Znajomość języka angielskiego we współczesnym świecie jest wręcz niezbędna. W końcu wielu pracodawców jej wymaga. Dodatkowo znając język angielski, można porozumieć się nie tylko z mieszkańcami krajów anglojęzycznych, ale też innych miejsc na świecie. Dziś przedstawimy Wam 5 kroków do rozpoczęcia przygody z językiem.
Krok pierwszy: znalezienie dobrej szkoły językowej
Samodzielna nauka języka obcego nie jest łatwa. Dlatego aby osiągnąć dobre efekty i bardzo szybko nauczyć się języka obcego warto zapisać się do szkoły językowej. Najlepiej wybrać taką, która zatrudnia doświadczonych native speakerów, ale też dysponuje dobrymi materiałami. Nie można również zapominać, że ważne jest rozwijanie wszystkich kompetencji językowych. Szkoła języka angielskiego pomoże opanować podstawy języka, co jest pierwszym krokiem do dalszej nauki.
Krok drugi: nauka słownictwa wraz z właściwą wymową
Jak już wspomnieliśmy, należy jednocześnie rozwijać wszystkie kompetencje językowe. Dotyczy to czytania, pisania i mówienia oraz rozumienia ze słuchu. Jednak warto zacząć od poznania słownictwa zanim przejdzie się do gramatyki. Można uczyć się z pomocą gier typu memory. Ważna jest odpowiednia wymowa. Można uczyć się fonetycznie, poznając poszczególne głoski i ich zapis. Trzeba wielokrotnie powtarzać, by utrwalić prawidłową wymowę. To klucz do tego, by być rozumianym.
Krok trzeci: nauka gramatyki języka angielskiego
Znając słówka z danego działu, można uczyć się wypowiadania i pisania całych zdań. Warto poznawać czasy w sposób naturalny w ramach ich codziennego użycia. Wkuwanie zasad gramatycznych i robienie ćwiczenia za ćwiczeniem niekoniecznie będzie skuteczne, jeśli znajomość czasu nie będzie utrwalana w naturalny sposób. Tutaj istotna jest praca z native speakerem, który pokaże różnicę w użyciu poszczególnych czasów teraźniejszych, przeszłych i przyszłych i wskaże, których najczęściej używa się w codziennej komunikacji i w jakich sytuacjach. Na przykładach w ramach ćwiczeń praktycznych łatwiej jest nauczyć się czasów i dzięki temu używać ich w sposób naturalny.
Krok czwarty: poznanie znanych i używanych na co dzień zwrotów i wyrażeń
Znając czasy, przynajmniej te podstawowe, a także słownictwo można również uzupełniać swoją wiedzę o wyrażenia, które są popularne. Każdy język jest żywy, ma swój kod kulturowy. Ważna jest zarówno znajomość slangu, jak i powiedzeń używanych powszechnie. Zamiast powiedzieć "It was easy", można w końcu użyć wyrażenia "It was a piece of cake".
Krok piąty: cierpliwe powtarzanie każdego działu
Wiadomo, że nie od razu będzie się mówiło płynnie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nauka języka zawsze jest procesem. Przede wszystkim trzeba go używać, aby nie zapomnieć tych słów i wyrażeń, które już się poznało. Warto więc regularnie rozmawiać z native speakerami na zajęciach.