W uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2023/24. Kandydaci na studia wciąż chętnie wybierają kierunki medyczne w tym najczęściej pielęgniarstwo.
Zawód pielęgniarki ma coraz wyższą rangę. Trzeba pamiętać, że jest to profesja zaufania publicznego. Od kilku lat pielęgniarka jest w pierwszej trójce najbardziej poważnych przez Polaków profesji. Rola pielęgniarek jest coraz większa i coraz bardziej doceniana także w systemie ochrony zdrowia. - mówi prof. Joanna Jasińska, prorektor s. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Jak podkreśla prof. Jasińska, pielęgniarka jest dziś pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego, obok lekarzy. Pielęgniarki i położne mają większą niż wcześniej samodzielność, możliwość korzystania z uprawnienia zlecania leków, w tym leków na receptę, co ma szczególne znaczenie w realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, kadry pielęgniarek i położnych mają wysokie kompetencje w systemie promocji, profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
Prorektor WUMed potwierdza, że studia pielęgniarskie od kilku już lat niezmiennie cieszą się coraz większą popularnością i ma to odzwierciedlenie nie tylko w rekrutacji ale także w liczbie powstających uczelni o tym profilu, oraz kierunków pielęgniarskich i położniczych na uczelniach już istniejących.
Warszawska Uczelnia Medyczna oferuje studia pielęgniarskie licencjackie, magisterskie oraz pomostowe licencjackie.
Studia licencjackie - I stopnia na kierunku pielęgniarstwo przygotowują do samodzielnego pełnienia zadań w ramach funkcji zawodowych pielęgniarki, magisterskie - II stopnia - zwiększają samodzielność pielęgniarki w zakresie wykonywania, bez zlecenia lekarskiego świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, samodzielne ordynowanie niektórych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz wypisywanie recept. Studia pomostowe skierowane są dla pielęgniarek i pielęgniarzy posiadających prawo wykonywania zawodu, posiadających wykształcenie średnie. Studia pomostowe stwarzają możliwość podniesienia kwalifikacji na każdym etapie realizacji praktyki zawodowej. – informuje prof. Jasińska.
Dr Krystyna Seliga, dyr Instytutu Nauk Medycznych WUMed dodaje:
Dziś w zawodzie pielęgniarki jest miejsce na rozwój, karierę, a nawet osiągnięcia naukowe. Chyba nikt nie ma wątpliwości: pielęgniarstwo to zawód niezbędny. Profesjonalna, staranna, nakierowana na dobro chorego opieka jest dziś na wagę złota. Pielęgniarstwo to zawód, przed którym stoi wiele perspektyw. Jest zawodem w pełni samodzielnym, chronionym przez korporacyjny samorząd zawodowy.
Coraz częściej studia pielęgniarskie wybierają mężczyźni.
Wszystkich panów, których przed wyborem tego zawodu powstrzymuje wyłącznie stereotyp, że jest to nie męskie zajęcie- zapewniam - to nieprawda! Łamcie stereotypy! – mówi Krzysztof Wołyniec, student III roku Pielęgniarstwa Warszawskiej Uczelni Medycznej
Z pierwszego zawodu jestem ratownikiem medycznym. Zawód pielęgniarski to nie tylko „prawo wykonywania zawodu” a przede wszystkim ponadczasowa, samodzielna profesja dająca szerokie możliwości ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. To szeroka dziedzina zawodowa zawierająca wiele specjalizacji - każdy podejmujący decyzję o wyborze tych studiów na pewno znajdzie „coś dla siebie”.- dodaje Krzysztof Wołyniec.
Jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, liczba pielęgniarek z wyższym wykształceniem rośnie z roku na rok.