Progi punktowe na UM w Łodzi - Ogólne informacje
Progi punktowe - jakie przedmioty maturalne są brane pod uwagę?
Uniwersytet Medyczny w Łodzi oferuje kandydatom możliwość studiowania na kilkunastu prestiżowych kierunkach. Aby podjąć naukę na wymarzonym wydziale trzeba podejść do procesu rekrutacji.
Chętnych jest bardzo dużo osób, często na jedno miejsce jest kilku kandydatów. W procesie rekrutacji, w zależności od wybranego kierunku, pod uwagę brane są wyniki z biologii, chemii, matematyki, fizyki, języka polskiego, języka obcego czy też informatyki. W zależności od wybranego kierunku należy wykazać się egzaminem maturalnym na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Uczelnia ma swój system przeliczania punktów rekrutacyjnych: poziom podstawowy 1 % = 1 punkt ; poziom rozszerzony 1 % = 2 punkty. Uwaga: inny przelicznik dla kierunków Biotechnologia i Elektroradiologia.
Progi punktowe - czy poza ocenami z matury coś jeszcze ma wpływ na progi punktowe?
Osoby decydujące się na podjęcie nauki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi muszą spełnić szereg wymagań, jakie stawia uczelnia swoim kandydatom. Najważniejszym kryterium jest wynik egzaminu maturalnego. Odpowiednia ilość punktów z matury w dużej mierze gwarantuje dobrą lokatę na liście rankingowej.
Wpływ na punktację w procesie rekrutacyjnym mają również wyniki olimpiad przedmiotowych. Osoby będące laureatami lub finalistami olimpiady stopnia centralnego otrzymają maksymalną liczbę punktów z przedmiotów przewidzianych w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Pod uwagę brane są również olimpiady tematyczne, lecz ich wynik musi rozpatrzyć komisja rekrutacyjna. Na niektórych kierunkach na Uniwersytecie Medycznym prowadzone są również egzaminy i testy predyspozycji. To z ich pomocą uczelnia wyłania najlepszych kandydatów.
Kiedy Uniwersytet Medyczny w Łodzi podaje informację o progach punktowych?
Podczas rekrutacji brany jest pod uwagę wynik egzaminu maturalnego. Na jego podstawie tworzone są listy rankingowe. Uniwersytet Medyczny w Łodzi w oparciu o listy rankingowe oraz limity przyjęć określone dla danego kierunku studiów określa próg punktowy, pozwalający ustalić liczbę kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Przyjmowani są kandydaci z maksymalną liczbą punktów, aż do momentu, gdy wszystkie miejsca zostaną zajęte. Co roku uczelnia podaje progi punktowe z poprzednich lat, lecz nie jest to żaden wyznacznik, który gwarantuje przyjęcie na studia w tegorocznej edycji.
Wysokie progi punktowe oznaczają, że kandydaci w poprzednich latach mieli bardzo dobre wyniki z matury, bądź byli laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim, co zagwarantowało im przyjęcie na studia.
Zobacz więcej: Listy rankingowe na UM w Łodzi.
Top 5 kierunków z najwyższymi progami punktowymi na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w roku 2023/2024