Młodzi ludzie chcą pracować, zwłaszcza latem. Dorabianie sezonowe staje się coraz bardziej powszechne. Do pracy zgłaszają się głównie licealiści, ale zdarzają się również uczniowie szkół gimnazjalnych.
Coraz częściej zdarza się tak, że pracy, którą rozpoczęliśmy w wakacje, wcale nie kończymy wraz z końcem okresu letniego. Tegoroczna maturzystka opowiada, że pracowała już jako kasjerka w supermarkecie, ankieterka oraz niania - ma naprawdę sporę doświadczenie.
Zatem ile można zarobić pracując i ucząc się jednocześnie?
Są to kwoty w przedziale od 1000 zł do 1500 zł. Praca, którą wykonujemy mieszkając jeszcze z rodzicami, ma swoje plusy. Z żalem patrzymy na każdy wydawany przez nas grosz- przecież tak ciężko było nam go zarobić. Uczy to szacunku do pieniędzy i pracy.Maturzystka twierdzi, że wielu jej kolegów i koleżanek podejmowało już pracę jednocześnie się ucząc. Jak mówi, najważniejsza jest finansowa niezależność. Kiedy chcesz wyjść ze znajomymi, nie musisz prosić rodziców o dodatkowe kieszonkowe.
Jedna z warszawskich studentek mówi, że kilka razy dostała od rodziców pieniądze za dodatkowe zajęcie (takie jak umycie samochodu, czy wypielenie ogródka), jednak poczuła że ma pracę dopiero wtedy, kiedy została zatrudniona w miejscowej kawiarni. Robiła tam praktycznie wszystko, a za zarobione pieniądze kupiła sobie coś, o czym marzyła od dawna.
Co po wakacjach?
Wakacje to taki czas, kiedy jesteśmy zupełnie wolni od zajęć edukacyjnych, dlatego łatwo skupić się na zarabianiu pieniędzy. Podobno studia dzienne i pracę da się pogodzić, jednakże zawsze któraś z tych dwóch spraw ucierpi. Ważne jest jednak również doświadczenie w pracy - dlatego równoczesne studiowanie oraz podjęcie pracy, wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
Na pieniądze mamy czas
Aktywność zawodowa zawsze popłaca, ale nie zawsze oznacza duże pieniądze. Warto zacząć pracować już w liceum, jednak trzeba liczyć się z tym, że czeka nas długa droga, zanim zaczniemy naprawdę zarabiać.
Podejmowanie prac sezonowych daje nam jednak szanse na zdobycie poważnej pracy (pracodawcy wiedzą wtedy, że jesteśmy aktywni, nie boimy się wyzwań i umiemy pogodzić kilka rzeczy naraz).
Okiem studenta
Według 21 letniego studenta z Gdańska liceum czy studia są czasem przeznaczonym na zbieranie doświadczeń. Gdy był w liceum, przez dwa miesiące pracował na zmywaku w Anglii. Większość kwoty, którą zarobił, wydał na pokrycie kosztów wyjazdów. Jak mówi, praca nie dała mu korzyści finansowych, nauczył się jednak pokory i cierpliwości, która na pewno zaprocentuje.
Jak to wszystko pogodzić?
Łączenie pracy ze studiami wcale nie musi być trudne. Bardzo często pracodawcy idą na rękę studentom i nawet są zadowoleni z tego, że mają do czynienia z dobrze zorganizowanymi osobami. Problemy mogą się pojawić na uczelni - wykładowcy bardzo rzadko idą na ustępstwa.
Bardzo łatwo jest też wpaść w pułapkę pracy na czarno. Jeśli szukacie pracy w gazecie, czy w Internecie, pamiętajcie żeby dokładnie ją zweryfikować. Zanim jednak zdecydujesz się, co robić po maturze musisz pomyśleć jak dobrze się do niej przygotować.
Tu z pomocą przychodzi strona, na której znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o Maturze 2023.