Jeżeli jesteś osobą wrażliwą, chcesz pomagać innym i interesuje Cię ludzki umysł oraz rozważasz studia na kierunku psychologia, postaramy się przekazać Ci wszelkie niezbędne informacje, które być może ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Rozumiemy, że podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego kierunku studiów i uczelni może wydawać się trudne, dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji.
Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Psychologia w Krakowie
Uniwersytet SWPS w Krakowie nabór na rok 2023/2024 rozpoczyna się w dniu 20 kwietnia 2023 roku i kończy w dniu 29 września 2023 roku.
Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie -
Kraków, jako znaczące centrum naukowe w Polsce, dostarcza studentom liczne perspektywy edukacyjne, szczególnie w dziedzinie psychologii. Jednakże, wybór właściwej uczelni może być trudnością.
Co równie ważne, aby uzyskać bardziej kompletny obraz procesu studiowania na danym kierunku, zachęcamy do zapoznania się z ocenami i opinią dostępnymi od obecnych studentów oraz absolwentów uczelni.
Czy warto studiować Psychologię?
Bezspornie psychologia to fascynujące zajęcie. Niemniej jednak, jest to zawód o wysokich wymaganiach. Praktykowanie psychologii niesie ze sobą szereg wyzwań, takich jak stała potrzeba podnoszenia kwalifikacji i nauki czy duże obciążenie emocjonalne.
Warto rozważyć studia z psychologii, jeśli jest się przekonanym, że praca psychologa to to, co naprawdę chciałoby się robić w życiu. To także dobra opcja dla tych, którzy jeszcze nie mają dokładnie sprecyzowanego zawodu, w jakim chcieliby pracować w przyszłości, ale są pewni, że chcą działać w obszarze związanym z ludźmi.
Psycholodzy zajmują się analizą zachowań ludzkich, przeprowadzają diagnozy, a także wspierają pacjentów w rozwiązywaniu trudności życiowych. Ich praca jest istotna, choć ich zarobki nie należą do najwyższych. Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 4680 złotych.
Studiowanie w Krakowie jest pozytywnie oceniane, ze względu na doskonałą atmosferę miasta i wysoki poziom nauczania na uczelni. Środowisko studenckie jest otwarte i wspiera wymianę pomysłów, co ułatwia nawiązywanie kontaktów przez media społecznościowe. Chociaż perspektywy zawodowe mogą być różne, posiadanie dyplomu renomowanej uczelni stanowi atut. Kierunek psychologia oferuje dobre perspektywy, choć wiele zależy od indywidualnego zaangażowania. Studia są okresem niezapomnianych doświadczeń i rozwijania wiedzy.
Ilość nauki naprawdę zależy od osobistych ambicji i sposobu zarządzania czasem - można mieć albo mnóstwo wolnego czasu, albo wcale. Materiały są znacznie trudniejsze niż te w liceum, ale zawsze istnieje opcja głębszego zagłębiania się w nie. Przydatne są także podstawy biologii i chemii. Na uczelni panuje otwarta i przyjazna atmosfera, a chęć dzielenia się wiedzą przez większość wykładowców jest naprawdę imponująca. Doceniam też ich pomoc w znajdowaniu staży czy praktyk. Relacje między studentami są pozytywne i wspierające. Jestem bardzo zadowolona z wyboru tej uczelni i czuję, że to miejsce, gdzie naprawdę mogę się rozwijać.
Nauki jest sporo, ale zajęcia są prowadzone w tak kompleksowy sposób, że można mieć dużo czasu wolnego po nich, bez konieczności siedzenia w książkach. O czym warto wspomnieć - książki są dostępne w wersjach pdf, więc nie trzeba ich dźwigać na uczelnię. Na uczelni są fajne koła naukowe, organizowane są warsztaty. Same zajęcia prowadzą bardzo mili i pomocni prowadzący, którzy mają bardzo pro studenckie podejście. Życie w mieście też jest super, komunikacja miejska jest w porządku, jest dużo połączeń autobusowych i tramwajowych. Dla mnie w ogóle Kraków to idealne miejsce dla studentów!
Jestem absolwentem kierunku Psychologia. Studia wspominam bardzo przyjemnie. Zajęcia były prowadzone w ciekawy sposób. Prowadzący sympatyczni, chociaż zdarzały się osoby całkowicie oderwane od rzeczywistości. Jeśli jednak zdarzały się problematyczne sytuacje zawsze można było się w jakimś stopniu dogadać. Na zaliczenia sporo nauki, dlatego ważna była systematyczność. Osoby, które odkładały wszystko na potem, podczas sesji miały sporo do nadrobienia. Polecam to miejsce. Poznałem tutaj fantastyczne osoby.
Z wielkim zaciekawieniem rozpoczelam studia na kierunku psychologia na Apeironie. Pierwszy miesiac bardzo pozytywnie odbieram. Uczelnia dobrze funkcjonuje, profesorowie sa fajni, wnosza duzo do przedmiotow ktorych ucza. Uczelnia oferuje pomoce dydaktyczne. Zobaczymy jak bedzie dalej ale zapowiada sie bardzo ciekawie i absolutnie nie zaluje mojego wyboru, ani pryzjazdu do Krakowa ani tej uczelni.
Ja zaczęłąm właśnie psychologię na Apeironie ale widzę że strona nie zaktualizowana :) Generalnie póki co świetne pierwsze wrażenie, wykładowcy, sama uczelnia naprawdę super! Długo sie zastanawiałam na co chcę iść i w sumie w ostatniej chwili wymyśliłam psychologię. Zawsze mnie ciągnęło do tego kierunku. Cieszę się że trafiłam na ta uczelnie. Wiadomo, nie ma takiej renomy jak inne krakowskie uczelnie ale chyba nie o to w tym wszytskim chodzi:)
Psychologia na UJ to super kierunek, który też cieszy się sporym zainteresowaniem kandydatów. Dostać się nie jest łatwo, a później jeszcze trudniej się utrzymać. Jako dyscyplina, psychologia jest naprawdę przydatna i myślę, że warta zgłębienia przez każdego człowieka. Studiuję dziennie, muszę sporo się przykładać do nauki, ale jest też czas na inne zajęcia. Ja na przykład bez problemu łączę studia dzienne z zarabianiem w pracy dorywczej. Program studiów jest ciekawy, zajęcia prowadzone w taki sposób, że mogą zainteresować nawet bardzo opornych studentów. Choć tacy się tu rzadko zdarzają – na psychologię raczej decydują się pasjonaci. Oczywiście, trzeba też wspomnieć, że jest to jedna z lepszych psychologii w kraju. UJ ma swoją renomę i trzyma naprawdę wysokie standardy.
Witam wszystkich, lata spędzone w AIK to niezwykłe doświadczenie. Jest to kameralna uczelnia co przejawia się w nawiązywaniu bliższych relacji i zżycia, tworzeniu "ekipy" może nawet i na całe życie :). Także dzięki temu można liczyć na indywidualne podejście do studenta i komforcie nauki. Jestem zadowolony z podjętych studiów, skąd wyniosłem wiedzę i wspomnienia.
Hej, jestem studentem pierwszego roku psychologii, w sumie to zaraz go kończę :). Chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami. Zatem: Generalnie było/jest wymagająco, ale do przejścia. Poprostu trzeba w sesji przysiąść i się pouczy by zaliczyć sesję. Wykładowcy większość jest w porządku i idzie się dogadać. W dziekanacie większych problemów nie miałem. Podsumowując, polecam
Psychologia to ogółem jest dość ciężki kierunek, przede wszystkim duuuużo czytania, jakieś projekty itp. Ta sesja, która była teraz, to był miesiąc wyjęty z życia :/ ale taka jest specyfika tego kierunku, nie można go przejść po łebkach, bo jednak potem pracujesz z ludźmi, więc jest to odpowiedzialność:-) Podstawy psychiatrii są ciężkie- nie da się ukryć . 5. Diagnoza psychologiczna parcjalnych deficytów rozwojowych- yo kolejny przedmiot do którego nakleży się przyłożyć. Dużo nauki. Studia naprawę są na najwyższym poziomie, nie ustępują uczelniom państwowym. Ogólnie mi sie podoba. Uczelnia mimo iż katolicka to nie jest jakaś indoktrynująca ;-) Myślę,że w Toruniu mają gorzej ;-) Panie z dziekanatu są bardzo miłe i zawsze pomocne, nigdy nie czekałam długo w kolejce i zawsze załatwiłam to co miałam załatwić. Stypendia są, zaplecze uczlenia ma. aaa no i może nie wszyscy wiedzą, że studia stancjonarne sa bezpłatne tak jak na Uniwerku, choć to prywatna uczelnia. To moim zdaniem mega plus. Jest podobnie jak na UJ ale za to milsza atmosfera
Cześć! W sumie nie wiem co mam napisać ;-) ja studiuję psychologię, obecnie jestem na drugim roku. Nie mam porównania z innymi uczelniami, bo ta jest moją pierwszą i mam nadzieję ostatnią ;-) ale generalnie polecam, ja jestem zadowolona, wykładowcy spoko, ludzie oczywiście zależy na jakich trafisz, ale u mnie akurat są super, jest współpraca nie tylko na roku, ale też między rocznikami ;-)
ja studiuje na wydziale filozoficznym - wykladowcy sa bardzo w porzadku chociaz jak wszedzie - zdarzają się niezłe kwiatki :D
Jeśli chodzi o materiał to trochę czasu trzeba na to wszystko poświęcić. Z mojego punktu widzenia naprawdę okay jeśli chcesz tylko studiować, nie pracować i nie robić nic dodatkowego - zawsze znajdzie się sporo czasu dla siebie. Materiał jest kwestią organizacji własnego czasu. O ile nie zakopiesz się z tekstami itd. to na spokojnie wszystko.
Przez pierwsze 3 lata nic sie nie wybiera. Robi się kanon i tyle ;) o dalszym etapie się nie wypowiadam bo jeszcze do niego nie dotarłam
bardzo wiele zalezy od tego czy i co będzie sie robic poza studiowaniem
im więcej wolontariatow i stazy tym lepiej. Dla mnie psychologia była cieakawym rozwijającym kierunkiem ale jeśli chcesz robić coś konkretnego i się ukierunkowac to polecam dużo dużo próbowac wolontariatow
Ja w ten sposób przekonałam się że nie chce być terapeuta
Na przykład
Poziom nauczania jest zależy od kierunku i prowadzących to raz, ale także od studentów. Mi udało się wyciągnąć z tego Uniwersytetu bardzo dużo, ale to również dzięki osobistemu zaangażowaniu. Zajęcia i wykładowcy - bywają świetni. Osobiście jestem zadowolony
S - stacjonarne (dzienne),Online - zdalne,NSN - niestacjonarne sobotnio-niedzielne
, *NSC - niestacjonarne ciągłe od poniedziałku do piątku
Studia Psychologia w Krakowie - pytania i odpowiedzi
Jak długo trwają studia na kierunku psychologia w Krakowie?
Studia wyższe na kierunku, jakim jest Psychologia w Krakowie, podobnie jak w innych polskich miastach przyjmują formę studiów jednolitych magisterskich. Trwają one zazwyczaj 5 lat (10 semestrów).
Mogą to być studia w formie zarówno stacjonarnej, jak i zaocznej, w zależności od preferencji kandydata. Zakończenie studiów jednolitych magisterskich jest jednoznaczne z otrzymaniem przez absolwenta tytułu magistra.
Niemniej jednak niektóre uczelnie niepubliczne oferują również powyższy kierunek w formie studiów I stopnia. Studia na kierunku Psychologia w Krakowie realizowane są przez uczelnie publiczne oraz prywatne.
Ile kosztują studia na kierunku psychologia w Krakowie?
Psychologię w Krakowie można studiować stacjonarnie, czyli w formie dziennej, na wszystkich uczelniach publicznych, takich jak Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (UPJP2) czy Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (URK).
Drugą opcją jest możliwość podjęcia studiów w trybie niestacjonarnym (zaocznym), na tych samych uczelniach państwowych. Powyższa forma nauki jest jednak objęta obowiązkiem opłaty czesnego. W przypadku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II opłata semestralna to 4 300 zł. Natomiast uczelnie prywatne zwykle nakładają na studentów obowiązek płatności również za naukę stacjonarną. Wówczas kwoty czesnego wahają się od 670 zł za miesiąc.
Należy jednak pamiętać, że oferty poszczególnych uczelni nie zawsze są równoznaczne z najwyższym poziomem nauczania. Swój wybór warto przemyśleć i ustosunkować względem renomy danej uczelni oraz zweryfikować i porównać opinie, które wyrażają studenci i absolwenci krakowskich uczelni.
Na których uczelniach możemy studiować psychologię stacjonarnie w Krakowie?
Studia prowadzone w trybie stacjonarnym, czyli inaczej dziennym, są najchętniej wybieraną formą studiowania wśród absolwentów szkół średnich, którzy nie są jeszcze w pełni aktywni zawodowo lub pracują w niepełnym wymiarze etatu. Jeśli chodzi o studia stacjonarne, Psychologię można studiować na 8 uczelniach wyższych, w tym 5 publicznych, m.in.:
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
Uniwersytet Jagielloński.
Niemniej jednak wszystkie szkoły oferują studia zarówno w formie zaocznej, jak i dziennej.
Do uczelni prywatnych, które posiadają na swojej liście kierunków psychologię, należą:
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie,
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera.
Na których uczelniach możemy studiować psychologię niestacjonarnie w Krakowie?
Studia zaoczne (niestacjonarne) to najpowszechniejsza forma studiowania, którą wybierają osoby, które chcą zdobyć wykształcenie lub dokształcić się, nie rezygnując tym samym z pracy zawodowej w tygodniu.
Dlatego też opcja studiowania weekendowego lub wieczorowego jest dla nich niezwykle atrakcyjna. W przypadku Psychologii, studia zaoczne można podjąć zarówno na uczelniach państwowych jak np. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie czy Akademia Ignatianum w Krakowie, jak i na uczelniach prywatnych, do których zaliczają się m.in.:
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie,
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera.
Jakie są specjalizacje na kierunku psychologia w Krakowie?
Studenci na kierunku Psychologia w Krakowie, przede wszystkim uczeni są podstaw funkcjonowania umysłu, a przy tym psychiki człowieka. Niemniej jednak powyższy kierunek oferuje studentom poszerzenie kwalifikacji w konkretnym odłamie psychologii.
Jest to powszechna i bardzo atrakcyjna forma kształcenia, która pozwala studentom nabyć specjalistyczną wiedzę związaną z ich przyszłym zawodem.
Wśród najczęściej spotykanych specjalizacji na kierunku Psychologia znajdują się:
Psychologia menadżerska (Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera),
Psychologia kliniczna z psychoterapią (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie),
Psychokryminologia (Akademia Ignatianum w Krakowie),
Neuropsychologia i neurokognitywistyka (Uniwersytet Jagielloński),
Psychologia zarządzania (Akademia Ignatianum w Krakowie).
Jaką wiedzę zdobędę na kierunku psychologia w Krakowie?
Psychologia to kierunek, który przygotowuje studentów do pracy w charakterze psychologów czy psychoterapeutów. Program uwzględnia w swoim zasobie, przedmioty powiązane z relacjami międzyludzkimi, szeroko pojętymi naukami medycznymi czy socjologią.
W programie studiów psychologicznych w Krakowie znajdują się takie przedmioty jak:
Psychologia społeczna,
Socjologia,
Biologiczne mechanizmy zachowania,
Podstawy filozofii,
Wprowadzenie do psychologii i historia myśli psychologicznej.
Absolwent Psychologii nabywa kompetencje ułatwiające rozumienie samego siebie, drugiego człowieka oraz relacji między ludźmi. Ponadto jest to osoba praktycznie przygotowana do podjęcia pracy w obszarze pomocy i wspierania drugiego człowieka w kryzysie, rozwoju i pracy nad rozwojem jego podmiotowości i autonomii.
Czy znajdę pracę po studiach na kierunku psychologia w Krakowie?
Znalezienie pracy jako psycholog w dzisiejszych czasach nie jest niemożliwe. Psychologów swego czasu znacznie przybyło na rynku pracy, jednakże na skutek rosnącej liczby osób zmagających się z depresją, wciąż pojawiają się braki w kadrach.
Dlatego też studiując Psychologię, należy sprecyzować w jakim obszarze chcielibyśmy się specjalizować. W całej Polsce, nawet w tak dużych miastach jak Kraków brakuje takich specjalistów jak np. seksuologowie, neuropsychologowie, a nawet psychoterapeuci specjalizujący się w konkretnych zaburzeń psychicznych.
Ukierunkowanie się na konkretną specjalizację z pewnością ułatwi znalezienie pracy. Ponadto absolwent Psychologii będzie mógł podjąć pracę w: fundacjach, szkołach bądź firmach szkoleniowych.
Jakie są plusy i minusy pracy psychoterapeuty w Krakowie?
Znalezienie pracy na stanowisku psychoterapeuty wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, wiedzą, a także wymaga dużej dozy empatii i wyrozumiałości. Trzeba być otwartą osobą oraz właściwie dobierać słowa, kierowane do pacjenta zaburzonego emocjonalnie. Jeśli chodzi o zalety pracy na tym stanowisku to z pewnością będą to:
szeroki wachlarz możliwości rozwoju i pracy (psychoterapeuci mogą pracować również jako biegli sądowi po ukończeniu odpowiednich specjalizacji),
elastyczne godziny pracy w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
wysokie zarobki.
Natomiast jeśli chodzi o wady pracy jako psychoterapeuta, są to m.in.:
Jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w przypadku rekrutacji na studia na kierunku psychologia w Krakowie?
Osoby, które planują podjąć naukę na kierunku Psychologia w Krakowie, podobnie jak w przypadku innych studiów – muszą być świadomi określonych wymagań, które stawia każda uczelnia.
Bardzo dobre ogólne zaliczenie egzaminu maturalnego to nie wszystko - kandydaci muszą dodatkowo wykazać się równie wysokimi wynikami z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów, najczęściej wymaganych przy rekrutacji do ogólnej punktacji, znajdują się:
język polski (poziom podstawowy lub rozszerzony)
język obcy nowożytny (wymagany maksymalnie jeden)
biologia, chemia, fizyka, historia, matematyka (maksymalnie 1 do wyboru).
1. Studia psychologiczne – jakie powinieneś mieć predyspozycje?Psychologia jest kierunkiem, który od co najmniej kilkunastu lat jest nieustannie oblegany przez osoby chętne do studiowania. Na studia nie jest łatwo się dostać, nie jest też łatwo utrzymać się na nich. Do studiowania psychologii trzeba mieć sporo predyspozycji i umiejętności. Bardzo ważny jest otwarty, humanistyczny umysł, a także dobre radzenie sobie nie tylko z przedmiotami humanistycznymi, ale również z biologią. W czasie studiów sporo jest bowiem przedmiotów związanych z fizjologią i funkcjonowaniem człowieka. Przyszli psychologowie powinni również być osobami otwartymi, komunikatywnymi, łatwo nawiązującymi relacje z ludźmi. Ważna jest umiejętność logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji, filtrowania zdobywanych informacji oraz organizacji własnego czasu pracy. W czasie studiów trzeba być przygotowanym na sporo nauki, polegającej przede wszystkim na przyswojeniu wiedzy teoretycznej. Przyda się też spora porcja samodzielności, szczególnie w poszukiwaniu dobrych stażów i praktyk, o których warto pomyśleć już na początku studiowania.