Warsztaty, wykłady, demonstracje technologii geoinformatycznych, konkursy z nagrodami… Małopolski GISday odbędzie się już 16 listopada br. od godziny 8:30 do 16:45 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (budynek Wydziału Leśnego przy al. 29 Listopada 46). Wydarzenie organizowane jest w ramach Tygodnia Świadomości Geograficznej. Z kolei warsztaty w ramach wydarzenia odbywać się będą w godzinach popołudniowych i wieczornych 15 i 16 listopada br. w budynkach URK przy al. 29 Listopada 46 (Wydział Leśny) i przy ul. Balickiej 253C (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
Tematyka konferencji obejmuje szeroki wachlarz zagadnień związanych z wykorzystaniem technologii geoinformatycznych w badaniach naukowych, zarządzaniu kryzysowym, monitorowaniu środowiska i w ochronie przyrody. Prezentowane będą badania, wdrożenia technologii i rozwiązań programistycznych oraz inne inicjatywy wykorzystujące narzędzia geoinformatyczne.
W programie sesji referatowych m.in. historia pomiarów geodezyjnych, narzędzia GIS w zarządzaniu zielenią Krakowa w kontekście adaptacji miasta do zmian klimatu, wykorzystanie GIS w Ojcowskim Parku Narodowym, precyzyjne leśnictwo w monitorowaniu zasobów leśnych, geozagrożenia w Małopolsce, środowisko i adaptacja do zmian klimatu w miastach Małopolski z perspektywy satelity, OpenStreetMap, wykorzystanie potencjału zobrazowań satelitarnych dla zrównoważonej przyszłości, budowa ekosystemu obserwacji Ziemi w działaniach POLSA i wiele innych.
Małopolski GISday "Przestrzeń wokół nas" – jest wspólną inicjatywą konsorcjum Krakowskiego GISday tworzonego od 2008 roku przez: Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (URK), Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (AGH), Uniwersytet Pedagogiczny (UP) i Politechnikę Krakowską (PK) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM).
Ideą pomysłodawców było stworzenie wydarzenia, które daje możliwość zapoznania się z narzędziami GIS oraz poszerzenia swoich wiadomości na temat zastosowań aplikacji i technologii GIS poprzez liczne prezentacje, gry, zabawy i konkursy.
Jest to coroczne, międzynarodowe święto użytkowników systemów geoinformatycznych, zainicjowane w 1987 roku. Inicjatorami i patronami GISday są firmy: Esri, National Geographic Society i Association of American Geographers.
Głównym przesłaniem GISday jest popularyzacja innowacyjnego podejścia do otaczającej nas przestrzeni, którą kształtujemy i w której żyjemy, poprzez stosowanie specjalistycznych narzędzi GIS.
Organizowane tego dnia na całym świecie konferencje, webinaria, seminaria, warsztaty i demonstracje technologii geoinformatycznych mają na celu przybliżenie wszystkim osobom z różnych branż i o różnych zainteresowaniach szerokiej gamy możliwości wykorzystania Systemów Informacji Geograficznej. Podczas wydarzenia zaprezentowane będą nowe rozwiązania i funkcjonalności oprogramowania z zakresu GIS, sprzęt pomiarowy a także osiągnięcia badawcze w tej dziedzinie.
Tematyka warsztatów:
- Mapy Małopolski - Mapa ponad wszystko - Tworzenie własnych aplikacji mapowych. (GISPartner). Warsztat poświęcony samodzielnemu tworzeniu własnych aplikacji mapowych na podstawie danych użytkownika. Warsztaty zakończone będą konkursem na najlepszą samodzielnie utworzoną aplikację mapową. Do wygrania praktyka studencka w firmie GISPartner!
- Czy każdy może edytować i aktualizować mapy Here? Map Creator w praktyce. (HERE Technologies). Dzięki aplikacji Here Map Creator możesz edytować mapy całego świata jak i swoje najbliższe otoczenie. Na warsztatach dowiesz się jak aktualizować dane oraz w jaki sposób wykorzystywane są mapy.
- Wykorzystanie zdjęć BSP do wygenerowania pokrycia terenu w obszarach wiejskich. (WIŚiG URK). Przetworzenie zdjęć pozyskanych bezzałogowym statkiem powietrznym (dronem) w celu uzyskania modelu pokrycia terenu (DSM - digital surface model) dla obszaru rolniczego. Omówienie zakresu prac terenowych, parametrów lotu i wykonania zdjęć. Przygotowania danych do przetwarzania i procesu przetwarzania w oprogramowaniu Agisoft Metashape.
- Platforma Planet Explorer (Planet Labs). Planet Explorer - narzędzie online służące do wyszukiwania i analizowania zobrazowań satelitarnych, umożliwiające obserwację zmian zachodzących na całej planecie. Wykorzystaj potężny zasób codziennie pozyskiwanych zdjęć satelitarnych, stwórz własną narrację w aplikacji Planet Stories.
- Przekrój Platformy ArcGIS, czyli od aplikacji desktopowej do aplikacji webowych. (ESRI Polska). Założenie projektu w ArcGIS Pro, import danych, przygotowanie prezentacji danych na mapie, publikacja w ArcGIS Online, przygotowanie Web Mapy w ArcGIS Online, przygotowanie aplikacji Dashboard, praca z aplikacją Field Maps.
- Tworzenie i pozyskiwanie danych OpenStreetMap. (Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska). W ramach warsztatów przedstawione zostaną podstawowe zasady edycji i dobre praktyki stosowane w projekcie OpenStreetMap. Wspólnie założymy konto w projekcie i wykonamy pierwsze edycje za pomocą edytora iD. W drugiej części warsztatów omówione zostaną różne metody pobierania danych z projektu, będzie również możliwość skonsultowania się indywidualnie w tematach związanych z OSM.
- Wykorzystanie aplikacji MSIP Obserwatorium. (Wydział Geodezji Urzędu Miasta Krakowa). Serwis MSIP Obserwatorium: narzędzia przeglądania metadanych, wyszukiwanie zbiorów danych, pobieranie danych otwartych i wprowadzanie swoich danych na warstwy robocze.
Więcej na temat GISday: https://urk.edu.pl/index/site/3357/11097