Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Matura międzynarodowa – IB

Matura międzynarodowa – IB



Co to jest matura międzynarodowa? Czy różni się od polskiej matury, a jeśli tak, to czym? Jak do niej przystąpić i ile to kosztuje? Przygotowaliśmy odpowiedź na te i inne pytania – sprawdź!

Matura międzynarodowa (ang. International Baccalaureate Diploma) stanowi część programu edukacyjnego, który został stworzony w 1962 r. w Genewie (w Polsce pojawił się w 1993 r.). Uczestniczy w nim blisko 645 tysięcy uczniów na wszystkich kontynentach, w tym setki polskich licealistów uczących się w 34 szkołach średnich – zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Specyfika programu IB

Program IB znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczaiły nas polskie szkoły. Uczniowie przyjmują postawę aktywną, zorientowani są na praktyczny wymiar nauki. Liczy się przede wszystkim to, aby rozumieli omawiane zagadnienia – a nie tylko zapamiętywali dane. Program IB promuje umiejętność krytycznego myślenia, selekcji informacji i wykorzystywania zdobytej wiedzy; uczy otwartości na drugiego człowieka i inne kultury. Wyposaża licealistów w kompetencje, które pozwalają im doskonale odnajdywać się później w międzynarodowym środowisku akademickim oraz na rynku pracy.

Czego uczą się licealiści w klasach IB?

Program IB trwa 2 lata i składa się z sześciu kursów przedmiotowych, obowiązkowych zajęć z teorii wiedzy (ang. Theory of Knowledge), eseju zaliczeniowego (ang. Extended Essay - EE) oraz CAS (ang. Creativity, Action, Service – twórczość, działanie, pomoc) – co najmniej 150 godzin wolontariatu. Każdy z elementów programu musi zostać zrealizowany, w przeciwnym razie uczeń nie uzyska dyplomu IB – nawet wtedy, gdyby jego wyniki były wybitne.Uczniowie samodzielnie wybierają przedmioty, których będą się uczyć, kierując się przy tym własnymi zainteresowaniami, planami na przyszłość albo ofertą edukacyjną szkoły. Kursy przedmiotowe realizowane są na dwóch poziomach – rozszerzonym (ang. higher level – HL) i podstawowym (ang. standard level – SL). Trzy lub cztery kursy uczeń musi zaliczyć na poziomie HL, a pozostałe – na poziomie SL. Oto sześć grup przedmiotów (z każdej grupy kilkuprzedmiotowej wybiera się jeden): 1. język podstawowy (zwykle język ojczysty ucznia);2. język obcy (najczęściej do wyboru: angielski, francuski, hiszpański);3. nauki społeczne: historia, geografia, ekonomia, filozofia, psychologia, antropologia, zarządzanie, technologia informacyjna;4. nauki eksperymentalne: biologia, chemia, fizyka, ekologia;5. nauki matematyczne: matematyka, matematyka z informatyką, matematyka zaawansowana;6. przedmioty artystyczne: sztuka, muzyka, film (lub kolejny z przedmiotów z grup 3–5).Zajęcia prowadzone są z reguły w języku angielskim, dlatego od kandydatów do klas IB wymaga się najczęściej zaawansowanej znajomości tego języka (w przypadku możliwości wyboru innego języka wykładowego również należy potwierdzić poziom zaawansowania).

Organizacja, koszty

Z uwagi na fakt, że akredytację IBO (ang. International Baccalaureate Organization) trudno zdobyć, szkoły, którym się to udało, cieszą się renomą. Polskie szkoły decydują o zasadach rekrutacji do klas IB indywidualnie. Jako że kurs IB rozpoczyna się w drugiej klasie liceum, w części szkół organizuje się preIB – kurs przygotowawczy prowadzony już w klasie pierwszej. Nauka w klasach IB szkół publicznych nic nie kosztuje, maturzyści ponoszą jednak koszty egzaminów maturalnych (w roku 2011 – ok. 3,5 tysiąca złotych). Egzaminy IB, podobnie jak polskie matury, przeprowadzane są na początku maja i trwają ok. 3 tygodni. Wyniki podawane są na początku lipca, a dyplomy (wystawione przez IBO z główną siedzibą w Genewie) odbierać można w ostatnich dniach sierpnia.

Jak się zdaje maturę międzynarodową?

Na maturze międzynarodowej zdaje się wszystkie sześć przedmiotów. Za zdanie jednego przedmiotu można uzyskać 7 punktów, co sprawia, że maksymalny wynik egzaminów wynosi 42 punkty (7x6). Dodaje się do nich jednak punkty za esej i praktyki CAS (maksymalnie 3 punkty), najwyższy możliwy wynik maturalny wynosi zatem 45 punktów. Dyplom maturalny można uzyskać już wtedy, kiedy zdobędzie się 24 punkty, jednak tylko pod warunkiem, że spełni się określone wymagania.Na ocenę końcową składa się zarówno ocena dwuletniej pracy ucznia (wystawiana przez nauczyciela oraz zewnętrznego egzaminatora IBO), jak i wyniki egzaminów i EE (EE oraz egzaminy IB sprawdzane są tylko przez zewnętrznych organizatorów). Skala ocen wygląda następująco: 7 – excellent; 6 – very good; 5 – good; 4 – satisfactory; 3 – mediocre; 2 – poor; 1 – very poor.

IB otwiera drzwi zagranicznych uczelni

Absolwenci szkół średnich legitymujący się dyplomem IB nierzadko podejmują studia na najbardziej prestiżowych uniwersytetach świata – IB jest honorowana na Oxfordzie, Cambridge, a także na amerykańskim Harvardzie czy Yale. W wielu przypadkach IB zwalnia również nie tylko z dodatkowych egzaminów wstępnych, ale i z testów sprawdzających znajomość języka obcego. Dla absolwentów klas IB przygotowywane są także specjalne stypendia.Dyplom IB zapewnia również indeks polskich uczelni, traktowany jest bowiem na prawach polskiego świadectwa dojrzałości (na mocy Zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 1997 r.). Wyniki matury międzynarodowej przelicza się według korzystnych kryteriów; część szkół wyższych przyjmuje kandydatów z IB z pominięciem zwyczajowego procesu rekrutacji lub na specjalnych zasadach. Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 23.03.2013

Matura międzynarodowa – IB - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię