Top 5 najbardziej popularnych kierunków na UM w Poznaniu w 2023 roku
1. Lekarsko-dentystyczny - ponad 19 kandydatów na miejsce
Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Jednolite magisterskie
Kierunek lekarsko-dentystyczny to jeden z najczęściej wybieranych kierunków kształcenia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. W ramach jego programu studenci zdobywają kompleksową wiedzę na temat prawidłowej diagnostyki oraz leczenia chorób zębów, dziąseł i błony śluzowej, a także istotnych zagadnień z zakresu protetyki czy higieny jamy ustnej.
Ponadto, UM w Poznaniu oferuje studentom liczne propozycje praktyk, co pozwala zdobyć doświadczenie. Absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego mogą w przyszłości podjąć pracę w prywatnych lub państwowych gabinetach dentystycznych lub otworzyć własny.
Zobacz więcej: Lekarsko-dentystyczny na UM w Poznaniu.
2. Biotechnologia - prawie 9 kandydatów na miejsce
Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Studia I stopnia, II stopnia
Biotechnologia medyczna kształci z następujących zakresów: biologii doświadczalnej, biologii komórkowej, genetyce, a także inżynierii genetycznej, komórkowej, tkankowej. Kierunek jest połączeniem nauk medycznych oraz biologii eksperymentalnej. Absolwenci po studiach dysponują takimi umiejętnościami jak np. prowadzenie analiz badawczych czy wdrażanie nowoczesnych produktów biomedycznych.
Ci, którzy zdecydują się kontynuować naukę na studiach II stopnia mają do wyboru kilka ciekawych specjalizacji, w tym m.in. Biologię molekularną czy Monitorowanie badań klinicznych. Po studiach istnieje możliwość zatrudnienia w instytucjach badawczych, firmach farmaceutycznych, medycznych i wielu innych.
Zobacz więcej: Biotechnologia medyczna na UM w Poznaniu.
3. Lekarski - ponad 9 kandydatów na miejsce
Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Jednolite magisterskie
Kierunek Lekarski jest kolejnym wyborem kształcenia, który znajduje się w kręgu zainteresowań kandydatów. Studenci kierunku lekarskiego zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną, a dzięki licznym praktykom - również doświadczenie. Absolwenci potrafią trafnie stawiać diagnozy, prowadzić leczenie, a także właściwie komunikować się z pacjentem chorym.
Kierunek ten daje możliwości wyspecjalizowania się w takich odłamach medycyny jak, np. chirurgia, ginekologia, geriatria czy psychiatria. Po studiach absolwent będzie mógł pracować zarówno w państwowych placówkach medycznych, jak i otworzyć własną działalność.
Zobacz więcej: Kierunek Lekarski na UM w Poznaniu.
4. Analityka medyczna - ponad 7 kandydatów na miejsce
Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: jednolite magisterskie
Analityka medyczna to kierunek studiów skupiający się na badaniu próbek biologicznych w celu diagnozowania i monitorowania stanów zdrowia. Studenci uczą się technik laboratoryjnych, stosowania nowoczesnych urządzeń diagnostycznych oraz metod analizy biochemicznej, mikrobiologicznej, cytologicznej i hematologicznej.
Program obejmuje także przedmioty z zakresu genetyki, immunologii oraz farmakologii. Absolwenci są przygotowani do pracy w laboratoriach klinicznych, szpitalach i ośrodkach badawczych, gdzie wspierają procesy diagnostyczne i terapeutyczne.
Zobacz więcej: Analityka medyczna na UM w Poznaniu.
5. Elektroradiologia - ponad 6 kandydatów na miejsce
Forma studiów: studia stacjonarne, niestacjonarne (tylko studia II stopnia)
Poziom studiów: studia I stopnia, II stopnia
Kierunek Elektroradiologia zaopatrza studentów w wiedzę na temat diagnostyki stanów chorobowych, działania i budowy aparatury diagnostycznej (m.in. tomografu komputerowego, urządzeń rezonansu magnetycznego, urządzeń do diagnostyki izotopowej itp.).
Absolwenci tego kierunku są kompleksowo przygotowani do pracy przede wszystkim w: zakładach radiologicznych, radioterapeutycznych, medycyny nuklearnej czy pracowniach EKG, EEG, rezonansu magnetycznego, angiografii, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej i innych.
Zobacz więcej: Elektroradiologia na UM w Poznaniu.