Architektura
Architektura krajobrazu
Architektura wnętrz
Automatyka i robotyka
BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku
Biotechnologia
Budownictwo
Cyfryzacja przemysłu
Ekoenergetyka
Elektronika i telekomunikacja
Elektrotechnika
Elektrotechnika – studia dualne
Energetyka cieplna
Gospodarka przestrzenna
Grafika
Informatyka
Informatyka i ekonometria
Inżynieria biomedyczna
Inżynieria rolno-spożywcza
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Inżynieria środowiska
Leśnictwo
Logistyka
Matematyka stosowana
Mechanika i budowa maszyn
Mechatronika
Turystyka i rekreacja
Zarządzanie
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Zarządzanie i inżynieria produkcji
Zarządzanie i inżynieria usług

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Politechnika Gdańska – nowoczesny ośrodek badawczy
Sesja?… nie taka straszna!
Jak się dostać na PW? Wskazówki dla kandydatów

Grafika - studia I stopnia

Specjalność – projektowanie graficzne, wybór po III semestrze

Absolwent dysponuje wiedzą z zakresu historii sztuki, historii grafiki, identyfikacji wizualnej, psychologii reklamy, nauk humanistycznych oraz zasad grafiki edytorskiej i projektowania plakatu, opakowań i innych środków przekazu wizualnego.

Absolwent potrafi projektować i realizować projekty z zakresu informacji wizualnej poczynając od folderów, reklam, książek, albumów, plakatów po działania multimedialne. Jest przygotowany do pracy w instytucjach kultury, wydawnictwach, poligrafii, agencjach reklamowych, przedsiębiorstwach branżowych, ogólnie pojętych mediach oraz do prowadzenia własnych działań artystycznych. Po uzupełnieniu specjalności nauczycielskiej może pracować w szkolnictwie.

Specjalność – grafika warsztatowa, wybór po III semestrze

Absolwent dysponuje wiedzą z zakresu historii sztuki, historii grafiki, identyfikacji wizualnej, psychologii reklamy, nauk humanistycznych i artystycznych technik druku oraz zasad tworzenia grafiki warsztatowej.

Absolwent studiów ma rozwinięte indywidualne zdolności twórcze. Dysponuje odpowiednimi umiejętnościami warsztatowymi oraz potrafi realizować autorskie wypowiedzi artystyczne z wykorzystaniem druku płaskiego, wypukłego i wklęsłego.

Jest przygotowany do posługiwania się tradycyjnymi i nowoczesnymi środkami przekazu artystycznego w twórczości graficznej: artystycznej i projektowej. Jest przygotowany praktycznie i mentalnie do podjęcia pracy w wydawnictwach, agencjach graficznych, instytucjach kultury oraz – po uzupełnieniu specjalności nauczycielskiej – do pracy w szkolnictwie.

Uruchomienie specjalności “grafika warsztatowa” zależy od spełnienia warunków określonych w Zarządzeniu nr 50 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 5 lipca 2007.

 

Architektura - studia I stopnia

Program studiów obejmuje interdyscyplinarną wiedzę techniczną i humanistyczną.

Absolwent kierunku architektura ma wiedzę w zakresie: historii i teorii architektury, urbanistyki, konstrukcji, budownictwa, infrastruktury technicznej, fizyki budowli, przepisów budowlanych, ekonomiki projektowania, organizacji procesu inwestycyjnego oraz zasad projektowania architektonicznego i urbanistycznego.

Absolwent potrafi twórczo kształtować środowisko przestrzenne zgodnie z potrzebami psychicznymi, biologicznymi i fizycznymi użytkowników tej przestrzeni. Wykonuje projekty architektoniczno-urbanistyczne spełniające wymagania estetyczne, użytkowe i techniczne. Może pracować w charakterze asystenta projektanta, w wykonawstwie i w nadzorze budowlanym.

 

Architektura - studia II stopnia

Program studiów obejmuje interdyscyplinarną wiedzę techniczną i rozległą wiedzę z zakresu nauk humanistycznych.

Absolwent dysponuje rozszerzoną wiedzą z zakresu teorii architektury i urbanistyki, konstrukcji, socjologii, procedur techniczno-budowlanych a także zarządzania. Dysponuje umiejętnościami twórczego kształtowania obiektów o złożonym układzie funkcjonalnym oraz ich otoczenia. Tworzy projekty urbanistyczne, plany zagospodarowania przestrzennego, plany miejscowe, a także projekty architektoniczne obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej, przemysłowych oraz obiektów podlegających konserwacji lub rewaloryzacji.

Absolwent jest przygotowany do zdobycia uprawnień zawodowych i wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie. Może samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

 

Architektura wnętrz - studia I stopnia

Absolwent dysponuje wiedzą z zakresu sztuk plastycznych, technicznych i nauk humanistycznych. Zna zasady świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka, przestrzeni i przedmiotów użytkowych. Ponadto ma wiedzę inżynierską z zakresu zagadnień konstrukcyjnych, budowlano-materiałowych, instalacyjnych i oświetlenia.

Absolwent potrafi wykonywać projekty wnętrz obiektów o różnym przeznaczeniu, mebli, rzeźby kameralnej, a także nieskomplikowanych projektów architektonicznych. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia własnego biura projektowego oraz do wykonywania większości zawodów wymagających zdolności i wykształcenia plastycznego.

 

Architektura wnętrz - studia II stopnia

Absolwent dysponuje pogłębioną wiedzą projektową oraz niezbędnymi wiadomościami z zakresu nauk humanistycznych. Absolwent potrafi rozwiązywać zadania projektowe o złożonej funkcji i zróżnicowanym programie użytkowym w odniesieniu do obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowej. Absolwent potrafi tworzyć i realizować projekty z zakresu wzornictwa (mebel, formy użytkowe) i wystawiennictwa. Odznacza się wysokimi umiejętnościami graficznego przekazu projektów.

Absolwent jest przygotowany do prowadzenia interdyscyplinarnego biura projektowego i współpracy z biurami architektonicznymi.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów na uczelni

1. Kierunek Zarządzanie - 4.65 kandydatów na jedno miejsce

Na Politechnice Białostockiej należy do Wydziału Inżynierii Zarządzania i jest realizowany zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Dostępne specjalizacje to Marketing Internetowy w Biznesie oraz Narzędzia Analityczne w Zarządzaniu. Studenci z pomocą wykwalifikowanej kadry z dużym doświadczeniem zdobywają aktualną wiedzę w zakresie zarządzania i ekonomii ze szczególnym naciskiem na działanie przedsiębiorstw, zarządzanie strategicznym i zasobami ludzkimi oraz finansami.

Dodatkowy rozwój zapewniają liczne koła naukowe jak np. Studenckie Koło Naukowe Organizacji i Zarządzania FORMACJA, które współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami przygotowując badania, raporty oraz realizując inne projekty w zakresie zarządzania. Studia otwierają drogę do kariery księgowego, menedżera średniego szczebla czy przedsiębiorcy zarządzającego rozważnie swoją działalnością, który dzięki swojej wiedzy znacząco zwiększa szansę na sukces przedsięwzięcia.

Program studiów na kierunku zarządzanie











2. Informatyka i Ekonometria - 3.23 kandydatów na jedno miejsce

Informatyka i Ekonometria na Politechnice Białostockiej należy do Wydziału Informatyki. Studia realizowane są w trybie stacjonarnym i pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu systemów informatycznych, podstawową wiedzę w zakresie algorytmów i struktur danych, sztucznej inteligencji, systemów mobilnych, internetowych i rozproszonych oraz zarządzania projektami informatycznymi.

Dodatkowe kompetencje w zakresie ekonometrii umożliwiają na pracę jako analityk finansowy, projektanta oprogramowania na potrzeby biznesu czy twórcy systemów informatycznych dla biznesów.

Wszystkie zdobywane na kierunku umiejętności są niezwykle pożądane na rynku pracy oraz odpowiadają obecnym trendom. Poza sferą zatrudnienia ułatwiają życie w coraz bardziej kształtowanym przez technologię świecie z coraz bardziej skomplikowaną i nieprzewidywalną sytuacją ekonomiczną.

Program studiów na kierunku informatyka i ekonometria











3. Zarządzanie i Inżynieria Usług- 3.4 kandydatów na jedno miejsce

To kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Realizowane są one w trybie stacjonarnym i kształcą w zakresie umiejętności w zakresie finansów, marketingu, organizacji oraz stosowania narzędzi informatycznych w działalności usługowej.

Pozwalają one na pracę z powodzeniem na wielu stanowiskach związanych z zarządzaniem m.in. dotyczących kierowania operacji w przedsiębiorstwach sieciowych, realizowania marketingu z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych np. mediów społecznościowych oraz konfiguracji i wdrażania rozwiązań informatycznych z dziedzin mających zastosowanie w działalności usługowej.

Ponadto zdobyte kompetencje ułatwiają kierowanie własnym przedsiębiorstwem szczególnie działającym w sferze usług informatycznych. Wiedza przekazywana jest przez doświadczonych pracowników naukowych oraz uzupełniana na kołach naukowych takich jak Studenckie Koło Naukowe Analizy Danych w Biznesie AdaBiz.

Program studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria Usług









ikonka kierunki studiów

Zasady rekrutacji na wybrane wydziały na - Politechnika Białostocka (PB)

Najczęściej zadawane pytania przez kandydatów uczelni
(Politechnika Białostocka (PB))