Historia nie musi być nudna! Podcasty historyczne i ich wartość dla współczesnego odbiorcy
Historia to jedna z dziedzin nauki, która dla jednych jest fascynująca, a dla innych nudna i monotonna. Nie sposób jednak przecenić roli, jaką odgrywa w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia oraz budowaniu jego przywiązania do tradycji i kultury swojego kraju. Historię warto więc znać, chociażby po to, aby wiedzieć, dlaczego żyjemy w takim a nie innym świecie i jak przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość. Zdobywanie wiedzy historycznej wcale nie musi być jednak nudne i opierać się wyłącznie na czytaniu książek – w zgłębianiu tajników przeszłości pomoże podcast historyczny!
Czym są podcasty? Dlaczego są tak popularne w dzisiejszych czasach?
Podcasty z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne programy, poruszające bardzo różne tematy – od poradników i programów lifestyle’owych, poprzez audycje true crime, na podcastach naukowych kończąc. Ich zadaniem jest zaprezentowanie wybranych przez autora zagadnień w luźnej formie słuchowiska. Niewątpliwą zaletą tego formatu jest możliwość odsłuchania programów w dowolnej chwili – w domu i poza nim. Podcasty zdecydowanie urozmaicają codzienność swoich odbiorców, umilając im np. sprzątanie, uprawianie sportu, podróże i wiele innych czynności, w czasie których często narzekamy na nudę.
Podcast historyczny to osobna kategoria audycji internetowych. To program o charakterze naukowym, który ma za zadanie zaprezentować słuchaczom konkretny wycinek historii lub wybrane zagadnienie. Jego autor to albo osoba zafascynowana historią, albo naukowiec, który bada minione dzieje i pragnie dzielić się swoimi odkryciami i przemyśleniami ze słuchaczami. Podcast historyczny często przybiera także firmę wywiadu, w którym oprócz prowadzącego uczestniczy zaproszony przez niego gość – wybitny historyk i znawca danego tematu.
Dzięki temu osoby zainteresowanie przeszłością mogą dowiedzieć się nowych, nieznanych faktów, poznać punkt widzenia innych miłośników historii, a także wyrobić sobie zdanie na temat konkretnych wydarzeń. Podcasty historyczne skutecznie udowadniają, że spotkania z historią wcale nie muszą być nudne – wręcz przeciwnie! To właśnie dzięki nim wiele osób zaczyna interesować się przeszłością swojego kraju, szukać na własną rękę informacji i lepiej rozumieć teraźniejszość, która została przecież ukształtowana przez minione wydarzenia.
Polihistor – polski podcast historyczny Centrum Mieroszewskiego
Osoby zainteresowane historią mają do wyboru sporo podcastów poświęconych tematyce historycznej. Spośród nich szczególnie warto wymienić jeden – Polihistor. To podcast historyczny tworzony przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, poświęcony historii, polityce i stosunkom społecznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Każdy odcinek Polihistora poświęcony jest innemu, ważnemu z punktu widzenia aktualnych wydarzeń tematowi, który jest szczegółowo omawiany przez prowadzącego, dr Bartłomieja Gajosa i zaproszonego przez niego gościa – eksperta z danej dziedziny.
Z audycji słuchacze mają szansę dowiedzieć się m. in. czy Polska miała szansę uniknąć rozbiorów i wybuchu II wojny światowej, czy Putin bierze pod uwagę możliwość użycia bomby atomowej, jaki wpływ na gospodarkę współczesnej Rosji wywierają nałożone na nią sankcje i wiele innych, aktualnych zagadnień, które nurtują dziś już nie tylko zawodowych historyków.