Od czego zacząć naukę angielskiego - jaką wiedzę przyswoić w pierwszej kolejności?
Skuteczna nauka gramatyki wymaga podzielenia materiału na mniejsze, łatwiej przyswajalne części i odpowiednią selekcję struktur, tak, aby były dopasowane do Twojego poziomu. Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę, nie próbuj opanować wszystkich czasów gramatycznych naraz, bo tego po prostu zrobić się nie da. Specjaliści w dziedzinie nauki języka obcego nie bez powodu zalecają metodę małych kroków - poznanie podstaw, a potem stopniowe poszerzanie wiedzy gramatycznej na każdym kolejnym stopniu zaawansowania. Od czego więc zacząć naukę gramatyki angielskiej?
Nauka czasów
W języku angielskim funkcjonuje aż 12 czasów gramatycznych, lecz na początku wystarczy, że poznasz kilka z nich. Zalecana kolejność to:
- Present Simple
- Past Simple
- Present Continuous
- Future Simple
- Present Perfect
Te pięć czasów pozwoli Ci wyrazić swoje myśli dotyczące teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Usłyszysz je też w większości codziennych konwersacji po angielsku.

Konstrukcje dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
Native speakerzy mówią o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wykorzystując nie tylko czasy. W języku angielskim istnieją także pewne wyrażenia, które nie będąc de facto czasami gramatycznymi, pełnią jednak podobną do nich funkcję. Ponieważ są często używane, warto wpisać je na listę “do nauczenia” już w pierwszym roku nauki. Jakie to konstrukcje? Lista nie jest długa:
- have got: “mieć”,
- czasowniki modalne can, must, should, don’t have to (móc, musieć, powinno się, nie musieć),
- there is / there are: jest, są, znajduje się, znajdują się,
- czasownik want (to) / would like to - chcieć,
- to be going to: zamierzać, planować.
Przymiotniki i rzeczowniki
Nauka angielskich przymiotników i rzeczowników nie jest bardzo trudna, ponieważ w angielskim są to nieodmienne części mowy. Nie musisz się więc martwić odmianą przez osoby czy przypadki. Lista zagadnień gramatycznych, które musisz opanować, ogranicza się do zaledwie kilku pozycji:
- rozróżnienie pomiędzy rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi,
- tworzenie liczby mnogiej rzeczowników,
- dopełniacz saksoński, czyli wyrażanie przynależności, np. Tom’s car - samochód Toma,
- przymiotniki dzierżawcze,np. my - mój, your- twój, itd.,
- stopniowanie przymiotników, np. old - older - the oldest (stary - starszy - najstarszy).
Solidne opanowanie tych podstawowych struktur gramatycznych znacznie ułatwi Ci naukę na późniejszych, bardziej zaawansowanych etapach.
