Progi punktowe na PUM - Ogólne informacje
Top 5 kierunków z najwyższymi progami punktowymi na PUM w 2023 roku
1. Lekarsko-dentystyczny - próg minimalny: 146 punktów (stacjonarne)/ 105 punktów (niestacjonarne)
Forma studiów: studia stacjonarne, studia niestacjonarne
Poziom studiów: Studia jednolite magisterskie
Ten kierunek nie schodzi z listy najpopularniejszych. To połączenie ogólnej wiedzy medycznej z ukierunkowaniem na nauki związane z stomatologią. Poza chorobami zębów i jamy ustnej, studenci uczą się także o radiologii stomatologicznej, ortodoncji i protetyce.
Nowoczesne sale i możliwość pracy z najlepszym sprzętem dentystycznym są sporym ułatwieniem w praktycznym przygotowywaniu. Absolwenci tego kierunku podejmują pracę w klinikach stomatologicznych, prywatnych gabinetach.
Zobacz więcej: Lekarsko-dentystyczny na PUM.
2. Lekarski - próg minimalny: 145 punktów (stacjonarne)/ próg minimalny: 100 punktów (niestacjonarne)
Forma studiów: studia stacjonarne, studia niestacjonarne
Poziom studiów: Studia jednolite magisterskie
Wiele osób marzy o tym zawodzie, ale trzeba się liczyć z dużą dawkę wiedzy i wieloma godzinami poświęconymi nauce. W końcu w rękach przyszłych lekarzy będzie los pacjentów. Nauka na tym kierunku to szczegółowe stadium ludzkiej anatomii, farmakologia.
Dodatkowo studenci mają także zajęcia związane z komunikacją lekarz - pacjent, co w tym zawodzie jest bardzo ważne. Możliwość odbywania praktyk i zajęć w nowoczesnych szpitalach i klinikach pozwala na doskonałe przygotowanie praktyczne. Zajęcia obejmują także bardziej kierunkowe przedmioty związane z: pediatrią, psychiatrią, onkologią, chirurgią itd.
Zobacz więcej: Lekarski na PUM.
3. Biotechnologia medyczna - próg minimalny: 62 punkty (studia stacjonarne)
Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Studia I stopnia, Studia II stopnia
Jeśli marzy Ci się kariera naukowca - badacza, to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. To połączenie nauk medycznych, chemicznych, farmakologicznych. Spora część jest poświęcona nowoczesnym systemom, które są sporym ułatwieniem w prowadzeniu badań klinicznych.
Przedmioty dotyczą biologii molekularnej, ochrony środowiska, mikrobiologii. Absolwenci tego kierunku pracują w ośrodkach badawczych, laboratoriach, sektorach związanych z ochroną zdrowia publicznego, firmach farmakologicznych.
Zobacz więcej: Biotechnologia medyczna na PUM.
4. Farmacja - próg minimalny: 60 punktów (studia stacjonarne)
Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Studia jednolite magisterskie
Farmacja to nauka, której historia sięga początków ludzkości, kiedy to zioła i naturalne preparaty były stosowane do leczenia różnych dolegliwości. O nauka, która stale się rozwija, czego najlepszych przykładem są nowe leki i pojawiające się szczepionki.
Nauka na tym kierunku skupia się wokół nauk medycznych, biologicznych, chemicznych. Studenci uczą się oceny jakości leków, nadzoru nad ich obrotem. To także sporo godzin spędzonych w laboratoriach przy prowadzeniu różnych badań nad lekami.
Zobacz więcej: Farmacja na PUM.
5. Logopedia kliniczna z terapią zajęciową - próg minimalny: 56 punktów (studia stacjonarne)
Forma studiów: studia stacjonarne, studia niestacjonarne
Poziom studiów: Studia I stopnnia, Studia II stopnia
Ten kierunek to nowość, a już cieszy się wielkim zainteresowaniem. Podczas nauki na nim, studenci poznają narzędzia diagnostyczne oraz metody terapii logopedycznej u osób w różnym wieku.
Połączenie logopedii z terapią zajęciową, przygotowuje do pracy z osobami chorymi i z niepełnosprawnościami, aby pomóc im poprawić lub przywrócić funkcje komunikacyjne. Po tych studiach można podjąć pracę w placówkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, szkołach, a także prowadzić swój gabinet.
Zobacz więcej: Logopedia kliniczna z terapią zajęciową na PUM.