Polska edukacja dla dzieci w Hiszpanii
Hiszpania jest pięknym, słonecznym krajem. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na przeprowadzkę do tego miejsca razem z całą rodziną. Dzieci mieszkające za granicą mogą jednak w związku z tym tracić kontakt z językiem ojczystym i polską kulturą. Czy zatem polska edukacja dzieci w Hiszpanii jest możliwa?
System edukacyjny w Hiszpanii
W Hiszpanii obowiązkiem szkolnym objęte są wszystkie dzieci i młodzież w wieku od 6. do 16. roku życia. Edukacja jest bezpłatna od przedszkola do 18 lat, jednak w zależności od regionu może zdarzyć się konieczność zapłacenia za książki, materiały edukacyjne lub zajęcia dodatkowe.
W Hiszpanii występują następujące etapy edukacji:
- edukacja przedszkolna (Educación Infantil) - opcjonalna,
- edukacja podstawowa (Educación Primaria) - obowiązkowa,
- edukacja średnia (Educación Secundaria Obligatoria - ESO) - obowiązkowa,
- edukacja średnia II stopnia (Bachillerato) - opcjonalna,
- kształcenie zawodowe (Formación Profesional) - opcjonalna.
Początek roku szkolnego w hiszpańskich szkołach zazwyczaj przypada na początek drugiego tygodnia września, a zakończenie - w połowie czerwca. Daty te mogą się jednak różnić w zależności od regionu. Na koniec szkoły średniej II stopnia uczniowie piszą egzamin zbliżony do naszej polskiej matury, tzw. bachillerato. Aby dostać się na studia muszą dodatkowo podejść do egzaminów wstępnych.
Polskie dzieci w hiszpańskiej szkole
Przeprowadzając się do Hiszpanii razem z dziećmi, jak w każdym innym kraju, trzeba zadbać o ich edukację. Polskie dziecko ma prawo uczęszczać do tej samej klasy co hiszpańskie dzieci w tej samej grupie wiekowej i o podobnym poziomie wykształcenia. Szkoły w Hiszpanii różnią się pod względem wielkości i jakości kształcenia, jednak to, co je łączy, to wyjątkowo opiekuńcze środowisko dla małych dzieci.
Na początku uczęszczanie do hiszpańskiej szkoły może być dla polskiego dziecka trudne ze względu na barierę językową czy różnice programowe. Wszystkie dzieci w Hiszpanii mają jednak prawo do korzystania z zajęć wyrównawczych, dzięki czemu łatwiej jest im zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.
W szkołach, gdzie jest dużo emigrantów, może być oferowana także możliwość zorganizowania intensywnych kursów językowych, na które uczniowie uczęszczają przez kilka pierwszych tygodni. Jeśli szkoła nie oferuje takie opcji, można też zapytać o prywatne lekcje z nauczycielem.
Czy w Hiszpanii są polskie szkoły?
W Hiszpanii istnieją polskie szkoły, w których dzieci uczą się zazwyczaj w soboty. Mogą tam zdobywać wiedzę z takich przedmiotów jak język polski, historia czy geografia naszego kraju. Mogą też brać udział w zajęciach z literatury czy plastyki. Pozwala im to na poznanie innych polonijnych dzieci oraz naukę języka ojczystego. Należy jednak pamiętać, że uczęszczanie do takiej placówki to opcja dodatkowa i dziecko mimo wszystko musi realizować obowiązek szkolny w hiszpańskiej szkole. Chodzenie do szkoły nie tylko w ciągu tygodnia, ale i w soboty może być dla małego ucznia obciążające.
Polska edukacja online w Hiszpanii
Dzieci mieszkające w Hiszpanii muszą chodzić do tamtejszej szkoły. Jeśli jednak chcą dodatkowo realizować polską podstawę programową, otrzymać polskie świadectwo i mieć możliwość zdawania polskich egzaminów, doskonałą opcją są Polskie Szkoły Internetowe Libratus. Nauka odbywa się całkowicie online - dziecko może uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, co daje dużą swobodę.
Uczniowie Libratusa otrzymują dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdują się wszystkie niezbędne materiały do nauki, takie jak interaktywne ćwiczenia, gry, testy z podstawy programowej czy webinaria z doświadczonymi nauczycielami. Dzięki podzieleniu materiału na 36 tygodni nauka jest prawdziwą przyjemnością. Więcej na temat tego, czym jest Libratus i jak wziąć udział w rekrutacji i zapewnić swojemu dziecku kontakt z językiem polskim można poczytać odwiedzając stronę www.libratus.edu.pl
Opracowano na podstawie:
- Przewodnik prawny dla polskiej rodziny za granicą, https://dziecizagranica.gov.pl/hiszpania/, dostęp: 7.11.2023
- Poradnik o edukacji w Hiszpanii, https://polacos.pl/poradnik-o-edukacji-w-hiszpanii/, dostęp: 7.11.2023