Źródło: http://foter.com/
Rozpoczęcie studiów, niejednokrotnie związane ze zmianą miejsca zamieszkania, czasami staje się powodem porzucenia sportowej pasji. W rodzinnych miastach i miejscowościach zostawiamy lokalne kluby, z wiadomych przyczyn nie uczęszczamy dłużej na organizowane w nich treningi i spotkania sportowe.
Czy zatem początek życia akademickiego musi przynieść kres aktywności fizycznej? Absolutnie nie – na żaków czekają studenckie organizacje sportowe, w których rozwijać mogą swoje zainteresowania.
Akademicki Związek Sportowy
AZS, Akademicki Związek Sportowy, działa w Polsce nieprzerwanie od ponad stu lat. Chociaż AZS powstał w Krakowie, to z czasem w pozostałych akademickich miastach zaczęły działać przyuczelniane akademickie związki sportowe. Obecnie AZS skupia w ramach 300 klubów i 3 tysięcy sekcji sportowych ponad 50 tysięcy polskich studentów. W jego szeregach trenują sportowe gwiazdy, które podczas światowej rangi imprez sięgają po najwyższe laury (w ostatnich latach są to między innymi Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Sylwia Gruchała, Tomasz Majewski).
Działalność AZS-u skupia się przede wszystkim na promowaniu zdrowego, a więc aktywnego, stylu życia wśród studentów oraz zaszczepianiu w nich sportowej pasji. Mimo że AZS skupia wielu profesjonalistów, a jego wizytówką pozostaje sport kwalifikowany, to organizacja zaprasza do udziału w zajęciach i imprezach sportowych wszystkich studentów, dla których liczy się nie tyle walka o medale, ile zamiłowanie do sportu i chęć zachowania dobrej kondycji.
Przykładowe sekcje AZS-u to:
- Sekcja Narciarska AZS Politechniki Warszawskiej
- Sekcja Snowboardowa AZS Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- Sekcja AZS Windsurfing Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- Sekcja Strzelectwa Sportowego KU AZS Politechniki Lubelskiej
- Sekcja AZS Windsurfing Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- Sekcja Jeździecka Politechniki Białostockiej.
Listę jednostek AZS-u można znaleźć pod adresem: Mapa jednostek AZS
Niezależne Zrzeszenie Studentów
Inną studencką organizacją, która skupia się na działalności sportowej, jest NZS – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Uczelniane jednostki NZS-u organizują nie tylko cykliczne zajęcia sportowe (na przykład kurs salsy, zajęcia aerobiku, tenisa, gry zespołowe), ale też wyjazdy – na przykład zimowe obozy studenckie. Warto zapoznać się z pełną ofertą NZS-u działającego przy uczelni – sportowe emocje i dobra zabawa gwarantowane!
Kluby uczelniane
Poszczególne uczelnie prowadzą także własne kluby sportowe. Studenci mają możliwość rozwijania swoich pasji pod okiem profesjonalistów – niezależnie od tego, czy chodzi o jeździectwo, żeglarstwo, sporty walki czy inne dziedziny sportu.
Oto przykłady uczelnianych studenckich organizacji sportowych:
- Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej
- Stowarzyszenie „Klub Rajdowy Politechniki Poznańskiej"
- Stowarzyszenie Jeździeckie „Szarża” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- Studenckie Ekstremalne Koło Sportowe Uniwersytetu Warszawskiego
- Śląski Yacht Club przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach
- Warszawski Akademicki Klub Kajakowy „Habazie” Uniwersytetu Warszawskiego
- Klub Sportów Wodnych „Nokbencel” Uniwersytetu w Białymstoku.
Studenci, którym zależy na aktywności fizycznej i praktykowaniu ulubionej dyscypliny lub też na spróbowaniu czegoś nowego, powinni bez obaw zasilić szeregi studenckich organizacji sportowych działających w danym mieście czy przy danej uczelni. Informacji na temat dostępnych sekcji sportowych czy możliwości kontynuowania treningów zaczerpnąć można w studium WF-u lub w samorządzie studenckim.
Red. Barbara Stachnik