Dzieci i młodzież są szczególnie podatne na uzależnienie od smartfonów i mediów społecznościowych. Ich przeglądanie staje się szybko niebezpiecznym nawykiem, który przyczynie się od odcinania się od rzeczywistego świata i relacji nawiązywanych w prawdziwym życiu. Nadmierne korzystanie ze smartfonów prowadzi także do nadpobudliwości, pogorszenia wyników w nauce, a także do pojawienia się różnych zaburzeń zdrowotnych. Aby ograniczyć te negatywne zjawiska, włoskie szkoły zakazały korzystania ze smartfonów na ich terenie. Czy polskie szkoły powinny iść ich śladem?
Włoskie szkoły stawiają na zdrowie dzieci
Włoski rząd zdecydowały się wprowadzić rekomendację UNESCO w życie i zakazały używania smartfonów na terenie placówek edukacyjnych. Dotyczy to szkół każdego szczebla, gdyż władze uznały, iż korzystanie z komórek negatywnie wpływa na wyniki w nauce i zdrowie dzieci i młodzieży. Obserwacje naukowców, psychologów i lekarzy wskazują, że nowoczesne technologie szybko prowadzą do uzależnienia, w szczególności gdy smartfon służy do przeglądania mediów społecznościowych.
Włosi, decydując się na zakaz używania smartfonów, postawili przede wszystkim na fizyczne i psychiczne zdrowie uczniów. Smartfony i nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych pogarsza wyniki w nauce i utrudnia nawiązywanie przyjacielskich więzi z rówieśnikami. Dzieci skupione na ekranie telefonu i scrollowaniu social mediów nie zwracają uwagi na to, co mówi nauczyciel i nie zapamiętują przekazywanych przez niego wiadomości. Ponadto w czasie przerw nie rozmawiają z koleżankami i kolegami, co przyczynia się do braku zdrowych relacji z innymi osobami i aspołecznych zachowań w życiu codziennym.
Wpływ smartfonów na zdrowie fizyczne uczniów
Lekarze wskazują, że korzystanie ze smartfonów negatywnie odbija się na zdrowiu fizycznym dzieci w każdym wieku. Wpatrywanie się w mały ekran prowadzi do wad wzroku, które występują w Polsce nawet u 1/3 dzieci w wieku poniżej 12 lat i u połowy nastolatków. Ponadto długie siedzenie z pochyloną głową przyczynia się do wad kręgosłupa, które w przyszłości będą przyczyną różnych dolegliwości bólowych.

Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, smartfony i social media sprawiają, że dzieci i młodzież ruszają się znacznie mniej niż kilka dekad temu. Ma to wpływ na ich wagę, gdyż rosnącym problemem jest nadwaga i otyłość wśród najmłodszego pokolenia. Brak ruchu i nadmierna masa ciała zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych już około 30. roku życia, a w skrajnych przypadkach nawet wcześniej.
Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami smartfonów pomaga zachęcać dzieci do ruchu, poszukiwania zainteresowań i tworzenia relacji z rówieśnikami. Dzięki temu uczniowie stają się sprawniejsi fizycznie, a hobby i zawieranie przyjaźni pomagają im zachować zdrowie psychiczne.
Lepszy sen i mniejsze ryzyko depresji dzięki ograniczeniu social mediów
Smartfony często służą dzieciom i młodzieży do przeglądania mediów społecznościowych, które są jednym z czynników przyczyniających się w najwyższym stopniu do zaburzeń psychicznych u młodych ludzi. Social media kreują nierealny obraz rzeczywistości, relacji międzyludzkich i samorozwoju, powodując u młodzieży poczucie winy i niespełnienia. Ograniczając użycie telefonów w szkole, dzieci więcej czasu poświęcają rówieśnikom, co sprzyja zachowaniu równowagi emocjonalnej. Ponadto smartfony i social media negatywnie wpływają na sen, dlatego im mniej korzystają z nich młodzi ludzie, tym rzadziej cierpią na bezsenność. Lepszy sen sprawia, że uczniowie są bardziej skupieni na lekcjach i przyswajają więcej informacji.