Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Krytyczne myślenie w edukacji. Czy można się tego nauczyć?

Krytyczne myślenie w edukacji. Czy można się tego nauczyć?



Myślenie krytyczne to cenna umiejętność. Powinno się ją kształtować już od najmłodszych lat. Dlatego ważne jest, aby kadra nauczycielska w Polsce umiała wykorzystać krytyczne myślenie w celach edukacyjnych. Sprawdźmy więc, czy istnieją szkolenia w tym zakresie i co można dzięki nim osiągnąć.



Dlaczego warto myśleć krytycznie?
 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że umiejętność krytycznego myślenia polega na szukaniu wad. To błędne założenie. Tak naprawdę krytyczne myślenie polega na analizie wielu czynników, na podstawie czego mogą powstawać wiarygodne oceny danego problemu. Mowa tu o tworzeniu słusznych hipotez, przewidywaniu konsekwencji, rozróżnianiu faktów od opinii... To po prostu wielowymiarowa interpretacja zagadnień. Od inżynierii mechanicznej po problematykę społeczną w codziennym życiu. Od historii po lektury szkolne. Kształtowanie myślenia krytycznego u dzieci jest zatem podstawą ich rozwoju intelektualnego. Tworzą w końcu zestaw umiejętności 4K.

Krytyczne myślenie z perspektywy nauczyciela
 

Nauczyciele w Polsce często lekceważą wartość krytycznego myślenia. Preferują rozwiązywanie problemów według utartych schematów. W rezultacie relacja uczeń-nauczyciel jest pusta. Co gorsze, ma to przełożenie na intelekt dziecka, który nie jest stymulowany w odpowiedni sposób. Dzieci, które myślą krytycznie, osiągają lepsze rezultaty w szkole. Do tego są zdolne do skuteczniejszego podejmowania decyzji życiowych jak np. wybór kierunku studiów czy kredytu na mieszkanie.

W związku z powyższym wartość procesu nauczania sama w sobie staje się większa. To powinno mieć znaczenie nie tylko dla rodziców, lecz również dla szkół. Prywatne szkolnictwo w Polsce z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, przybywa takich placówek. Rośnie więc konkurencyjność. Kadra pedagogiczna umiejąca wdrożyć postawę myślenia krytycznego w pracy pomoże uczniom w osiąganiu sukcesów. A to, szanowni Państwo, pomoże szkole w pozyskiwaniu funduszy.



Kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia
 

Tak, w Polsce są kursy krytyczne myślenie skierowane dla nauczycieli. To rozwiązania grupowe, jak i indywidualne. Może z tego skorzystać cała kadra oraz pojedynczy nauczyciel freelancer. Warto więc poszukać ośrodka, który zajmuje się takimi szkoleniami z punktów widzenia edukacji właśnie. Ważne, aby przy tym zweryfikować możliwe akredytacje oraz szczegóły oferty. To naprawdę dobry sposób na podniesienie kompetencji nauczyciela, jak i całego zespołu.


Data publikacji: 15.09.2023

Krytyczne myślenie w edukacji. Czy można się tego nauczyć? - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię