Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jesteś studentem i chcesz na siebie zarabiać? Praca zdalna może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, jak pogodzić ją z nauką.

Jesteś studentem i chcesz na siebie zarabiać? Praca zdalna może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, jak pogodzić ją z nauką.



Studia i praca zdalna? To proste! Wskazówki dla studentów chcących zarabiać w domu

Praca podczas studiów to świetny sposób nie tylko na podreperowanie studenckiego budżetu, ale i zdobycie cennego doświadczenia, które z pewnością przyda się po zakończeniu edukacji. W dobie „home office” pogodzenie pracy ze studiami może być prostsze niż kiedykolwiek. Dowiedz się, jak to wszystko ze sobą związać.

Praca podczas studiów kojarzy się z gastronomią, centrami obsługi telefonicznej klienta i podobnymi stanowiskami niewymagającymi dyspozycyjności w pełnym wymiarze godzin. Są to oczywiście bardzo dobre miejsca do zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, ale nowoczesna technologia oferuje również inne ciekawe możliwości. Jedną z nich jest właśnie praca zdalna.

Studenci wybierający ten rodzaj zatrudnienia cenią sobie oszczędność czasu, którego i tak często im brakuje. Praca zdalna zupełnie eliminuje potrzebę dojazdów z i do biura, jednocześnie gwarantując domowy komfort i takie same możliwości zdobywania doświadczenia jak „tradycyjny” system zatrudnienia.

Zanim jednak zaczniesz pracować zdalnie na studiach, musisz zdobyć posadę. Tylko jak?

Gdzie szukać pracy zdalnej na studiach?

W polskim internecie funkcjonują rozliczne portale, na których z powodzeniem można szukać zatrudnienia w formie zdalnej w każdym wymiarze godzin. Są to zarówno witryny stworzone specjalnie do łączenia pracowników z pracodawcami, jak i zwykłe portale społecznościowe. Oto kilka przykładów:

  • Facebook. Choć nie jest to portal do szukania pracy, Facebook potrafi być bardzo pomocny. Na Facebooku istnieją tysiące grup tematycznych poświęconych przeróżnym zawodom i pasjom. Nierzadko to właśnie tam praco- i zleceniodawcy poszukują potencjalnych pracowników.

  • Pracuj.pl. Pracuj.pl to jeden z najpopularniejszych polskich portali pracy, a dziś również miejsce, w którym setki pracowników znajduje stanowiska zdalne. Filtry pozwalają wyświetlić tylko oferty pracy zdalnej i hybrydowej, co ułatwia poszukiwania.

  • LinkedIn. LinkedIn to portal społecznościowy łączący specjalistów z różnych dziedzin, ale również udostępniający przestrzeń do publikowania ofert pracy. To także jedna z popularniejszych witryn networkingowych – wielu specjalistów korzysta z niej, by nawiązywać cenne kontakty zawodowe.

  • Rocketjobs. Rocketjobs to portal gromadzący oferty pracy, głównie biurowej. Dzięki licznym kategoriom i filtrom łatwo odsiać te nieistotne i zostawić tylko ogłoszenia spełniające określone kryteria. Rocketjobs pozwala na odsianie wszystkich ofert, które nie są oznaczone jako zdalne lub hybrydowe, co bardzo ułatwia szukanie zdalnego stanowiska.

  • Useme. Useme to portal dla freelancerów nieprowadzących działalności gospodarczej, umożliwiający wystawianie klientom faktur za opłatą w postaci prowizji. Useme ma jednak również drugą bardzo ważną funkcję – odgrywa rolę łącznika pomiędzy zleceniodawcami i zleceniobiorcami, umożliwiając obu grupom odnajdywanie się nawzajem. Copywriterzy, graficy, webdeveloperzy i inni freelancerzy znajdują tu pojedyncze zlecenia, które nie są tak czasochłonne jak praca na etacie, a pozwalają zarobić. Dla studentów może być to strzał w dziesiątkę.

Wskazówki dla studentów pracujących zdalnie

Przymierzasz się do rozpoczęcia pracy zdalnej, a może już ją masz i stresujesz się tym, jak Ci pójdzie? Zebraliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci przyzwyczajenie się do nowego trybu i wzmocnią Twoją produktywność. Praca zdalna nie jest bowiem tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać – poza zaletami ma też wady, a jedną z nich jest często trudność w utrzymaniu produktywności i motywacji.

      1. Dbaj o swoje cyberbezpieczeństwo

W zależności od zajmowanego stanowiska, podczas pracy zdalnej możesz mieć do czynienia z wieloma poufnymi informacjami i dokumentami. Jako pracownik masz obowiązek robić wszystko, by dane te pozostały bezpieczne i nie dostały się w cudze ręce z Twojej winy.

Podczas pracy warto korzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Co to VPN? To usługa tworząca prywatny, szyfrowany tunel dla ruchu sieciowego, dzięki któremu dane są bezpieczne na wypadek wycieku. Z usług VPN korzysta wiele firm, szczególnie zatrudniających pracowników zdalnych, właśnie ze względu na zwiększone bezpieczeństwo transferu danych.

Poza zabezpieczeniem połączenia pamiętaj, że Ty sam możesz paść ofiarą hakerów próbujących zaatakować firmę. Uważnie czytaj wszystkie maile i wiadomości, nawet jeśli rzekomo pochodzą od Twoich współpracowników lub kierownictwa – podszywanie się pod zaufane osoby to popularna metoda na uzyskanie dostępu do zamkniętych systemów.

      2. Ustal swój własny porządek dnia

Rutyna wpływa na poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Ma też ogromny wpływ na produktywność. W „tradycyjnym” systemie przygotowanie się do wyjścia i dotarcie do biura to już część pewnego stałego porządku dnia roboczego. W pracy zdalnej brakuje tej części, przez co niektórym trudniej wejść w tryb „zawodowy”. Warto więc ustalić sobie własną rutynę. Możesz zaczynać każdy dzień pracy od przeczytania maili albo zapoznania się z planem na następne godziny. Ważne, by te czynności wprawiały Cię w nastrój sprzyjający wykonywaniu obowiązków.

Pamiętaj, by w swoim planie dnia umieścić także studia. Rozkład obowiązków zależy od tego, w jakim trybie studiujesz i pracujesz. Nie zaniedbuj jednak swoich studiów – zaplanuj czas na naukę.

      3. Usuń rozpraszacze

Rozpraszacze to jedna z największych przeszkód stojących na drodze pracowników zdalnych. Telefony, komputery i telewizory są w każdym domu, niestety nie pomagając w osiągnięciu motywacji i skupienia. Przed pracą warto je usunąć. Najlepiej stworzyć sobie odosobnione miejsce pracy zaopatrzone we wszystkie potrzebne narzędzia, a pozbawione rozpraszaczy. Smartfon zostaje wyciszony oraz poza zasięgiem ręki – dzięki temu nie będzie Cię kusiło, by po niego sięgać.

      4. Rozdziel życie zawodowe od osobistego

W pracy zdalnej bardzo łatwo wpaść w pułapkę wiecznego trybu zawodowego. Kiedy pracujesz tam, gdzie mieszkasz, nie wychodzisz z biura i nie wracasz do domu, by odpocząć, ponieważ biuro jest Twoim domem. Dlatego tak ważne jest ustalenie granic i znalezienie sobie miejsca, które będzie przeznaczone tylko do pracy.

Trzymaj się swojego ustalonego planu dnia i nie daj się wciągnąć w pułapkę pracowania po godzinach, skoro masz przecież blisko – to prosty sposób na przepracowanie i wypalenie, nie mówiąc już o możliwym zaniedbaniu studiów.


Data publikacji: 04.10.2024

Jesteś studentem i chcesz na siebie zarabiać? Praca zdalna może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, jak pogodzić ją z nauką. - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię