Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Rodzicielstwo z empatią: jak wychować dziecko z wysoką inteligencją emocjonalną?

Rodzicielstwo z empatią: jak wychować dziecko z wysoką inteligencją emocjonalną?



Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania, rozumienia i zarządzania emocjami. Ma ona ogromny wpływ na zdolność do nawiązywania zdrowych relacji, radzenia sobie ze stresem czy osiągania szkolnych sukcesów. Poprzez świadome i empatyczne podejście do wychowania, jako rodzic pomagasz swojemu dziecku kształtować jego inteligencję emocjonalną. Już teraz dowiedz się więcej o tym, jak skutecznie wspierać rozwój swojego podopiecznego!

Wydawnictwo Edukowisko – zainwestuj w wartościowe zabawy!

Gry i zabawy dotyczące emocji są bardzo skutecznym sposobem na naukę ich rozpoznawania i zarządzania. Jedną z takich gier jest „W dżungli emocji”, która łatwo pomaga nazwać oraz zrozumieć maluchowi to, co czuje. Te i wiele innych gier terapeutycznych oferuje cenione wydawnictwo Edukowisko. W bogatej ofercie sklepu Eduksiegarnia znajdziesz również wiele innych, wartościowych narzędzi rozwojowych. A to wszystko z Edukowiska możesz nabyć w niskich, atrakcyjnych cenach!

A gdy masz na to ochotę, stwórz sam albo przy pomocy podopiecznego „Karty emocji”. To proste, ale bardzo skuteczne narzędzie rozwojowe. Stworzone samodzielnie karty mogą przedstawiać różne emocje, takie, jak radość, smutek, złość czy strach. Używaj ich możliwie jak najczęściej do rozmów z dzieckiem o uczuciach. 

Ciekawym, sprawdzonym pomysłem jest także gra „Teatr emocji”. W jej trakcie dziecko odgrywa różne scenki, wyrażając emocje przy pomocy dowolnej mimiki i gestów. „Dziennik emocji” to kolejna wartościowa zabawa, którą ci polecamy. Polega na tym, że maluchy codziennie rysują ołówkiem lub zapisują, co aktualnie czują i dlaczego tak jest. 

Skutecznym w wielu przypadkach pomysłem okazała się być także zabawa w „Kolorowe emocje”. W trakcie jej trwania pozwól dziecku przypisać dowolne kolory do różnych emocji. Następnie daj mu dużo czasu na namalowanie tego, na co ma akurat ochotę przy pomocy wybranej kredki lub flamastra. Na koniec otwarcie porozmawiaj z maluchem o jego rysunku. Koniecznie zapytaj go, dlaczego wybrał dziś akurat ten kolor i co, jego zdaniem, symbolizuje narysowany przez niego obrazek.

Edukowisko – aktywnie słuchaj i okazuj dziecku swoje zrozumienie

Aktywne słuchanie odgrywa bardzo ważną rolę w rozmowach o emocjach, ponieważ pokazuje dziecku, że jego uczucia są ważne i zasługują na uwagę. Skupienie się na nim podczas takich dialogów pomaga podopiecznemu poczuć się bezpiecznie. Polecamy ci zwłaszcza takie techniki aktywnego słuchania, jak parafrazowanie. To znacznie pomaga upewnić się, że dobrze rozumie się przekaz swojego dziecka. 

Potwierdzanie uczuć swojego podopiecznego, poprzez zwroty takie, jak: „Rozumiem, że jesteś smutny”, buduje w nim zaufanie i wzmaga jego otwartość. 

Koniecznie unikaj też oceniania uczuć swojego dziecka. Nawet gdy wydają ci się one nieadekwatne, zawsze wspieraj jego rozwój emocjonalny i samoakceptację. 

Nigdy nie zapominaj przy tym, że empatia to jest najważniejszym czynnikiem w rozwijaniu umiejętności współodczuwania z innymi. Ucząc tego swoje dziecko, pomagasz mu budować silne i zdrowe relacje interpersonalne.

Otwarta komunikacja – klucz do bezpiecznego wyrażania emocji

Otwarta komunikacja kluczowa umiejętność w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni do swobodnie wyrażania swoich emocji. Jeżeli chcesz ją stworzyć w swoim domu na stałe, to zadawaj dziecku pytania dotyczące jego nastroju, które nie tylko w żaden sposób nie sugerują odpowiedzi, ale też zachęcają go do dzielenia się z tobą swoimi uczuciami. 

Mamy nadzieję, że nasze rady bardzo ci pomogą. Powodzenia w trakcie wspierania rozwoju emocjonalnego swojego podopiecznego!


Data publikacji: 09.07.2024