Likwidacja WIBOR a podważenie legalności wskaźnika
Co prawda kolejne wyroki sądowe w sprawach o usunięcie WIBOR z umowy kredytowej zapadają z korzyścią dla banków i sądy stoją za stanowiskiem o zgodności WIBOR z prawem, to jednak zamieszanie związane z potencjalną abuzywnością WIBOR się nie kończy.
Koniec WIBOR w 2025 roku
Zapowiadana likwidacja WIBOR na rok 2025 może nie dojść do skutku. Dopóki WIBOR uznawany jest przez sądy krajowe za legalny bankom nie zależy na zmianach wskaźnika, ustawodawca zapowiada likwidację WIBOR na rzecz nowego wskaźnika adekwatnego do realiów rynku finansowego już od dwóch lat i wciąż nie ma wiążących decyzji w tym temacie. Zapowiedzi medialne to nie wszystko, a nawet o wiele za mało dla kredytobiorców, którzy z powodu WIBOR płacą coraz wyższe raty. Tempo wzrostu WIBOR w 2024 roku znacznie spadło co nie oznacza, że stopy procentowe nie są podnoszone.
Abuzywność WIBOR niepotwierdzona
Wykazanie abuzywności WIBOR nie jest tak proste jakby się wydawało. Cechy abuzywne jakimi argumentują kredytobiorcy pozwy wnoszone do sądów nie zostały uznane przez kolejne sądy. Wiosną zapadł już dwudziesty czwarty prawomocny wyrok w sprawie wiborowej, którą wygrał bank. W toku jest wiele spraw, które pozornie wyglądają na oczywiste, jednak o ile sam fakt, że WIBOR w sposób szybki i nietypowy wzrósł w krótkim czasie, trudno jest udowodnić, że bank temu zawinił, chociażby w kontekście obowiązku informacyjnego. Mimo tego, ostatniego maja 2024 Sąd Okręgowy w Częstochowie zwrócił się do TSUE o wypowiedź w sprawie WIBOR. Aktualnie w polskich sądach toczy się ponad tysiąc sporów z bankami o usunięcie WIBOR. Gdyby stanowisko TSUE okazałość się przychylne kredytobiorcom można spodziewać się zasypania sądów pozwami, gdyż statystycznie kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik WIBOR jest najwięcej.
Radykalne zmiany a stanowisko TSUE
Czekając na stanowisko TSUE warto rozważyć swoją sytuację i dobrze przygotować do ewentualnej rozprawy sądowej. Już dziś można poddać swoje dokumenty kredytowe analizie prawnej, dzięki której można ocenić czy umowa spełnia przesłanki do wniesienia powództwa o usunięcie WIBOR z umowy. Podkreślić należy, że likwidacja WIBOR w 2025 roku wcale nie oznacza usunięcia wskaźnika wstecznie, tym samym nadal będzie można zaskarżyć umowy bazujące na WIBOR do chwili jego likwidacji. Liczne kancelarie prawne zapewniają bardzo szeroki wachlarz usług doradczych dla kredytobiorców, którzy czują się zagubieni w możliwościach zaskarżenia umowy kredytowej w złotówkach itp.
Analiza dokumentów fundamentem powództwa
Jeżeli mamy podejrzenie, że umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne, bądź wydaje się nam, że nasz kredyt mógłby być zaskarżony z powodu sprzeczności z prawem najlepszym krokiem jest dokonanie analizy dokumentów kredytowych. Prawnicy z kancelarii frankowych zapewniają profesjonalną analizę pod kątem abuzywności oraz doradztwo w zakresie ewentualnego powództwa wraz z kompleksową ofertą usług pomocy prawnej, zastępstwa procesowego podczas sporu sądowego z bankiem.