Od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować w Collegium Bobolanum psychologię. Widać, że uczelnia się rozwija, ale skąd pomysł na akurat ten kierunek?
Z zainteresowania rzeczywistością. Widzimy, jak wiele ludzi w Polsce potrzebuje pomocy psychologicznej. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Psycholog poza tym to nie tylko terapeuta. To ktoś, kto coraz bardziej potrzebny jest w firmie, zwłaszcza w tej, gdzie pracuje wiele osób. Już na etapie rekrutacji potrzebny jest psycholog, który, korzystając z profesjonalnych narzędzi, pomoże ocenić, czy dana osoba da sobie radę na jakimś stanowisku i czy to będzie dla niej optymalne, dalej w korporacji, gdzie trzeba radzić sobie z często skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi psycholog przyda się do mediacji czy pomocy w rozwiązywaniu konfliktów, może też służyć pomocą w zarządzaniu ludźmi, doradzać kierownikom, a więc być wszędzie tam, gdzie pojawiają się jakieś kontrowersje. To wszystko są tematy dla psychologa.
A ciężko będzie się do was dostać? Psychologia to oblegany kierunek?
Dla tych którzy wiedzą, czego chcą, wiedzą, że psychologia jest ich pasją, myślę, że nie. W końcu to wybór, do którego przygotowywali się wcześniej. Choć oczywiście pewne warunki trzeba będzie spełnić. Kryteria rekrutacji będą podane do wiadomości i każdy będzie mógł sprawdzić, jakie ma szanse.
A jak będzie wyglądać samo studiowanie?
Studia u nas nie będą się różnić od tego typu studiów na innych uczelniach. Będą to pięcioletnie, jednolite studia magisterskie, po których absolwenci otrzymają tytuł magistra psychologii i prawo wykonywania zawodu psychologa.
Widziałam, że uczelnie proponują różne kierunki psychologiczne, np. psychologię biznesu czy psychologię dzieci i młodzieży. Jak to będzie u was?
Rzeczywiście tak jest, że są różne specjalizacje na studiach psychologicznych. My proponujemy dwie do wyboru – kliniczną i biznesową. W czasie pierwszych pięciu semestrów studenci otrzymają wiedzę ogólną, a potem wybiorą sobie specjalizację i będą poszerzać wiedzę o zagadnienia szczegółowe zgodnie ze swoim wyborem i planami zawodowymi.
Psychologia to dziedzina, której trzeba mieć doświadczenie nie tylko wiedzę. Potrzebna jest praktyka. Czy studenci sami będą musieli sobie szukać praktyk?
Studia u nas obejmują oczywiście praktyki zawodowe i to my jako uczelnia musimy zapewnić je naszym studentom. My musimy zadbać, by przyszli psychologowie w warunkach rzeczywistych uczyli się zawodu. Praktyki to aż 720 godzin w programie studiów. Oferujemy naprawdę ciekawe miejsca do odbycia tych praktyk. Ci, którzy chcą pracować w zawodzie terapeuty mogą szkolić się np. w przychodniach, zakładach poprawczych, poradniach profilaktyki i leczenia uzależnień, a osobom zainteresowanym psychologią biznesu organizujemy praktyki w firmach i działach HR. Osoby, które chciałyby odbyć praktykę w innym miejscu, będą mogły to zrobić za zgodą Rektora.
Studia, studia i po studiach. Jakie szanse ma wasz absolwent na znalezienie pracy, i oczywiście najlepiej dobrze płatnej?
Jak wspominałem, my przyglądamy się życiu i niestety stwierdzamy, że ma coraz większe szanse. Mówię niestety, bo zła kondycja psychiczna to jest problem współczesnego człowieka, któremu coraz trudniej odnaleźć się w rzeczywistości. Choć oczywiście perspektywy przyszłej pracy są bardzo szerokie, to nie tylko poradnie psychologiczne. Program studiów jest bogaty i daje wiele możliwości znalezienia ciekawego i satysfakcjonującego, również finansowo, zajęcia. Psycholog ma możliwość zostania w przyszłości coachem, trenerem, ale też na przykład badaczem zjawisk psychologicznych. Poza tym biznes oferuje bardzo wiele możliwości. Można być rekruterem, doradcą, specjalistą do spraw reklamy. Po psychologii sądzę można zarabiać pieniądze, jeśli dla kogoś jest to najważniejszy aspekt działalności zawodowej. Chociaż akurat tutaj nie jestem przekonany, czy jest to czynnik, który powinien decydować o wyborze tego zawodu, ale oczywiście też jest ważny.
To w takim razie na kogo czekacie?
Psychologia to kierunek ciekawy, dla ludzi z pasją. Sądzę jednak, że to kierunek też dla osób z pewnymi predyspozycjami, które swój zawód widzą również jako powołanie. Czekamy na ludzi ambitnych, otwartych na innych ludzi, którzy chcą się rozwijać, lepiej poznać siebie i innych, którzy chcą w przyszłości mieć satysfakcjonującą pracę.
Dziękuję za rozmowę.
Uwaga: Kierunek zostanie uruchomiony pod warunkiem uzyskania zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Czy warto kontynuować kształcenie na studiach magisterskich na kierunku kosmetologia? Czy Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie to dobre miejsce do studiowania? Jakie umiejętności nabędziesz w czasie kształcenia na studiach II stopnia? Na te...
Z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, właścicielką dwóch salonów kosmetycznych w Warszawie, i Szkoleniowcem Panią Pauliną Hińczą rozmawiamy na temat jej drogi kształcenia i pracy zawodowej. Co daje jej największą satysfakcję? Jakie trudn...
„… jeden z profesorów, na naszych pierwszych zajęciach zapytał nas, po co tu jesteśmy. Przechodził od jednego rzędu ławek do drugiego. Jako jeden z nielicznych spośród ponad 100 osób odpowiedziałem spontanicznie, że chcę uczyć ludzi. Zatrzymał się i...
Hilary jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Czas studiów był dla niego bardzo intensywny. Studiował na trzech kierunkach i równocześnie dwóch uczelniach. Działał jako samorządowiec, a swoje umiejętności praktyczne wzbogacał zagadn...
- Jak długo działa Państwa uczelnia? Ilu ma studentów? WSZiB w Poznaniu to najstarsza prywatna uczelnia w Wielkopolsce, działa nieprzerwanie od 1992 roku. W tym czasie ukończyło ją prawie 40 tysięcy absolwentów. - Ile jest wydziałów / kierunków i...
- JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY KIERUNEK STUDIÓW DLA SIEBIE ? Rektor: Każdy wybór wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Wybór kierunku studiów spośród bogatej oferty wielu uczelni nie będzie łatwy. Już na tym etapie, Drogi Kandydacie, decydujesz o swojej prz...