Reklama - Uniwersytet Rolniczy (URK) im. Hugona Kołłątaja w Krakowie



Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Publiczna)

palceholder

31-109 Kraków

ul. Straszewskiego 21-22

tel.:

12 362 71 10,
12 422 18 55,
12 422 57 01,
12 430 15 90

Wydział Aktorski
Wydział Aktorski Wrocław
Wydział Lalkarski Wrocław
Wydział Reżyserii Dramatu
Wydział Teatru Tańca Bytom

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Kierunek Aktorstwo: DZIEŃ OTWARTY ONLINE
Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu tętni życiem
WYDZIAŁ AKTORSKI - EGZAMINY WSTĘPNE

Opis Uczelni

AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE

Historia krakowskiej uczelni teatralnej rozpoczęła się w 1946r., kiedy z połączenia trzech szkół powstała Państwowa Szkoła Dramatyczna, kształcąca w stopniu wyższym, przyszłych aktorów dramatycznych. W 1948r. po raz kolejny uczelnia zmieniła nazwę na Państwową Wyższą Szkołę teatralną, przyjmując za patrona Ludwika Solskiego.

Od początku istnienia placówki, kierowali nią wybitni aktorzy teatralni tacy jak Juliusz Osterwa, czy późniejsi Jerzy Trela i Jerzy Stuhr, kształcąc nie tylko przyszłych aktorów, ale i doskonałych reżyserów teatralnych. Współcześnie uczelnia od 01-10-2017r. funkcjonuje jako Akademia  Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Aktualnie krakowska szkoła teatralna prowadzi jednolite studia magisterskie na pięciu dostępnych wydziałach, w zależności od wybranego kierunku nuka trwa 9 semestrów na kierunkach aktorskich i 10 semestrów na kierunkach reżyserskich. Bliski kontakt uczelni z krakowskimi teatrami, daje studentom możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy zawodowej. Wśród wybitnych absolwentów krakowskiej akademii można wymienić Gustawa Holoubka, Kalinę Jędrusik, Jerzego Bińczyckiego, Maję Ostaszewską, Wojciecha Pszoniaka czy Bogusława Lindę.


 

Misja Uczelni

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (AST) jest prestiżowym ośrodkiem kształcenia w dziedzinie sztuki teatralnej i filmowej. Znajduje się w samym sercu Krakowa.

Misją AST jest kształcenie studentów, którzy poszukują kreatywnego wyrażenia poprzez film, teatr i telewizję. Ta renomowana uczelnia stawia na innowacyjność, rozwijając kreatywność i umiejętności techniczne swoich studentów.

AST poświęca się przełamywaniu granic między tradycyjnymi a nowoczesnymi formami wyrazu artystycznego. Celem jest zachęcanie studentów do eksploracji różnorodnych form sztuki, badania ich potencjału i odkrywania własnej, unikalnej ścieżki twórczej.

Dzięki unikalnej kombinacji praktyki i teorii, AST tworzy środowisko, które sprzyja rozszerzaniu horyzontów i rozwijaniu talentów studentów. To miejsce, gdzie nauka i sztuka przeplatają się, otwierając drzwi do przyszłości.

 

Koła naukowe

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie jest znana jako jedna z wiodących instytucji kulturalnych w Krakowie, oferując różnorodne programy związane ze sztukami teatralnymi. Koła naukowe na tej uczelni odgrywają znaczącą rolę w edukacji studentów, zapewniając im możliwość rozwijania umiejętności praktycznych i teoretycznych poza klasycznym programem nauczania.

Jednym z wyróżniających się kół naukowych na tej uczelni jest Koło Naukowe Dramaturgów, które zachęca studentów do twórczego myślenia i analizowania dzieł teatralnych. Inne popularne koła naukowe to Koło Młodych Reżyserów, pozwalające studentom na praktyczne odkrywanie tajników reżyserii, oraz Koło Naukowe Scenografów, skoncentrowane na projektowaniu i tworzeniu scenografii.

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie promuje aktywne uczestnictwo w kołach naukowych, widząc w nich cenne źródło dodatkowej edukacji i inspiracji dla swoich studentów. Umożliwiają one połączenie nauki z praktyką, a także dają możliwość pracy zespołowej, co jest niezbędnym elementem pracy w teatrze.

 

Studia podyplomowe

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie to prestiżowa uczelnia z bogatą historią i tradycją, która jest jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia artystycznego w Polsce. Posiada Status akademicki oraz uczelnianą Autonomię dydaktyczną i naukową.

Wielu znanych i cenionych w kraju i za granicą aktorów, reżyserów, scenografów, krytyków i teatrologów jest absolwentami krakowskiej Akademii. To właśnie doświadczeni pedagodzy, często związani z teatrem od lat, przekazują swoją wiedzę i doświadczenie studentom.

Akademia oferuje różne formy edukacji, w tym również studia podyplomowe. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na bogaty program nauczania i możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań, a także zdobycia nowych kwalifikacji czy umiejętności. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie sztuk teatralnych, niezależnie od posiadanych wcześniej kwalifikacji.

Krakowska uczelnia kładzie szczególny nacisk na praktyczne umiejętności. Integracja teorii z praktyką, umożliwia zdobycie cennego doświadczenia, które z pewnością znajdzie zastosowanie w przyszłym zawodzie.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów na uczelni

1. Wydział Aktorski - 40 kandydatów na jedno miejsce

To jeden z kierunków dostępnych w Akademii Sztuk Teatralnych o specjalności aktorstwo dramatyczne. Studia trwają 9 semestrów i mają profil ogólnoakademicki. Podczas nauki studenci będą pracować nad warsztatem aktorskim, ponieważ akademia nastawiona jest na indywidualny rozwój osobowości artystycznych. Studenci przechodzić będą przez długi i żmudny proces tworzenia ról, dialogu. Program studiów to kształcenie z przedmiotów kierunkowych, podstawowych i ogólnych. Podczas zajęć z gry aktorskiej czy też impostacji głosu studenci zostaną wprowadzeni w podstawowe zasady aktorskiego rzemiosła.

Wytrenują ciało pod kątem plastyczności oraz elastyczności, rozbudują swoja wrażliwość oraz emocje sceniczne. Wśród zajęć znajdziemy taniec, rytmikę, akrobatykę, pływanie. Ponieważ Wydział Aktorski ukończyło do tej pory tak wielu słynnych aktorów, większość ze studentów marzy o karierze aktora i pragnie studiować właśnie ten kierunek. Wydział Aktorski ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora sztuk teatralnych.

Program studiów na kierunku aktorskim



Wydział Aktorski - 40 kandydatów  na jedno miejsce


2. Wydział Reżyserii i Dramatu - 8.9 kandydatów na jedno miejsce

O specjalności reżyseria teatralna, dramaturg teatru to jeden z kierunków oferowanych studentom na Akademii Sztuk Teatralnych. Studia trwają 10 semestrów. Celem kształcenia Akademii Sztuk Teatralnych jest przekazanie studentom wiedzy w zakresie dyscyplin humanistycznych. Studenci mają poszerzać swoją wyobraźnię oraz wrażliwość. Na zajęciach zapoznają się z warsztatem teatralnym. Kadra pedagogiczna ma za zadanie uzmysłowić swoim studentom ich indywidualne predyspozycje twórcze.

Kierunek ten realizowany jest na trzech specjalnościach, czyli dramaturg teatru, reżyseria teatralna oraz reżyseria teatru muzycznego. Są to jednolite studia magisterskie w trybie stacjonarnym. Wydział Reżyserii i Dramatu to umiejętność wyrażania własnego zdania oraz realizacji swoich pomysłów artystycznych. Studia reżyserskie to nie tylko teoria, ale również praktyka podczas zajęć z realizacji przedstawienia czy widowiska. Kierunek dla wszystkich, którzy swoją przyszłość chcą związać z szeroko pojętą reżyserią.

Program studiów na kierunku reżyserii i dramatu



Wydział Reżyserii i Dramatu - 8.9 kandydatów na jedno miejsce