Jeśli informatyka jest obszarem, który rozważasz jako kierunek studiów, naszym celem jest dostarczenie Ci kluczowych danych, aby ułatwić decyzję o wyborze studiów.
Wybór właściwego kierunku i uczelni może być wyzwaniem. Dlatego liczymy, że nasz artykuł stanie się dla Ciebie bogatym źródłem informacji.
Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Informatyka w Gdańsku
Politechnika Gdańska (PG) nabór na rok 2023/24 dla studiów stacjonarnych odbywał się w terminach od 17.05 do 10.07.
Gdańsk, istotne centrum akademickie Polski, zapewniają studentom, zwłaszcza tym zainteresowanym informatyką, rozległe możliwości edukacyjne. Jednak wybór odpowiedniej uczelni może być skomplikowany.
Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z infrastrukturą uczelni, ofertą programową oraz kadrą nauczycielską. Ważne jest także zasięgnięcie opinii od studentów i absolwentów, co pozwoli na uzyskanie bardziej kompleksowego wglądu w studiowanie na danym kierunku.
Czy warto studiować Informatykę?
Wybierając informatykę jako kierunek studiów, otwierasz sobie drzwi do świata cyfryzacji i rosnącego popytu na specjalistów IT. Ten kierunek oferuje różnorodne możliwości zawodowe w wielu branżach, dzięki rozwijaniu umiejętności programowania, analizy danych, czy zarządzania systemami informatycznymi.
Studia informatyczne przygotowują do globalnego rynku pracy, gdzie te umiejętności są bardzo cenione. Jednak wymagają one zaangażowania i ciągłego dokształcania się w szybko zmieniającym się świecie technologii.
Średnie zarobki informatyka w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Według raportu z 2021 roku, średnia pensja informatyka wynosiła 8000 zł bruttomiesięcznie. Zarobki te mogą jednak znacząco różnić w zależności od doświadczenia, umiejętności i specjalizacji.
Osoby z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć na zarobki w przedziale 5000-8000 złotych brutto, podczas gdy specjaliści z ponad 10-letnim doświadczeniem i wiedzą w obszarach takich jak big data czy sztuczna inteligencja mogą osiągać wynagrodzenia przekraczające 10000 złotych brutto miesięcznie.
Pierwszy rok to więcej nauki niż w liceum, ale jednocześnie mniej niż np. na budownictwie. Większość przedmiotów można bez problemu zaliczyć, a jedyny problem stanowi fizyka, której nie zdaje około 50% osób na pierwszym roku. Same studia poruszają wiele zagadnień i wspierają rozwój na wielu płaszczyznach, co niewątpliwie zasługuje na plus. Atmosfera na uczelni jest poprawna i bez problemu można zintegrować się ze studentami. Wykładowcy również w większości są pozytywnie nastawieni do studentów i chętnie pomagają we wszelkich problemach.
Transport to świetny kierunek. Nauki jest dużo, lecz przy dobrze zorganizowanej nauce można podjąć również dodatkową pracę. Zajęcia odbywają się o różnych godzinach, często kończą się wieczorem, ale następnego dnia bywa sporo czasu wolnego. Prowadzący wymagający, lecz da się ogarnąć wszystko. Wystarczy trochę przyłożyć się do nauki. Mam nadzieję, że po tym kierunku zdobędę świetną, dobrze płatną pracę. Fajna atmosfera, ludzie bardzo pomocni, lecz bywa różnie. Zdarzają się również osoby, z którymi nie można nawiązać nici porozumienia.
Będę pisał z perspektywy kierunku Informatyka. Biorąc pod uwagę, że była pandemia i wszyscy mieli zdalne, to moim zdaniem uczelnia dobrze sobie poradziła. Plus dla wykładowców, że nie szli na łatwiznę i przygotowywali się do wykładów i ćwiczeń - nie było tak, że tylko wysyłali slajdy i ucz się sam. Oczywiście ciężko porównać do nauki stacjonarnej ale dostawaliśmy różne zadania i mieliśmy np warsztaty na wirtualnych tablicach. Daję też plusa za organizację dodatkowych spotkań online np. z HRowcami, wykładowcami z UK (w spotkaniu z dietetyczkami niestety nie brałem udziału ale na "brzuch pandemiczny" pewnie się przydały XD). Najmilej jednak wspominam warsztaty zrobione po poluzowaniu obostrzeń (dla chętnych) z firmą od rozwiązań chmurowych - oby więcej takich :)
Obecnie jestem na 3 semestrze studiów dziennych. Na pytanie czy wybrałbym drugi raz tą uczelnie - odpowiem zdecydowanie tak! Dlaczego? Ponieważ nasi wykładowcy to praktycy, którzy obecnie pracują w firmach IT na terenie Trójmiasta. Mamy dużó godzin praktyki, a wykładowcy mają czas żeby wytłumaczyć nam niejasne zagadnienia. Ogólnie bardzo często się spotykamy z wiedzą, którą dostajemy od ludzi w branży, którzy wiedzą co jest potrzebne do tego, aby pracować jako programista. Z całęgo serca polecam!
Moim zdaniem na Uniwersytecie Gdańskim można się dowiedzieć bardzo wielu ciekawych rzeczy i same studia oceniam na plus, bo nauczyły mnie co nieco. Niestety jeśli chodzi o informatykę, to nie zawsze są to najnowsze technologie. Co prawda jest wielu wykładowców od których można się dowiedzieć naprawdę bardzo ciekawych i przydatnych rzeczy, ale trafiają się czarne owce, gdzie tak naprawdę chodzi się za karę. Mimo wszystko myślę że jest więcej plusów niż minusów studiowania na UG :)
Jestem tegorocznym absolwentem WSB. Skończyłem tutaj kierunek logistyka. Właśnie się zapisałem na studia magisterskie na tym samym kierunku. Dla mnie szkoła jest OK przecież bym się nie zapisywał dalej jakby gdyby było coś nie tak. Naprawdę wszyscy wykładowcy byli przystępni i mieli wiedzę, którą przekazywali podczas zajęć.Trzeba było się trochę przyłożyć. Niektórrzy myślą,że jak prywatna uczlenia to tylko kasa. Nie tutaj te trezba coś umieć ;-) Mój promotor był naprawdę wspaniały i mi pomógł. Oczywiście wykładowcy bywają różni, tak jak wszędzie, ale naprawdę zatrudniają praktyków.Dziekanant sinusidalny. Raz lepiej raz gorzej. Stypendium miałem ale nie najwyższe. Socjalne też jakieś są- ja nie korzystałem za bogaty jestem
Hej, no jak narazie jestem tu prawie miesiąc, więc nie jestem w stanie powiedzieć zbyt dużo. Wszystko na pewno zależy od kierunku jaki chcesz studiować. Ogólnie mam wrażenie, że wykładowcy są w porządku, nie robią żadnych zbędnych problemów jak narazie. Ja jestem na bioinformatyce, międzywydziałowy kierunek, więc mam zajęcia na różnych wydziałach. Wydział biologii i chemii jest według mnie nowoczesny i super zorganizowany, trochę inaczej na wydziale matematyki, fizyki i informatyki bo to jednak starszy budynek, ale jakoś za dwa lata skończony zostanie nowy budynek instytutu informatyki. Kampus wygląda też super, biblioteka jak z amerykańskich filmów, która jestem zauroczony ale muszę jeszcze ogarnąć jak działa dokładnie. Nie wiem co jeszcze mogę napisać. Co do tego jak mi się studiuje to mam wrażenie że spodziewałem się czegoś innego, wybierając ten kierunek nie myślałem że od razu wprowadza nam matme, ktorej nie jestem w stanie pojąć z wykładów. Ale to raczej opinia odnośnie kierunku A nie całej uczelni. Ogólnie to polecam!!
Studia Informatyka w Gdańsku - pytania i odpowiedzi
Jak długo trwają studia na kierunku informatyka w Gdańsku?
Kierunek informatyka cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób kandydujących na studia. W trakcie edukacji możliwe jest zdobycie szerokiej wiedzy z obszaru technologii i praktycznych kompetencji przydatnych na rynku pracy. Studia trwają w zależności od wybranego poziomu i uczelni od 3 do 5 lat. Edukacja realizowana jest w formie dwustopniowej. Na długość nauki nie ma wpływu to czy studia realizowane były w formie stacjonarnej czy niestacjonarnej.
Studia I stopnia trwają od 3 do 4 lat i realizowane są jako studia licencjackie lub inżynierskie. Ukończenie I stopnia studiów uprawnia do przystąpienia do studiów II stopnia i dalsze zdobywanie wiedzy z obszaru informatyki.
Studia II stopnia zawsze kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Ich długość jest zależna od uczelni i trwają one od 1,5 roku do 2 lat.
W Gdańsku studia na kierunku informatyka realizowane są zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Każda z uczelni prowadzi studia w różnych trybach i warto na oficjalnej stronie szkoły sprawdzić dokładne informacje na temat czasu trwania studiów.
Ile kosztują studia na kierunku informatyka w Gdańsku?
Koszt studiów na kierunku informatyka w Gdańsku jest zależny od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim prestiż uczelni oraz wybrana forma studiów.
Przykładowe ceny na gdańskich uczelniach wyższych dla kierunku informatyka to:
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (uczelnia niepubliczna) – od 3185 zł/semestr
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku (uczelnia niepubliczna) – od 2400 zł/semestr
Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku (uczelnia niepubliczna) – od 1900 zł/semestr (studia stacjonarne) oraz od 1700 zł/semestr (studia niestacjonarne)
Uniwersytet Gdański (uczelnia publiczna) – 3000-3600 zł/rok (studia niestacjonarne)
Na których uczelniach możemy studiować informatykę stacjonarnie w Gdańsku?
W Gdańsku nie ma problemu, aby informatykę studiować w formie stacjonarnej. Tę formę kształcenia oferują zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Zajęcia w trybie dziennym pozwalają na zdobycie szerokiej wiedzy z obszaru informatyki i rozwój wielu przydatnych na rynku pracy kompetencji. Publiczne szkoły wyższe nie pobierają opłat za studia w trybie stacjonarnym.
Uczelnie oferujące studia w formie stacjonarnej to:
Politechnika Gdańska (uczelnia publiczna)
Uniwersytet Gdański (uczelnia publiczna)
Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku (uczelnia niepubliczna)
Na których uczelniach możemy studiować informatykę niestacjonarnie w Gdańsku?
Informatykę można również studiować w trybie niestacjonarnym. W tej formie studiów zajęcia odbywają się jedynie w weekendy, a w tygodniu można zdobywać doświadczenie w pracy. Studiowanie w trybie niestacjonarnym związane jest z koniecznością ponoszenia opłat za studia.
W Gdańsku studiowanie informatyki niestacjonarnie jest możliwe na takich uczelniach jak:
Jakie są specjalizacje na kierunku informatyka w Gdańsku?
Na kierunku informatyka możliwe jest również realizowanie wielu specjalności, które umożliwiają zdobycie kompleksowej wiedzy z danego obszaru. Uczelnie oferują dla studentów zróżnicowane specjalizacje, które pozwalają na poszerzanie kompetencji.
Najpopularniejsze specjalności dostępne na gdańskich uczelniach to:
Inżynieria oprogramowania i bazy danych
Inżynieria systemów informacyjnych
Programowanie aplikacji użytkowych
Projektowanie graficzne
Cyberbezpieczeństwo
Algorytmy i technologie internetowe
Czego się nauczysz i jakich przedmiotów możesz się spodziewać na studiach na kierunku informatyka w Gdańsku?
Studia na kierunku informatyka są niezwykle rozwijające i pozwalają na zdobycie wielu kompetencji technicznych. Szkoły wyższe w Gdańsku koncentrują się na przekazywaniu maksymalnie praktycznej wiedzy, którą będzie można natychmiast wykorzystać w życiu zawodowym. Studenci w trakcie edukacji spotkają się z wieloma przedmiotami ogólnymi oraz tymi związanymi z wybraną przez nich specjalizacją.
Zagadnienia, które można poznać w trakcie studiów to:
Czy informatyka to łatwy kierunek studiów w Gdańsku?
Informatyka to kierunek studiów, który wymaga pewnych predyspozycji od kandydatów. Jest to kierunek ścisły, a zatem zdolności do nauki matematyki czy fizyki będą w tym przypadku niezbędne. Bardzo istotne jest również zainteresowanie technologiami z uwagi na konieczność ciągłego śledzenia nowości pojawiających się na rynku.
Z tego też powodu należy stwierdzić, że informatyka nie jest bardzo łatwym kierunkiem studiów. Osoby z pewnymi predyspozycjami będą jednak w stanie poradzić sobie z programem nauczania.
Jakie są plusy i minusy pracy informatyka w Gdańsku?
Informatyka to kierunek studiów cieszący się olbrzymią popularnością wśród młodych osób. Wynika to z faktu, że ukończenie studiów daje szerokie perspektywy zatrudnienia i w wielu przypadkach gwarantuje wysokie zarobki. Średnia zarobków w Trójmieście dla specjalistów z branży IT wynosi od 6000 do 11000 zł brutto.
Internet pełen jest wartościowych informacji na temat studiów na kierunku informatyka w Gdańsku. Przeglądając opinie na temat poszczególnych uczelni można znaleźć rzetelne informacje na temat studiów. Można poznać opinie pochodzące bezpośrednio od studentów oraz absolwentów uczelni wyższych w Gdańsku.
Tym samym zdobyta w ten sposób wiedza będzie miała olbrzymią wartość i będzie w rzeczywisty sposób odnosiła się do kierunku studiów jakim jest informatyka. Każdy z kandydatów na studia powinien zapoznać się z opiniami dostępnymi w sieci.
Aby zapoznać się z wpisami dotyczącymi opinii na temat poszczególnych uczelni oferujących naukę na kierunku Informatyka w Gdańsku zobacz zakładkę - opinie o uczelniach w Gdańsku
Studia informatyczne na Uniwersytecie Gdańskim prowadzone są na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Są to studia dwustopniowe, na które składają się trzyletnie studia licencjackie, oraz dwuletnie studia magisterskie. Celem kształcenia na kierunku informatyka jest szerokiej wiedzy informatycznej dotyczącej między innymi nowoczesnych języków programowania, aplikacji, a także gruntownej wiedzy teoretycznej. Wśród przedmiotów, na które w programie nauczania jest kładziony duży nacisk, znajdziemy między innymi struktury danych, oprogramowanie oraz algorytmy. Studenci informatyki już od początku kształcenia mają do wyboru specjalności: informatyka ogólna, tester programista, aplikacje internetowe i bazy danych. Studia informatyczne na Uniwersytecie Gdańskim umożliwiają studentom rozwój, zdobywanie nowych umiejętności i korzystanie z doskonałej bazy dydaktycznej uczelni. W trakcie kształcenia duży nacisk kładziony jest na zdobywanie umiejętności praktycznych w trakcie warsztatów, laboratoriów, kursów, szkoleń oraz innych zajęć podwyższających kompetencje i kwalifikacje. Studenci kształcą się pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry dydaktycznej, a także świetnych praktyków zawodu informatyka z firm współpracujących z uczelnią. Absolwenci studiów informatycznych są wszechstronnie i kompleksowo przygotowani do pracy w wymagającym, nowoczesnym środowisku w branży IT. Praktycznie każda ze specjalności informatycznych pozwala na znalezienie dobrego zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Politechnika Gdańska
Informatyka na Politechnice Gdańskiej to kierunek realizowany na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Studia są dwustopniowe, w ich skład wchodzą trzyipółletnie studia inżynierskie oraz półtoraroczne studia magisterskie. Celem studiów jest przygotowanie studentów do pracy w nowoczesnym środowisku IT w różnych branżach sektora publicznego i prywatnego. W trakcie pierwszych semestrów studenci poznają przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe. Po czwartym semestrze mają natomiast możliwość wybrania dwóch specjalności – aplikacji oraz systemów. W programie kształcenia znajdziemy zarówno przedmioty realizowane na innych uczelniach, jak również nowoczesne działy, które powstały we współpracy z najlepszymi światowymi firmami z dziedziny IT.Program kształcenia na studiach informatycznych kładzie bardzo duży nacisk na naukę umiejętności praktycznych. Studenci już od pierwszego roku mają wiele ćwiczeń, warsztatów, laboratoriów komputerowych czy zajęć na symulatorach. Korzystają z nowoczesnej bazy dydaktycznej Politechniki Gdańskiej, a kształcą się pod okiem doświadczonej kadry naukowej, w której skład wchodzą zarówno naukowcy, jak i praktycy poszczególnych dziedzin IT. W trakcie studiów studenci realizują staże i praktyki zawodowe w najlepszych firmach na rynku, które ściśle współpracują z uczelnią. Absolwenci studiów informatycznych są doskonale przygotowani do pracy w wybranej dziedzinie IT i świetnie radzą sobie w życiu zawodowym.