Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

7 nietypowych kierunków studiów podyplomowych

7 nietypowych kierunków studiów podyplomowych



Kontynuować edukację po studiach można na wiele sposobów. Kursy, warsztaty, szkolenia to tylko kilka pomysłów. Jednym z popularniejszych jest również zapisanie się na studia podyplomowe. W przeciwieństwie do licencjackich czy magisterskich są to zwykle węższe specjalności, czasem nawet bardzo nietypowe. Stanowią one uzupełnienie zdobytej wiedzy lub są szansą na całkowitą zmianę zawodu. Które należą do najbardziej nietypowych?

Kierunki związane z technologiami

Bitcoin to ostatnio jedno z najgorętszych haseł w świecie finansów, a świat kryptowalut zaczął być coraz bardziej przystępny nawet dla śmiertelników. Znajdziemy już w Polsce studia podyplomowe, które mają przybliżyć kursantom kryptowaluty i technologię blockchain. Czy po skończeniu tych studiów słuchacz zostanie milionerem? Nie, ale m.in. otrzymuje narzędzia, dzięki którym rozumie, jak działają waluty wirtualne i jak ocenić ryzyko, kiedy w nie inwestuje.Big data to kolejny termin, który zyskuje z czasem na popularności, nie bez powodu. Zdobywanie, gromadzenie oraz analizowanie ogromnych zbiorów danych pomocne jest dziś w wielu dziedzinach, dlatego kierunek jak najbardziej odpowiada aktualnym potrzebom rynku pracy.Takie zbiory danych można bowiem wykorzystywać na różne sposoby, a oto tylko kilka z przykładów:
  • analiza preferencji konsumentów,
  • optymalizacja procesów biznesowych w firmach,
  • usprawnienie funkcjonowania różnych sektorów, np. służby zdrowia,
  • ocena ryzyka.
  • Innym, równie ciekawym kierunkiem, jest agent do spraw cyberprzestępczości, a oferują go studia podyplomowe na AFiB Vistula. W dzisiejszych czasach, kiedy przez internet robimy niemal wszystko – zakupy, przelewy, a niektórzy nawet prowadzą w ten sposób swoje firmy, bezpieczeństwo stało się bardzo istotną kwestią. Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do wdrażania polityki bezpieczeństwa środowiska mobilnego czy szacowania ryzyka dla bezpieczeństwa informacji. Daje to duże możliwości, zwłaszcza gdy słuchacz już pracuje w środowisku informatycznym lub prawniczym.

    Kierunki humanistyczne i artystyczne

    Również fani typowo humanistycznych, nawet bardzo wąskich specjalności, z powodzeniem odnajdą kierunek dla siebie. Jednym z nich jest mitoznawstwo, które stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy np. dla nauczycieli czy kulturoznawców, ale nie tylko. W programie studiów znajdują się zagadnienia wykorzystywania mitu m.in. w polityce, reklamie czy filozofii. Właśnie dlatego tak wiele osób może skorzystać z tych studiów.Nietypowym kierunkiem, tym razem związanym ze sferą projektową, jest food design. Żyjemy w czasach, gdzie programy kulinarne ogląda się z wypiekami na twarzy, a na polskich ulicach można spotkać restauracje niemal ze wszystkich zakątków świata. Do tego media społecznościowe i influencerzy zasypują nas zdjęciami pięknych, często dość oryginalnych dań, które wyglądają jak dzieła sztuki. Nic dziwnego, że powstał kierunek właśnie z tym związany. Skorzystają przede wszystkim właściciele i pracownicy gastronomii, blogerzy, dziennikarze, ale i wielbiciele smaku oraz designu.

    Kierunki psychologiczne i coachingowe

    Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat powstało wiele kierunków studiów podyplomowych z obszaru psychologii, odnoszących się do bardzo wąskich dziedzin. Są niezwykle pomocne dla psychologów, psychiatrów i terapeutów, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności i poszerzać swoją ofertę. Kierunkiem, który również został stworzony na polskich uczelniach w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie pewną techniką, są studia kształcące w zakresie treningu mindfulness tłumaczonego jako trening uważności. Pomaga on m.in. w poprawieniu koncentracji i osiągnięciu równowagi wewnętrznej.Popularnością cieszą się również kierunki związane z coachingiem. Nic dziwnego, w Polsce rośnie popyt na tego typu usługi, zwłaszcza wśród menedżerów, właścicieli firm, ale nie tylko. Spotkania z coachem mogą pomóc również tym, którzy dopiero szukają swojej drogi zawodowej lub potrzebują jedynie odkrycia motywacji do działania. Studia podyplomowe na AFiB Vistula to doskonały wybór dla osób pragnących rozwijać się kierunku coachingu.

    Gdzie szukać takich kierunków?

    Studia podyplomowe w Warszawie oferują dużo możliwości, jeśli chodzi o wybór nietypowych ścieżek edukacji, ale to nie jest jedyna furtka. Warto sprawdzać ofertę nawet mniej znanych uczelni czy szkół prywatnych, ponieważ właśnie mniejsze ośrodki zwykle są w stanie szybciej wprowadzać innowacyjne kierunki, dopasowując się jednocześnie do oczekiwań rynku pracy i samych studentów.

    Data publikacji: 29.12.2017
    ikonka kierunki studiów

    Dodatkowe informacje o studiach - Warszawa

    7 nietypowych kierunków studiów podyplomowych - Opinie


    Nie znaleziono opinii.
    Dodaj opinię