami w zakresie wyceniania robót związanych z siecią energetyczną.

Zadania i wyzwania dla inżynierii elektrycznej

Zadania inżynierskie mieszczące się w zakresie inżynierii elektrycznej są zróżnicowane. Swym zasięgiem obejmują one m.in.:

  • projektowanie i wykonywanie źródeł zasilania do czujników, siłowników oraz technologii sterowania,
  • opracowywanie systemów zabezpieczania instalacji przed przeciążeniami i przepięciami,
  • tworzenie dokumentacji produkcyjnej z rysunkami obrazującymi prawidłowy sposób podłączenia kabli elektrycznych.

W realizacji wspomnianych zadań kluczową rolę odgrywa automatyzacja projektowania w elektrotechnice. Dzięki niej proces wykonywania wyszczególnionych czynności przebiega szybko i sprawnie. Inżynierowie korzystający z dobrodziejstw oferowanych przez nowoczesne technologie w elektrotechnice (takie jak choćby sztuczna inteligencja w projektowaniu elektrycznym) mają pewność, że dane zadanie zostało zrealizowane zgodnie z obowiązującymi normami jakościowymi i bezpieczeństwa.

Cyfrowe rozwiązania w inżynierii elektrycznej

Usprawnieniu procesu projektowania i wykonywania robót elektrycznych sprzyja wykorzystywanie rozmaitych, zaawansowanych technologicznie narzędzi informatycznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują cyfrowe rozwiązania w inżynierii elektrycznej oferowane przez firmę EPLAN. Można tutaj wymienić m.in.:

  • EPLAN Engineering Configuration – program umożliwiający mapowanie portfolio produktów w modułowy system. Narzędzie służy do automatycznego opracowywania dokumentacji inżynierskiej;
  • EPLAN Electric P8 – nowoczesne oprogramowanie przeznaczone do planowania i projektowania elektrotechniki dla maszyn i urządzeń. Za pomocą tego systemu można np. ręcznie tworzyć schematy elektryczne lub wykorzystywać w tym celu gotowe szablony;
  • EPLAN Data Portal – zaawansowany katalog produktów służących do wykonywania instalacji elektrycznych. Na ten moment jest dostępny wyłącznie w środowisku chmurowym EPLAN;
  • EPLAN Pro Panel – oprogramowanie do projektowania szaf sterowniczych i rozdzielnic. Z powodzeniem może być też wykorzystywane do budowy płyt montażowych.

Cyfrowa transformacja w projektowaniu elektrycznym swym zasięgiem obejmuje także stworzenie możliwości swobodnego wykorzystywania danych ze swoich schematów do programowania PLC. Bardzo ważną rolę odgrywa także cyfrowe zarządzanie dokumentacją techniczną.


Data publikacji: 27.05.2024