Jeśli interesuje Cię zarządzanie procesami biurowymi, organizacja pracy administracyjnej, a także rozwijanie umiejętności analitycznych i komunikacyjnych, a rozważasz studia na kierunku administracja, jesteśmy tu, aby dostarczyć Ci wszelkich potrzebnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.
Rozumiemy, że znalezienie odpowiedniego kierunku studiów i uczelni może być trudne. Dlatego mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie przydatnym źródłem informacji, wspierającym w dokonaniu przemyślanego wyboru.
Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Administracja w Katowicach
Uniwersytet Śląski - Pierwsza tura rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim miała miejsce w okresie od 1 czerwca do 10 lipca, natomiast druga tura rekrutacyjna odbywała się od 1 sierpnia do 11 września.
Uczelnie z kierunkiem Administracja w Katowicach -
Katowice, będąc znaczącym centrum akademickim w Polsce, oferują studentom szerokie perspektywy edukacyjne, w tym w obszarze administracji. Znalezienie najodpowiedniejszej uczelni w tym regionie może być jednak trudne.
Dlatego korzystanie z dni otwartych jest kluczowe, by lepiej poznać infrastrukturę, program nauczania oraz kadry naukowe specjalizujące się w administracji. Istotne jest również zbieranie opinii i recenzji od aktualnych studentów i absolwentów, co pozwoli na uzyskanie obszerniejszego wglądu w realia studiowania administracji w Katowicach.
Czy warto studiować Administrację?
Studia na kierunku Administracja są wartościowe dla osób zainteresowanych prawem, zarządzaniem publicznym i procesami biurokratycznymi. Program nauczania rozwija umiejętności organizacyjne, analityczne i komunikacyjne, przygotowując do pracy w sektorze publicznym, organizacjach pozarządowych oraz w biznesie.
Absolwenci mają szerokie perspektywy zawodowe, mogąc pracować w administracji państwowej, samorządowej, w firmach prywatnych czy w instytucjach międzynarodowych. Wybór ten jednak wymaga zainteresowania procedurami administracyjnymi i gotowości do ciągłego śledzenia zmian w przepisach prawnych.
Administracja publiczna obejmuje zarówno sektor państwowy, jak i samorząd terytorialny. Według danych statystycznych GUS z 2022 roku, pracownicy administracji państwowej osiągali wyższe dochody.
Ich średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 8369,34 zł. Natomiast pracownicy administracji samorządowej otrzymywali średnio 6536,07 zł brutto.
Studia oferują różnorodne możliwości rozwoju, w tym wykłady z udziałem inspirujących osób. Atmosfera na uczelni jest generalnie przyjazna, z dużym naciskiem na pomoc i wsparcie między studentami. Chociaż czasami mogą pojawić się napięcia, ogólna ocena uczelni i kierunku jest pozytywna, z dobrymi perspektywami zawodowymi po ukończeniu studiów. Ogólnie na pluss
Trzeba się liczyć z tym, że mimo początkowego “lajtu”, z każdym semestrem ilość nauki będzie rosła. Okazji do rozwoju jest wiele, chociażby oferty praktyk (głównie bezpłatnych, ale zdarzają się też płatne staże). Ale to dużo zależy od chęci studentów. Trzeba mieć tą wewnętrzną motywację, bo prowadzący raczej nie przyciskają do samorozwoju. Generalnie mają oni bardzo różne podejście - jedni uczą z pasją, inni tylko “odwalają” swoją robotę, nie zawsze zresztą skutecznie. Na szczęście takich osób jest w mniejszości. Samo życie w mieście jest super, nie ma problemów z dojazdem na uczelnię, a na obrzeżach miasta jest mnóstwo zielonych terenów, co jest miłą odmianą.
mi osobiście się bardzo dobrze na tej uczelni studiuje. Bardzo dobrzy wykładowcy, którzy też wykładają na uniwersytetach więc poziom jest podobny a nawet wyższy bo na uczelni prywatnej to studenci płaca więc wykładowcy bardziej się przykładają. Faktem jest że na uniwersytecie jesteś kolejnym pikselem a na uczelni prywatnej wykładowcy mają do Cb szacunek. Moi koledzy studiują też bezpieczeństwo na UŚ więc powiem że zajęcia na WSZOP są dużo ciekawsze i bardziej praktyczne. Budynek może do najpiękniejszych nie należy ale w środku jest nawet spoko i fajna stołówka. Minusem jest chyba jedynie to że niektórzy pracodawcy mogą gorzej traktować dyplom z uczelni prywatnej od dyplomu z uczelni państwowej.
Świetna szkoła, która stawia na praktyczne podejście! Bardzo fajni wykładowcy i mnóstwo praktycznych zajęć :)
Uczęszczałam tam na bezpieczeństwo wewnętrzne i poznałam mnóstwo ludzi z którymi mam kontakt do dzisiaj. Co więcej samo znalezienie pracy po tej uczelni nie było zbyt wymagające, szkoła super przygotowała mnie do zawodu z czego jestem bardzo zadowolona! Polecam!
moje odczucia jeśli chodzi o te studia są mieszane. Na jakiś 30 wykładowców z którymi miałem kontakt przynajmniej 10 bym usunął z uczelni. Takich o których bym powiedział, że są super jest może kilku. Na studiach mamy mnóstwo teorii, stosunek teorii do praktyki jest mocno zachwiany. Myślę, studia przygotowują do pracy zawodowej tak w 15 może 20 %. Resztę kwalifikacji trzeba będzie zdobyć w trakcie pracy co po części jest trochę zrozumiałe. Gdyby jednak uczelnia zdecydowała się na rezygnację ze współpracy z najgorszymi wykładowcami to poziom nauczania by się podniósł. Sama atmosfera jeśli chodzi o studentów jest w porządku. Ludzie w większości przypadków są życzliwi i sobie pomagają.
Ukończyłam studia niestacjonarne I stopnia na kierunku: bezpieczeństwo wewnętrzne na WSZOPie i jestem zadowolona. Zajęcia prowadzili praktycy, mający więc dużą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa nie tylko w teorii ;) Jak wszędzie, zdarzają się też mało satysfakcjonujące przedmioty, ale to nieuniknione gdziekolwiek by się studiowało;) Myślę, że warto jednak nie tylko przykładać się do nauki, ale też dodatkowo pogłębiać wiedzę we własnym zakresie, jeżeli kogoś interesuje ta tematyka i zamierza pracować w zawodzie. Uczelnia organizowała obóz, szkolenie z ochrony, mamy też koła naukowe. Co semestr wypełniamy ankiety oceniając każdego z prowadzących zajęcia. Zajęcia głównie odbywały się na osiedlu 1000lecia, nieczęsto trzeba było przyjeżdżać na zajęcia na inne wydziały. Przy rekrutacji warto skorzystać ze zniżek oferowanych w poszczególnych miesiącach zapisów- można mieć troszkę niższe czesne lub za któryś miesiąc nie płacić;)
Jak mi się studiowało - zdecydowanie 5/5! Kadra - 4,5/5! Bardzo sympatycznie i z nostalgią wspominam lata spędzone na UŚ. Kadra była doświadczona, przyjazna studentom, niemniej bardzo wymagająca, za co po latach dziękuję. Program i metody kształcenia były nowoczesne i dopasowane do realiów, warto zaznaczyć, że studia kończyłem parę ładnych lat temu. Pewno nieco się od tamtych czasów zmieniło. Mam nadzieje, że wyłącznie na plus :).
jak narazie to jestem bardzo zadowolona z Uniwersytetu. Wykladowcy w wiekszosci fajni, chociaz zdarzają sie jacys, co przynudzaja, ale po pierwszej sesji moge powiedziec, ze jak narazie to wszystkie egzaminy byly wzglednie nietrudne, trzeba było trochę się przyłożyć :) nawet u tych egzaminatorow, ktorzy nie wydawali sie pod tym wzgledem zbyt przyjemni. Przedmioty na moim kierunku jak narazie sa ok, ale bardziej czekam na kolejne semestry bo wtedy zaczynaja sie przedmioty swobodnego wyboru ;) Dla mnie jak narazie jedyny minus to ze niektore przedmioty czy specjalnosci moga sie nie otworzyc bo jest za malo chętnych, ale to w sumie jest zrozumiale. :)
Cześć wszystkim:) Studiuję bezpieczeństwo wewnętrzne i jestem bardzo zadowolony, nawet nie tak ciężko jak się wydaje, sporo też jest zajęc praktycznych, co do wykładowców no są tacy i tacy co tu dużo mówić jak na każdej uczelni... są i stypendia dla jakby
No hej, generalnie sytuacja wyglada tak, że ja jestem bardzo zadowolona. Jeżeli chodzi o naukę to jakoś bardzo nie cisną, raz w tygodniu są treningi ze sztuk walki. Masz jeszcze obozy szkoleniowe raz do roku. No i przede wszystkim możesz w szkoleniach uczestniczyć. Oczywiście trzeba zapłacić, ale wiadome jest, że jeżeli będziesz gdzieś iść do służb to nie będzie ich interesowało jaka masz szkołę tylko najwyżej szkolenia jakie masz.
Jeżeli nie chcesz jeździć do Szczytna, albo do Wrocławia na oficerke no to ta uczelnie to jest bardzo fajna opcja :))
I jeszcze jedno, wykładowcy są fajni, bo można się dowiedzieć różnych rzeczy ciekawych, ale tez idą bardzo często na rękę studentowi, gdzie na innych uczelniach tego nie masz :))
Mam nadzieje, że pomogłam :))
Kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i jestem bardzo zadowolona. Szłam na te studia z wielkim entuzjazmem, wybrałam specjalność kryminalistyka i kryminologia. Wykłady bardzo ciekawe, naprawdę. Jeśli chodzi o poziom to zazwyczaj nie było problemów ze zdaniem, oczywiście jak wszędzie zdarzały się wyjątki gdzie trzeba było przysiąść dłużej. Mogę szczerze powiedzieć, że przez te 3 lata dużo się nauczyłam. Rozważam zostanie na studiach magisterskich i chyba się zdecyduje.
uczelnia jest świetnie wyposażona pod względem naukowym
ja akurat studiowałam zaocznie na wydziale w Żorach i jestem osobą pracującą przez cały czas studiów
nigdy nie było problemów z wykładowcami, biurem studentów czy jakimi kolwiek ustaleniami, zawsze szli nam na ręke
ludzie przmili, atmosfera świetna
jednym słowem polecamtą uczenie z całego serca
na chwilę obencą nie pracuję w kierunku jakim ukończyłam studia, bo zycie moje tak się potoczyło, ale wiedza którą zdobyłam i doświadczenia są pomocne w życiu
hej
jak chcesz bezboleśnie zdobyć magistra i przy okazji czegos się nauczyć to
serdeznie polecam :)
jeśli jesteś ambitny i chcesz na prawdę coś zyskać to się nauczyć, też polecam
ale muszę podkreślić że nie trzeba się za bardzo starać
a atmosfera i ludzie super, szczerze mówiąc, nie żałuję ani złotówki przelanej APEIRONOWI.
Dużo zajęć z bronmi, wychowanie fizyczne jest pod przygotowanie do wojska/policji Itp. Zajęcia jedne ciekawe drugie nudne.jesli chcesz iść w tym kierunku mogę śmiało polecić bo mają lepsza opinie niż inne z kierunkiem bezpieczeństwo wewnętrzne tzn.bardziej Cię przygotują
Hej kochani, ja studiuje na Apeironie piereszy rok I szczerze powiem że uczelnia spoko, jakaś bardzo wymagająca nie jest, da się wszystko na spokojnie ogarnąć... pod koniec kwietnia byłam na zgrupowaniu i jakoś myślałam że będzie gorzej ale tragedi też nie było, także ogólnie uczelnia jest bardzo dobra. Nie wiem jak jest na dziennych ale na zaocznych spoko. Pozdrawiam:)
ogólnie mowiąc zaczne o plusach
poznałam na tej uczelni bardzo ciekawych wykładowców wiekszosc z nich uczy z doświadczeń zawodowych a nie z wiedzy książkowej
oprocz tego uczelnia oferuje obozy mielismy jeden wyjazd na strzelnice
mozna zdobyc legitymacje bodyguard
mielismy tez sztuki walki
składanie rozkładanie broni i obsluga jej
na tej uczelni w porownaniu do innych jest duzo czesci praktycznej co jest bardzo fajne
uczelnia ma swoje plusy ale tez i minusy
placisz doslownie za wszystko: jak zgubisz karte płacisz, za studia płacisz, za obozy płacisz, nie oddasz karty czy książki na czas płacisz, ale to chyba wszędzie tak jest na płatnych uczelniach
na pierwszym i drugim roku studiujesz 3 dni na ostatnim dwa przynajmniej ja tak miałam
na dziennych
zajecia sa poniedziałek sroda piatek na 3 roku inaczej
musisz odbyc praktyki a jak nie to oni pomagaja ci załatwic na lotnisku w balicach
no i jeszcze jednym minusem jest to ze dziekanat czesto leci w ****a z studentami
tzn. sa nie doinformowani i niekiedy ciezko cos z nimi załatwic
jak raz zadzwoniłam zeby mi powiedzieli czy moja promotorka ma zajecia w ten i ten dzien to powiedzieli zebym sobie sprawdziła na stronie
sa plusy i minusy tej uczelni ale to jak w kazdej
ja napisałam co sadze jakie sa plusy i minusy wnioski wyciagniesz sama :)
pozdrawiam
Cześć!!! Wszystko zależy od tego czego się oczekuje od uczelni. Osobiście mogę śmiało polecić. Wykładowcy są w porządku, a większość z nich jest wyrozumiała i potrafią przyknąć oko jak coś poszło nie tak jak powinno. Świetna sprawa ze zgrupowaniem szkoleniowym, można naprawdę się dużo na nim nauczyć i sprawdzić swoją wytrzymałość. Poza tym strzelnica czy sztuki walki to są w podstawowym zakresie, więc jak myślisz poważnie o służbach to warto poza uczelnią się w tym kierunku rozwijać.
Hej :) Z czystym sumieniem polecam APEIRON :) Studiuje mi się bardzo dobrze , poznałam wiele fantastycznych osób, myślę że kadrę pedagogiczną mamy bardzo dobrą i która naprawdę się zna na tym co robi :) egzaminy zdaje się dosyć łatwo, do jednych trochę trzeba się przyłożyć A do innych nie koniecznie . Profesorowie zdecydowanie ułatwiają niż kolokwialnie mówiąc "chcą *******" . Czasami wystarczy mieć odpowiednią ilość obecności i masz zaliczony przedmiot :D Fajne jest to że mamy zajęcia na strzelnicy oraz obóz szkoleniowy który daje w kości bo na ostatnim jakim byłam spałam 6 godzin przykładowo ale jak wracasz do domu to czujesz niedosyt:)
Pozdrawiam serdecznie. Mam nadzieję że trochszke pomogłam :)
Hej :) jak dla mnie studia są bardzo fajne. Nie jest zbyt trudno, ale na niektórych przedmiotach liczy się obecność na zajęciach. Wiadomo dosc troche sie za nie płaci ale to są studia płatne, więc trzeba się liczyć z czesnym... na 1 roku wiele nauki było, ale da się ogarnąć :)
jeśli jesteś ambitny to bardzo polecam Apeiron w Katowicach, ja jestem zadowolona
"Na WSZOP studiuję na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne a jeżeli chodzi o specjalizację jest to kryminologia i kryminalistyka. Jeżeli chodzi o wykładowców zdania mam podzielone tzn iż niektórzy są bardzo wymagający, musisz ich słuchać z uwagą i notować to co się da (np. mgr. Paweł Miąsek) natomiast niektórzy mają podejście z leksza olewające gdyż np. stwierdzają fakt że oceny z egzaminu na sesji są bzdurą i najchętniej by każdego taki wykładowca przepuścił.Uczelnia trochę zdziera kasy z studenta (nie ukrywam że jest to irytujące płacąc 400 zł miesiecznie).Jeżeli ktoś się wybiera na bezpieczeństwo wewnętrzne to z tego plus jest taki że po pierwszym roku we wrześniu jest osób 3-dniowy kondycyjny za który płaci uczelnia. Ogólnie nie jest źle :-)
Osobiście polecam Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy, Socjologia i wszystkie ćwiczenia na Bezpieczeństwie Wewnętrznym to absolutne mistrzostwo. Jedynie przedmioty jak Etyka Zawodowa czy Prawa Człowieka są tymi nudnymi ale to wszędzie coś się znajdzie. Generalnie porównując częstotliwość zajęć 3-4 dni w tygodniu pozwalają żyć nie tylko studiami, problemów z załatwianiem czegokolwiek z władzami uczelni również nie ma. Osobiście nie żałuję wyboru
Jak na razie jestem na pierwszym roku bezpieczeństwa wewnętrznego zaocznie, jeszcze nie mam faworytów co do wykładowców, czy przedmiotów. Dotychczas studia mijają bardzo dobrze, nie narzekam :-) a co do bardziej szczegółowej opinii - jeszcze nie chce jej wyrażać, bo długo nie studiuje , więc nie wiem jeszcze wszystkiego o wykładowcach ;-) Bardziej szczegółową "recenzję" WSZOP podam po sesji letniej ;-) o ile przejdę ją pozytywnie. Z tego co wiem od innych roczników to uczelnia ma raczej pozytywne opinie. Na WSZOPie jest dużo zajęć przydatnych w przyszłości zwłaszcza na BHP. Ja wiążę swoją przyszłość ze Strażą Graniczną i myślę, że studia mnie do tego przygotują. Póki co mam jedno zaliczenie za sobą :-)
Uczelnia prywatna, ale wymagają nie ma bimbania i prześlizgiwania z roku na rok. Płacisz ale coś musisz z siebie dać. Wspominam pozytywnie. Jak coś pójdzie nie tak zawsze można się dogadać
Jeżeli chodzi o wykładowców zdania mam podzielone tzn iż niektórzy są bardzo wymagający, musisz ich słuchać z uwagą i notować to co się da (np. mgr. Paweł Miąsek) natomiast niektórzy mają podejście z leksza olewające gdyż np. stwierdzają fakt że oceny z egzaminu na sesji są bzdurą i najchętniej by każdego taki wykładowca przepuścił.
(nie ukrywam że jest to irytujące płacąc 400 zł miesiecznie)
Nasz wfefista mocno ciśnie, wręcz pcha przymusowo na wszelakie zawody
Jeżeli wybierać się na bezpieczeństwo wewnętrzne to z tego plus jest taki że to pierwszym roku we wrześniu jest 3-dniowy obóz kondycyjne
na uczelni na pierwszym roku jest spokojnje duzo ludzi sie boi bo nie wiedza co i jak , wykladowcy sa w porzadku trzeba po prostu nawiazac dobry kontakt i miec wybranego dobrego staroste w grupie
To jest platna uczelnia wiec nikt zadnych problemow nie robi , jak masz obecnosci i znasz wykladowcow to zdałas
Wiadomo ze referaty i projekty trzeba robic ale wszystko na luzie
S - stacjonarne (dzienne),Online - zdalne,NSN - niestacjonarne sobotnio-niedzielne
, *NSC - niestacjonarne ciągłe od poniedziałku do piątku
Studia Administracja w Katowicach - pytania i odpowiedzi
Ile trwają studia na kierunku administracja w Katowicach?
Katowickie uczelnie oferują kierunki administracyjne w ramach dwustopniowych studiów wyższych.
Kierunki studiów I-ego stopnia licencjackie, trwają najczęściej 3 lata, dając możliwość zdobycia tytułu zawodowego licencjata oraz możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich II stopnia.
Magisterskie studia uzupełniające II stopnia, rekrutują absolwentów studiów co najmniej licencjackich, oferując po zakończeniu nauki i obronie pracy magisterskiej, uzyskanie tytułu zawodowego magistra.
Jakie są koszty studiów na kierunku administracja w Katowicach i okolicach?
Kierunki administracyjne w Katowicach i okolicy, dostępne na uczelniach niepublicznych i kierunki niestacjonarne oferowane przez publiczne uczelnie, wymagają wnoszenia opłat za czesne w przedziale 2000zł – 5000zł, pobierane za jeden rok studiów.
Decydując się na konkretną uczelnię, oprócz wysokości opłat, warto zwrócić uwagę na miejsca jakie uczelnia zajmuje w rankingach edukacyjnych, jakość nauczania, możliwość przyszłego zatrudnienia czy dostępne specjalności.
Przykładowe koszty 1 roku studiów administracyjnych w Katowicach i okolicy:
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej - 1940zł,
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach - 3075zł,
Uniwersytet Śląski w Katowicach - 4600zł.
Na których uczelniach mogę studiować administrację stacjonarnie w Katowicach w okolicach?
Studia stacjonarne, czyli tzw. dzienne, wymagają na większości kierunków obowiązkowej obecności na zajęciach, a wykłady, ćwiczenia i seminaria, prowadzone są od poniedziałku do piątku w uczelnianych budynkach od rana do popołudnia, co pozwala w przystępny sposób opanować materiał i zdobyć umiejętności praktyczne.
Kierunki administracyjne realizowane stacjonarnie w Katowicach i najbliższym regionie, można znaleźć na uczelniach publicznych, przykładowo:
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Niepubliczne (prywatne) uczelnie w Katowicach i okolicy, także oferują stacjonarne kierunki administracyjne np.:
Na których uczelniach mogę studiować administrację niestacjonarnie w Katowicach i w okolicach?
Kandydaci na studia już pracujący i planujący rozpoczęcie pracy w trakcie nauki, najczęściej wybierają kierunki niestacjonarne (zaoczne), których system nauki opiera się na weekendowych zjazdach i spotkaniach online, realizowanych w trakcie sobotnio-niedzielnychzjazdów kilka razy w miesiącu. Samodzielne opracowywanie niektórych zagadnień pozwala w trakcie tygodnia znaleźć zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, bez rezygnacji z nauki.
Niestacjonarne kierunki administracyjne, dostępne są na kilku katowickich uczelniach publicznych, np.:
Uniwersytet Śląski w Katowicach,
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Uczelnie niepubliczne oferujące w Katowicach i okolicy Administrację niestacjonarnie, to np.:
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach,
Uniwersytet Śląski w Katowicach,
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.
Jakie są specjalizacje na kierunku administracja w Katowicach?
Część kandydatów, poszukujących kierunków administracyjnych, decyduje się na wybór już wyspecjalizowanych studiów takich jak Administracja publiczna, Administrowanie środowiskiem czy e-Administracja, które dostępne są na Katowickich uczelniach i w okolicach regionu.
Także w czasie studiów, można wybrać moduły specjalizacyjne, kierunkujące przyszłą drogę zawodową, związaną z administrowaniem jednostek ochrony zdrowia, administracją samorządową czy biznesową.
Do często wybieranych specjalizacji należą:
Kadry i płace,
Administracja publiczna,
Administracja w biznesie,
Administrowanie w służbie zdrowia,
Ochrona danych osobowych,
Zarządzanie publiczne i e-administracja.
Jaką wiedzę zdobędę na kierunku administracja w Katowicach?
Nauka na kierunkach administracyjnych na katowickich uczelniach, pozwala zdobyć wiedzę z zakresu funkcjonowania państwa, instytucji publicznych, podstaw prawa administracyjnego, prawa pracy, opracowywania i prawidłowej interpretacji pism urzędowych, wykorzystywania w pracy narzędzi informatycznych, umiejętności związane z kierowaniem działami administracyjnymi w przedsiębiorstwach, finansami i zamówieniami publicznymi czy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
W planach zajęć na kierunku Administracja spotkać można przedmioty:
Czy łatwo znajdę pracę po studiach na kierunku administracja w Katowicach?
Kierunki administracyjne, oferowane w Katowicach i regionie, otwierają wiele możliwości zatrudnienia. Dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku Administracja, to nie tylko droga do pracy w jednostkach samorządowych, urzędach czy administracji państwowej.
Specjaliści kierunku, poszukiwani są w większych przedsiębiorstwach jako kierownicy działów kadr, finansów czy zamówień publicznych.
W zależności od wybranej specjalizacji, można ubiegać się o pracę w działach administracyjnych służby zdrowia, służb mundurowych czy izbach skarbowych, co daje szereg możliwości w Katowicach i okolicy.
Więcej informacji na temat pracy po administracji znajdziesz na stronie Praca po administracji.
Jakie są plusy i minusy pracy w administracji państwowej w Katowicach?
Pracownicy administracji państwowej jako jeden z głównych atutów zatrudnienia wymieniają stabilność zatrudnienia. Praca w ustalonych z góry ramach czasowych, praktyczny brak nadgodzin, nacisk na przestrzeganie prawa pracy i udział w nagrodach, 13-tych pensjach i dodatkach okolicznościowych, to dodatkowe atuty pracy w administracji.
Wysokość pensji wyznaczana jest ustawą lub przepisami administracyjnymi, więc nie ma zagrożenia, że nagle się obniży. Minusem zawodu może być monotonia związana z rzadką rotacją zadań, a co za tym idzie wypalenie zawodowe.
Jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w przypadku rekrutacji na studia na kierunku administracja w Katowicach?
Kierunki niestacjonarne i większość ofert uczelni niepublicznych, przy rekrutacji na studia najczęściej stosuje pierwszeństwo zgłoszeń.
Wybierając Administracjęna studiach stacjonarnych i decydując się na publiczne uczelnie, warto przyłożyć się do egzaminów maturalnych, ich wynik może decydować o kolejności przyjęć na wymarzony kierunek.
Najczęściej katowickie uczelnie, w procesie rekrutacji zwracają na wyniki matur z takich przedmiotów jak:
Chcesz podjąć studia w Katowicach na kierunku administracja? Z naszego artukułu dowiesz się m.in., które uczelnie mają w ofercie taki kierunek, oraz jak przebiega rekrutacja!
Kierunek Administracja na Uczelniach publicznych w Katowicach 2022 /2023 - zasady rekrutacji
Administracja jest niezbędna w wielu obszarach życia publicznego. Studia na tym kierunku umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. z zakresu tworzenia i optymalizowania procesów organizacyjnych, które wymagane są w pracy w organach państwowych czy w organach samorządu terytorialnego. Studenci w toku studiów poznają problematykę związaną ze sferą działalności administracji publicznej, a także regulacje prawne oraz ich praktyczne zastosowanie. Studia na kierunku administracja oferują wybrane uczelnie w Katowicach. Jakie? Zestawienie poniżejPaństwowe uczelnie w Katowicach• Uniwersytet Śląski w KatowicachUniwersytet Śląski w Katowicach oferuje studia I i II stopnia na kierunku administracja – w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Studia te prowadzone są w ramach Wydziału Prawai Administracji. Na studiach I stopnia student może wybrać jedną z dwóch specjalności: bezpieczeństwo wewnętrzne lub administrację ogólną. Z kolei na studiach II stopnia do wyboru są następujące specjalności: administracja bezpieczeństwem energetycznym, administracja rządowa i samorządowa, administrowanie rolnictwem, bezpieczeństwo wewnętrzne. Studia stacjonarne są bezpłatne, czesne na studiach niestacjonarnych wynosi 2100 zł za 1 semestr w przypadku studiów I stopnia i 2250 zł za 1 semestr w przypadku studiów II stopnia.• Politechnika Śląska w KatowicachPolitechnika Śląska prowadzi kierunek administracja w ramach Wydziału Organizacjii Zarządzania. Są to studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne. Studenci wybierają jedną z dwóch specjalności: administrację publiczną lub samorząd terytorialny. 1 semestr studiów w trybie niestacjonarnym wiąże się z opłatą w wysokości 1575 złotych. • Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachUniwersytet Ekonomiczny nie prowadzi kierunku administracja. Kandydatom na studia w Katowicach, zainteresowanych administracją, oferuje jednak specjalności związanez tą tematyką. Na kierunku gospodarka i zarządzanie publiczne jest to specjalność zarządzanie zasobami ludzkimi w administracji publicznej (studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne), a na kierunku zarządzanie – specjalność menedżer w administracji publicznej (studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne).Prywatne uczelnie w Katowicach• Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w KatowicachTa uczelnia prywatna oferuje kandydatom studia I stopnia na kierunku administracja – tak w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Specjalności oferowane studentom to: administracja publiczna, administracja i obrót nieruchomościami, kadry i płace, obsługa kancelarii prawno-finansowych. Pierwszy semestr studiów stacjonarnych na tej uczelni kosztuje 500 zł, a kolejne semestry studiów (2-6) – 2123 zł. Zasady rekrutacji – kierunek administracja na UŚ i PŚZasady kwalifikacji kandydatów na stacjonarne studia I stopnia na kierunku administracja, jakie obowiązują na Uniwersytecie Śląskim, przedstawia poniższa tabela:Politechnika Śląska rekrutuje z kolei zgodnie z niżej opisanymi zasadami:Przykładowe przedmioty na kierunku administracjaJeśli zdecydujesz się na studia w Katowicach na kierunku administracja, to będziesz uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach m.in. z następujących przedmiotów: • administracja publiczna• polityka administracyjna• postępowanie administracyjne i sądownictwo administracyjne• prawo finansowe• prawo administracyjne• prawo administracyjne i gospodarcze• prawo pracy• organizacja i zarządzanie• techniki organizatorskie i decyzyjne• ustrój i zadania samorządu terytorialnego• i inne...