O kierunku
Analityka medyczna jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy umiejscowioną w obszarze nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej. Wykazuje też wyraźne powiązania z naukami medycznymi (medycyna, farmacja) i przyrodniczymi (genetyka, biotechnologia), z którymi łączy je zarówno program nauczania i sylwetka absolwenta. Analityka medyczna to dziedzina nauk medycznych, której głównym zadaniem jest badanie i charakterystyka materiałów pobranych od pacjenta. Zakres diagnostyki laboratoryjnej obejmuje badania laboratoryjne oraz mikrobiologiczne, pomagające określić fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości pobranych materiałów dla celów profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych lub też sanitarno-epidemiologicznych.
Koncepcja kształcenia
3 letnie STUDIA I STOPNIA
- system stacjonarny i niestacjonarny
- profil praktyczny
- małe grupy ćwiczeniowe - tj. laboratorium, seminarium i konwersatorium będą realizowane w grupach 8-10 osobowych.
- Specjalizacja: Ogólna diagnostyka laboratoryjna
Absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia (magisterskich).
Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata i trwają 6 semestrów zarówno dla formy stacjonarnej jak i niestacjonarnej. Studia stacjonarne będą prowadzone w dni powszednie w godz. od 8:00 do 17:00. Studia niestacjonarne obejmują 10 zjazdów w semestrze (od piątku godz. 12.30 do niedzieli godz.15:00). Integralna częścią programu kształcenia są praktyki zawodowe trwające łącznie 8 tygodni.
Sylwetka absolwenta
Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy absolwenta są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa. Analityk medyczny jest przygotowany do wykonywania czynności diagnosty laboratoryjnego, zdolnego do pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym. Absolwent jest wyposażony w ogólną wiedzę z zakresu nauk medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych oraz w wiedzę z zakresu medycyny laboratoryjnej. W czasie studiów kształcone są następujące umiejętności:
1) wykonywania i wykorzystania badań laboratoryjnych do opisu stanu zdrowia;
2) planowania i przeprowadzania laboratoryjnej strategii diagnostycznej, zgodnej z postępem wiedzy;
3) uzyskiwania wiarygodnych wyników badań laboratoryjnych i ich interpretacji;
4) rozwiązywania problemów diagnostycznych w różnych dziedzinach medycyny laboratoryjnej;
5) konsultacji w procesie diagnostycznym;
6) zarządzania i kierowania zespołami w medycznym laboratorium diagnostycznym;
7) współpracy z pracownikami innych zawodów w zakresie ochrony zdrowia.
Miejsca pracy
Absolwenci analityki medycznej w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu są przygotowani do pracy w:
- medycznych laboratoriach diagnostycznych,
- zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
- urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
- szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).