Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu przecież miliony turystów odwiedzają ten piękny kraj. Wielu studentów wybiera francuskie uczelnie – czy tylko dlatego? Co zrobić, aby być jednym z nich? Przeczytaj!
Francja kojarzy się przede wszystkim z wieżą Eiffela, winem i serami, kulinarnym tabu w postaci ślimaków i żabich udek, a także z modą, elegancją i dobrym gustem. Osiągnięcia kulturalne i artystyczne Francuzów – w sztuce czy architekturze – wprawiają w zachwyt koneserów. Francja jest również destynacją najchętniej wybieraną przez turystów.
Francja kojarzy się przede wszystkim z wieżą Eiffela, winem i serami, kulinarnym tabu w postaci ślimaków i żabich udek, a także z modą, elegancją i dobrym gustem. Osiągnięcia kulturalne i artystyczne Francuzów – w sztuce czy architekturze – wprawiają w zachwyt koneserów. Francja jest również destynacją najchętniej wybieraną przez turystów.
Francja - główny cel studentów zagranicznych
Mało kto wie jednak, że Francja jest także krajem, który rokrocznie inwestuje w edukację największą część swojego budżetu, ok. 20%. Francuskie uczelnie pojawiają się w zestawieniach najlepszych szkół wyższych – m.in. tych publikowanych przez Uniwersytet w Szanghaju, „The Times” lub w raportach Komisji Europejskiej. Francja zajmuje także 1. miejsce w Europie (4. na świecie – po USA, Anglii i Australii) wśród państw najchętniej wybieranych przez studentów zagranicznych. Szacuje się, że na francuskich uczelniach studiuje ok. 278 tysięcy studentów z zagranicy.Francuskie uniwersytety i szkoły wyższe
We Francji działają 83 publiczne uniwersytety. Oprócz nich – szkoły biznesowe, inżynierskie, artystyczne oraz prestiżowe Grand Ecoles. Placówki dydaktyczne łączą się także w PRES-y, a więc ośrodki badań i szkolnictwa wyższego – zrzeszają nie tylko uczelnie, ale i instytucje badawcze, kumulując środki finansowe i potencjał intelektualny pracowników.Szkoły biznesowe:- Edukacja wsparta na najnowszych trendach zarządzania;- Studia licencjackie, magisterskie lub MBA;- Czesne wynosi od 3-10 tysięcy euro;- IAE – Szkoły biznesowe wywodzące się z tradycji uniwersyteckiej. Programy studiów zbudowane wokół zagadnień związanych z biznesem, finansami, zarządzaniem i HR. Więcej: http://www.reseau-iae.orgSzkoły inżynierskie:- Francuski odpowiednik polskiej politechniki. Konglomerat nauki i biznesu – praktyka badawcza idzie w parze z doświadczeniem zawodowym;- Konsorcjum „n+i” – skupia ponad 70 szkół inżynierskich typu Grandes Ecoles. Stworzone z myślą o zagranicznych studentach, którzy już uzyskali tytuł licencjata. Program nazywany „ścieżką do sukcesu”. Więcej: http://www.nplusi.com/Szkoły artystyczne i architektoniczne:- Francuskie écoles supérieures oferują wysoki poziom kształcenia w ramach 3 lub 5-letnich studiów na uczelniach publicznych. Szkoły prywatne działają na własnych zasadach; - We Francji działa 20 narodowych szkół architektonicznych. Więcej: http://www.archi.fr/ECOLES/ Grandes Ecoles:- Zarówno publiczne, jak i prywatne. Głównie szkoły inżynierskie i biznesowe, specjalizują się jednak w przeróżnych dziedzinach np. naukach politycznych, weterynarii, turystyce;- Złożony proces rekrutacji, wysokie wymagania kwalifikacyjne;- 30 tysięcy zagranicznych studentów studiuje właśnie w Grandes Ecoles;- Fakultatywne praktyki zagraniczne lub wymiany studenckie;- Dyplom licencjata, magistra nauk, MBA lub Mastère Spécialisé;- Studia w Grandes Ecoles możliwe tylko po ukończeniu dwuletniego kursu przygotawczego. Największym powodzeniem cieszą się kursy prowadzone przez paryskie Lycée Louis le Grand.Koszty studiów
Rząd Francji dopłaca co roku średnio 10 tysięcy euro do edukacji każdego studenta. Dzięki temu studia uniwersyteckie na publicznych uczelniach są w zasadzie bezpłatne. Roczne wpisowe ustala się odgórnie, w roku akademickim 2012/2013 wynosi:- studia licencjackie – 181 euro- studia magisterskie – 250 euro- studia doktoranckie – 380 euro - studia inżynierskie z diplôme d’ingénieur – 596 euroJedynie studentów szkół biznesowych (i, rzecz jasna, szkół prywatnych) obowiązuje czesne lub wyższe wpisowe.