Progi punktowe na UP w Poznaniu - Ogólne informacje
Progi punktowe - Jakie przedmioty maturalne są brane pod uwagę?
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to wymarzona uczelnia dla wielu osób. Co roku w procesie rekrutacji bierze udział wielu kandydatów. Jednak, aby dostać się na wybrany kierunek, należy przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego.
Pod uwagę brane są wyniki egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości (stara matura) wybranego przedmiotu kierunkowego (dla kierunku weterynaria z dwóch przedmiotów biologia i chemia) na poziomie podstawowym lub rozszerzonym oraz z egzaminu maturalnego (z części pisemnej) lub egzaminu dojrzałości (z części pisemnej lub ustnej) z języka polskiego i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Przy kwalifikacji kandydatów na wszystkie kierunki studiów stosuje się skalę punktową w przedziale od 0 do 100. Warto pamiętać, że na niektóre kierunki studiów wymagane jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów.
Progi punktowe - Czy poza ocenami z matury coś jeszcze ma wpływ na progi punktowe?
Podczas rekrutacji na wielu kierunkach pod uwagę brane są głównie otrzymane wyniki na egzaminie maturalnym. Dodatkowe punkty można uzyskać, będąc laureatem lub finalistą olimpiad stopnia centralnego.
Osoby, które przedstawią odpowiednie zaświadczenie wydane przez komitet organizacyjny danej olimpiady w procesie rekrutacyjnym, otrzymają maksymalną liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym.
W przypadku osób, które są laureatami konkursów ogólnopolskich, również przyznawana jest im maksymalna liczba punktów przewidziana w postępowaniu kwalifikacyjnym. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na wybranym kierunku można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Kiedy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu podaje informację o progach punktowych?
Na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego tworzona jest lista rankingowa. Kwalifikacja kandydatów prowadzona jest najczęściej etapowo, do wyczerpania limitu miejsc określonego przez uczelnię.
Uniwersytet Przyrodniczy nie podaje progów punktowych na poszczególnych kierunkach, lecz jasno określa minimalną liczbę punktów, która uprawnia do kwalifikacji kandydata na studia stacjonarne. Wynosi ona 30 punktów. Poniżej tego wyniku kandydat na studia nie będzie brany pod uwagę w procesie rekrutacji.
Zobacz więcej: Zasady rekrutacji na UP w Poznaniu.
Top 5 kierunków z najwyższymi progami punktowymi na Uniwerystecie Przyrodniczym w Poznaniu w roku 2023