Odpowiedź na pytanie, gdzie pracować po pedagogice, nie jest aż tak oczywista, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Najpierw jednak sprawdźmy, czym są studia pedagogiczne i jakie płyną z nich korzyści.
Czym są studia pedagogiczne?
Studia pedagogiczne są adresowane dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą z dziećmi oraz, co może trochę zaskakiwać, również pracą z dorosłymi. Pedagogika łączy wiedzę z szeroko pojętego zakresu rozwoju człowieka i choć rozwój ten najintensywniej przebiega na początkowych etapach życia, pamiętajmy, że człowiek pod względem psychicznym i społecznym rozwija się całe życie. Wybierając się na studia pedagogiczne, zetkniemy się z przedmiotami oscylującymi wokół psychiki i rozwoju człowieka na wczesnych i późniejszych etapach życie. Popularne przedmioty dotyczą dydaktyki, teorii komunikowania, teorii wychowania, psychologii, resocjalizacji, interwencji w sytuacjach kryzysowych, prawa, etyki czy metod radzenia sobie ze stresem.

Jak wyglądają studia pedagogiczne online?
Wielu może zadawać sobie pytanie, czy studia pedagogiczne, odbywające się w trybie online, różnią się czymś od tych stacjonarnych? Poza formą nauczania nie różnią się niczym w aspektach merytorycznych. Słuchacz musi przyswoić określoną partię materiału, a potem zaliczyć przedmioty, zgodnie z wymaganiami na danym kierunku. Studia pedagogiczne online wiążą się z pewnymi korzyściami – przede wszystkim z oszczędnością czasu i pieniędzy. To my ustalamy sobie grafik zajęć. To my ustalamy sobie grafik zajęć. Co więcej, studiując online, możemy podjąć się nie jednego, a kilku kierunków równolegle. Elastyczność w podejściu do wymagań słuchaczy studiów podyplomowych wynika ze specyfiki zdalnego trybu nauczania – materiały dydaktyczne udostępniane są na platformie e-learningowej i to od nas zależy, kiedy i gdzie się uczymy oraz w jakim czasie chcemy zdawać testy weryfikujące naszą wiedzę.
Studia pedagogiczne online a praca
Studia pedagogiczne online stwarzają nowe możliwości nauczycielom, psychologom, terapeutom, pedagogom społecznym, kuratorom, pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznych. Nie tylko podnoszą kompetencje, ale też poszerzają horyzonty, pozwalając nam rozwijać się na gruncie zawodowym i społecznym. Pamiętajmy, że społeczeństwo postrzega nauczanie i pedagogikę jako misję lub powołanie. Zajęcia realizowane na studiach pedagogicznych umożliwiają rozwój kompetencji miękkich, uwrażliwiają i wyposażają w narzędzia niezbędne do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wśród kierunków z zakresu pedagogiki znajduje się m.in.: psychologia uzależnień, psychopedagogika, terapia środowiskowa, socjoterapia, wczesne nauczanie języka obcego, neurologopedia i wiele więcej. Absolwent odnajdzie się więc w placówkach edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, poradniach psychologicznych, ośrodkach pomocy społecznej. Jedno jest pewne, pedagogika stwarza niesamowitą możliwość rozwoju i ubogaca w wiedzę, jakiej nie poznamy na żadnych innych kierunkach.