Jeśli rozważasz studia na kierunku psychologia, chcielibyśmy dostarczyć Ci kluczowych informacji, które mogą ułatwić Ci podjęcie decyzji.
Rozumiemy, że wybór kierunku studiów i odpowiedniej uczelni może być trudny, dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Ciebie cennym źródłem informacji.
Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Psychologia we Wrocławiu
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu rekrutacja rozpoczęła się w dniu 20 kwietnia 2023 roku i zakończyła się w dniu 29 września 2023 roku.
Uniwersytet Wrocławski (UWR) rekrutacja dla studiów dzinnych odbywała się w terminie od 01.06.2023 do 10.07. Dla studiów niestacjonarnych rekrutacja trwała do 27 września 2023.
Wrocław, jako znaczący ośrodek naukowy w Polsce, oferuje ambitnym studentom liczne perspektywy edukacyjne, zwłaszcza w dziedzinie psychologii. Niemniej jednak, wybór odpowiedniej uczelni może stanowić duże wyzwanie.
Dlatego warto wykorzystać okazję, jaką dają organizowane dni otwarte, aby bliżej poznać infrastrukturę, ofertę programową oraz kompetentną kadrę pedagogiczną. Co równie istotne, aby uzyskać bardziej kompleksowy obraz procesu studiowania na danym kierunku, zalecamy zapoznanie się z opiniami i recenzjami udostępnionymi przez obecnych studentów oraz absolwentów.
Czy warto studiować Psychologię?
Ile zarabia osoba po Psychologii we Wrocławiu?
Średnie miesięczne wynagrodzenie osoby z wykształceniem w dziedzinie psychologii wynosi 4 680 PLN brutto. Co drugi psycholog otrzymuje pensję w przedziale od 4 000 PLN do 5 780 PLN. 25% najmniej wynagradzanych psychologów zarabia poniżej 4 000 PLN brutto, podczas gdy grupa 25% najlepiej opłacanych psychologów może liczyć na zarobki przekraczające 5 780 PLN brutto.
Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od stażu pracy, doświadczenia zawodowego oraz regionu, w którym pracują.
Lubię to, ze mamy małe grupy, więc jest sporo dyskusji i aktywności. Wykładowcy to naprawdę spoko osoby więc pokazują, jak psychologia działa w realnym życiu, a nie tylko w książkach. Najlepsze są zajęcia warsztatowe, gdzie uczymy się prowadzenia rozmów czy rozpoznawania problemów pacjentów. To na pewno studia dla tych, którzy chcą coś z tego kierunku wynieść, raczej nie ma co ściemniać.
Pierwszy rok to mix zajęć od socjologii po psychologię, z dobrze utrzymanym poziomem. Wymagające, ale z dobrą organizacją jest czas i na odpoczynek. Wykładowcy różnią się podejściem; niektórzy wspierają zrozumienie materiału, inni oczekują samodzielnej nauki. Ogólnie przedmiot ciężki więc trzeba duzo poświęcić wolnego czasu żeby przysiąść do materiału ale ogolnie ok
Jest sporo nauki, ale z dobrą organizacją czasu można mieć czas na hobby. Kierunek jest ciekawy dla zainteresowanych psychologią, a atmosfera na zajęciach jest dobra. Wykładowcy pomagają tym, którzy chcą zdać i starają się. Po pierwszym roku jest już łatwiej. Uczelnię mogę polecić, jest naprawdę ok. Atmosfera między studentami jest wspierająca, a wykładowcy mają różne podejście.
Obecnie jestem studentem III roku na kierunku psychologia. Ciekawe zajęcia, świetni prowadzący. Czego chcieć więcej? Polecam to miejsce. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Nauki nie jest wiele. Wykłady nie są obowiązkowe, na ćwiczeniach dozwolone są 2-3 nieobecności. Wszystko zależy od prowadzącego. Uczelnia daje wiele możliwości, dlatego chętnie biorę udział w różnego typu wolontariatach i organizacjach studenckich. To na pewno zaprocentuje w przyszłości. Wrocław jest to drogie miasto. Czas wolny można spędzić tutaj na wiele różnych sposobów. Polecam.
Cześć wszystkim! Chcę się podzielić swoją opinią o tej uczelni, bo może pomoże to komuś w wyborze, tylko zaznaczam, że to moje osobiste zdanie. :) Jestem po licencjacie robionym stacjonarnie w Warszawie. Na WSKZ zrobiłam studia podyplomowe dotyczące obszaru pedagogiki specjalnej. Mieszkam od pewnego czasu za granicą i nie miałabym innej możliwości zrobienia takich studiów. Byłam z nich bardzo zadowolona ponieważ przy takim właśnie trybie nauki poziom i materiały naukowe okazały się dobrze przygotowane. Tak samo kontakt, bo wszystkie sprawy mogłam załatwić albo mailowo albo telefonicznie i dostać wsparcie. Z tego powodu teraz zdecydowałam się spełnić swoje marzenie i będę zaczynać psychologię na WSKZ, jest ten kierunek już. Pozdrawiam, może komuś ten wpis pomoże. :)))
Ogólnie uczelnię polecam, ale warto mieć na uwadze, że warto angażować się w zajęcia dodatkowe, aby poszerzyć swoje umiejętności i zwiększyć szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Na samej uczelni wykładowcy są bardzo w porządku i nie cisną z materiałem. Również inni studenci są bardzo przyjaźni, co pozwala czuć się bardzo komfortowo w trakcie samych zajęć. SWPS oferuje dodatkowo szerokie możliwości rozwoju. Działają różnorodne organizacje studenckie i każdy może angażować się w liczne projekty, które będą dopasowane do konkretnych oczekiwań.
SWPS to uczelnia, na której od studenta naprawdę się wymaga. Tutaj nie da się dowiedzieć wszystkiego z zajęć, niestety trzeba czytać książki naukowe. Egzaminy nie są tak łatwe, jak wiele osób uważa. Jednak pomimo tak wysokiego poziomu innej uczelni bym nie wybrała. Na początku nudne przedmioty, takie zapychacze, lecz z biegiem lat, szczególnie gdy studenci obierają swoją ścieżkę kształcenia zaczyna się naprawdę ciekawie. Atmosfera fajna, lecz czuć tę presję. Każdy chce być najlepszy. Polecam, każdy powinien spróbować swoich sił.
Uczelnia jest od wielu lat na rynku i wyrobiła sobie niezła markę. Jakieś 80 % wykładowców to są faktycznie sensowni ludzie. Pozostałe 20 % to raczej ludzie z przypadku i nie powinno się z tego typu osobami kontynuować współpracy. Ogólne wrażenia ze studiów tutaj są pozytywne. Trochę może, za często jakieś wykłady są skracane i odwoływane, albo przekładane. To znaczy może taki bałagan organizacyjny nie jest zbyt duży, ale biorąc pod uwagę wysokość czesnego oczekiwałabym maksymalnego standardu. Powracając do czesnego to myślę, że cena może jest jednak trochę za wysoka w mojej ocenie.
Ogólnie ludzie są spoko i uczlenia też. Juz nei wspomnę o bazę lokalową w którą cały czas się inwestuje. wykładowcy ogólnie podejście do studentów mają dobre. Jak podejdziesz z jakimś pytaniem to zawsze odpowiedą , tłumaczą na wykładach a najlepsze jest to że nie trzeba notować, bo wszystko poźniej prześlą on line. Tutaj jak ktoś chce studiować to wystatczy ze trochę sie pouczy i bedzie sie utrzymywal. Na pierwszym roku sporo ludzi się wykruszyło. Ale niestety z jakich powodow to nie wiem. Ode mnie z grupy 32 osobowej zniknęło z 6-7. A grup jest 5. Jednym pewnie się nie podobało bo nie wiedzieli po co przyszli, a reszta może sie poddała przez te trudniejsze przedmioty.
Studiowałam psychologię , wiadomo, że uczelnia na tym kierunku wyrobiła siebie już bardzo dobrą markę. Ale w tym przypadku nie jadą na niej i nie obniżyli lotów. Nie wiem jak na innych, ale u mas trzeba mocno zasuwać przez cały czas. Druga sprawa, że w sumie aż tak nie muszę zakuwac, bo przebywanie na zajęciach bardzo dużo daje , zwłaszcza wiedzy no i zaciekawia na tyle, że w domu , nie z poczucia obowiązku , a z czystej ciekawości siadasz do książek. Na zaliczeniach trzeba sie wykazać wiedzą zdobytą też na własną rękę. Ogólnie nie ma odsiewu, jedyne osoby co zrezygnowały to z własnej woli.
Jak ktoś chce zapytać o psychologię we Wrocławiu i Poznaniu to mogę mieć jakieś zdanie w tym tamcie.. Otóż wrocławska psychologia w moim odczuciu jest realizowana na bardzo wysokim poziomie. Uniwerek dokłada wszelkich starań by trzymać poziom i jedyne z czym się zgodzę, to ostrzeżenie przez szkołami prywatnymi. Dodam, że akurat znajomi z Uniwersytetu SWPS (bo wątek tej szkoły się pojawia) chwalą tam psychologię, a narzekają na prawo.Są już teraz uniwerkiem więc walczą bradzo o renome i pozycję, śmiem twierdzic że już nas prawie przegonili w jakości kształćenia. To w sumie dobrze bo i Uniwerek podniesie jeszcze poziom, bo wie jak walczyć o studenta. Zajęcia ciekawie prowadzone, dużo praktyki i super wykładowcy. Dziekanat jak wszędzie Sinusoida raz idzie w górę raz w dół. Nie korzysdtam z żadnych styendiów, do kół zaintersować też nie należę bo pracuję i łączę pracę z wieczorowymi studiami, więc nie mam na dodatki czasu.
Ja teraz zaczełam I rok kierunek psychologia ale wieczorowo. Na dziennie w ogóle wg mnie ciężko się dostać. Zamierzałam iść na pedagogikę spec. nauczanie zintegrowane i edukacja przedszkolna na dzienną i niestety się nie dostałam - jest 50 miejsc na prawie 1000 chętnych ... Szkoda, bo nie bardzo mnie stać na płacenie za semestr za tą wieczorową a jest drogo (3200zł / sem.) ale będę starała się przenieść po pierwszym roku na dzienne może się uda . Póki co moge powiedzieć bardziej o organizacji niż o samej nauce, bo to dopiero początek, ale już widac, że do niektórych zajęć trzeba się bardziej przykładać do innych mniej. Ogólnie wszystko fajnie można pozałatwiać w dziekanacie,nie ma kolejek, panie ogarnięte. Sama uczelnia tez ma renomę i dobra kadrę wykładowców no i lokalizację też. Można starać się o stypendia, będę składać ale czy dostenę w atpię.
Jeżeli chodzi o uczelnie PAO i jak chce się studiować w Polsce to bardzo polecam. Dużo moich znajomych i rodziny studiowało na tej uczelni I byli zadowoleni. Ja studiowałam na tej uczelni w Londynie A mieszkam w Dublinie więc musiałam latać na zajęcia. Troszkę czasami trudno było się doprosić kiedy będzie zjazd czy w sobotę czy w niedzielę. A mi zależało na czasie żeby kupić tańszy bilet. Więc ciągle musieliśmy się pytać i ponaglać. Przez 3 lata licenjatu doszli już do rozumu i na magisterce podawali nam te wiadomości troszkę wcześniej A nie 2 tyg przed. W przyszłości myślę jeszcze o zrobieniu podyplomowki na tej uczelni.
Studiuje mi się bardzo dobrze, jest wiele praktycznych przedmiotów, choć pierwsze dwa lata to typowa teoria. Na szczęscie profesor Łukaszewski i profesor Doliński są naprawdę wybitni i nawet czysto teoretyczne wykłady mogą stać się bardzo ciekawe. Myślę, że jesli interesuje się się psychologią i chce się później pracowac w zawodzie i dalej się rozwijać to SWPS jest jak najbardziej odpowiedni :) Gdybym jeszcze raz miała wybierać gdzie iść na psychologię to na pewno podjęłabym tą samą decyzję.
"Na SWPS kończę właśnie (5 rok) przychologię kliniczną, dzis funkcjonującą jako psychologia kliniczna i zdrowia. Ogólnie jestem zadowolona z poziomu uczelni, większość jak nie wszyscy w sumie wykładowcy to praktycy, co cenię. Jest kilku wybijających się prowadzących, których wykłady są mega- np. dr Bartosz Zalewski od terapii rodzin i bliskich związków w terapii systemowej- mojej ukochanej, inna sława uczelni do dr Ela Zdankiewicz- Ścigała psychotraumatolog-zapalona i nieziemska w swoim fachu. Mimo ich popularnosci i poziomu prowadza takze zajecia w mniejszych grupach, gdzie mozna jeszcze wiecej sie od nich nauczyc. Osobiscie szanuje tez za wiedze dr Krystyne Rymarczyk neuropsychologa. Trudno mi powiedziec jak to teraz wyglada, bo w trakcie moich studiów zmienił sie system na modułowy, gdzie jest jakby jeden duzy moduł, który ma w sobie składowe- wykład, seminaria, warsztaty. Dzieki temu z calego modulu jest w sesji jeden egzamin (praktycznie zawsze zamkniety, jednokrotnego wyboru) w dominujacej czesci z wykladu, a reszta skladowych zaliczana jest w postaci projektów.Wiadomo, ze zawsze trafi sie jakis felerny prowadzący, albo temat ktory mniej ciekawi, ale ogólnie jesli interesuje kogoś psychologia to uwazam ze są to dobre studia. To co nas wkurzalo to maly wybór praktyk ze szkoly, ale zawsze mozna sobie ogarnac samemu. Oferta fakultetow tez nie zmienia sie za bardzo z roku na rok, ale mozna cos dla siebie zawsze znaleźć.
Powiem szczerze, ze tak jak rozmawiamy z kolezankami to mamy takie nieodparte wrażenie ze mało wiemy po tak długim czasie. ale słyszałam ze wiele ludzi tak ma po studiach :-) ogólnie jednak sporo sie dowiedzialam, tez praktycznej wiedzy i to co na pewno wykształcilo sie przez ten czas to inny sposób myślenia- szerszy, uwzględniajacy wpływ wielu czynników itd. A to nie jest wymierny efekt. Trudno tez mi to oceniac bo jak ocenic zmiane w myśleniu.. ? Ale pamietam, że wspominali o tym na poczatku- ze na tym im zalezy- zmiana=poszerzenie myslenia.To co bardzo warto robic to czytac książki. Co prawda, nie mowie tego za bardzo z autopsji bo niestety mi trudno bylo pogodzic studia, z praca i zyciem prywatnym i nie znajdowalam wystarczajaco czasu na poglebianie tematow w literaturze, ale wiem ze mozna wtedy jeszcze sporo wiecej wyciagnac, rozmawiajac o tym z prowadzacymi. Wiec zachęcam, bo warto.Odnosze wrazenie ze prowadzacym czy to wyklady czy zajecia seminaryjne/ warsztatowe zalezy. Chcą przekazać wiedze i doswiadczenie i staraja sie to zrobic w fajny sposob. Wiadomo - nie w 100% przypadków, ale znacznej wiekszosci
generalnie polecam choć od teorii do praktyki to wielka przepaść. Raczej ciekawostek można się tam dowiedzieć a żeby coś potrafić tak na prawdę to trzeba czytać książki na własną rękę. Jest tam dość duży poziom, egzaminy nie należą do najłatwiejszych ale jeśli chodzi o mnie to nie wybrałbym innej uczelni. Luzik jeśli komuś zależy na wiedzy to wybierze SWPS poziom tego co możesz się nauczyć w porównaniu z innymi uczelniami pod względem psychologicznym na pewno będzie o wiele wyższy, co do praktyki to róznie. Przedmioty ogólne nudne jak wszędzie. Prawdziwe studia zaczynają się dopiero gdy realizujesz swoją ściezkę kształcenia. Uczysz się tak naprawdę tego co cię interesuje.
Ogólnie to bardzo spoko ale zalezy na kogo sie trafi :-) z reszta jak wszedzie.. Ja jestem teraz na dziennych i slabe jest to ze strasznie duzo jest okienek wiec mysle nad zaocznymi, ponoc na zaocznych jest jakos fajniej. Ja nie wiem czy jestem dobra osoba do wyrażania opinii o tych studiach bo w tym roku stwierdzilam ze nie ide dalej w psychologie tylko w kryminologie :-D wiec nie jest to dla mnie jakos super ciekawe. Bo jest kilka takich modulow ktore trzeba odklepac po prostu, ale ogolnie jak kogoś pasjonuje psychologia to swps jest najlepszym wyborem .Na pierwszym roku i tak wszyscy maja to samo, dopiero pozniej wybiera sie sciezke :-)Ja jestem teraz na tej sciezce relacje międzyludzkie
nie wiem w sumie czy trudno bardzo się zalicza, bo wystarczy wystarczy ze ogarnie sie wyklady ze slajdow i na spokojnie sie zaliczy (wykladowcy udostepniaja zawsze swoje prezentacje)
poza tym czasem organizowane sa wyklady otwarte na roznych kampusach wiec chcialam miec info jakby co
Studia Psychologia w Wrocławiu - pytania i odpowiedzi
Jak długo trwają studia na kierunku psychologia we Wrocławiu?
Psychologia to niezwykle popularny kierunek studiów, który jest chętnie wybierany przez młode osoby. Wykształcenie psychologiczne można zdobyć na wielu wrocławskich uczelniach, które oferują kształcenie realizowane w różnych trybach.
Osoby, które ukończyły szkołę średnią i są zainteresowane rozpoczęciem studiów mają możliwość zdecydowania się na studia jednolite magisterskie. Studia te trwają 5 lat i podzielone są na 10 semestrów. Ukończenie całego trybu edukacji kończy się uzyskaniem tytułu magistra, który uprawnia do podjęcia się pracy.
Psychologię można również studiować na studiach II stopnia. W tym przypadku niezbędne jest ukończenie studiów I stopnia na kierunku pokrewnym. Studia II stopnia podzielone są na 4 semestry i również kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Długość studiów na kierunku psychologia w dużym stopniu zależy zatem od wybranej uczelni. Kandydaci na studia powinni mieć to na uwadze i podczas wybierania najlepszej szkoły dla siebie wziąć pod uwagę również proponowany program kształcenia i jego długość.
Ile kosztują studia na kierunku psychologia we Wrocławiu?
Koszt studiów na kierunku psychologia we Wrocławiu jest zależny od wybranej uczelni. Prestiż szkoły wyższej czy sama długość edukacji w znaczący sposób wpływają na ceny związane ze studiowaniem. Przykładowe cenniki popularnych wrocławskich uczelni to:
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny we Wrocławiu (uczelnia niepubliczna) – od 4915 zł/semestr (studia stacjonarne) oraz od 4915zł/semestr (studia niestacjonarne)
Dolnośląska Szkoła Wyższa (uczelnia niepubliczna) – 3200 zł (studia stacjonarne) oraz 2900 zł (studia niestacjonarne)
Uniwersytet Wrocławski (uczelnia publiczna) - od 7000 zł/rok (studia niestacjonarne)
Na których uczelniach możemy studiować psychologię stacjonarnie we Wrocławiu?
Na wielu wrocławskich uczelniach kierunek psychologia realizowany jest w formie stacjonarnej. Ten sposób zdobywania wiedzy może być bardzo korzystny i pozwala na szybki rozwój wielu kompetencji.
Dodatkowo w przypadku uczelni publicznych studia stacjonarne nie są związane z koniecznością ponoszenia opłat. W rezultacie zdobycie wykształcenia nie będzie wiązało się z ponoszeniem kosztów. Uczelnie oferujące studia stacjonarne to:
Uniwersytet Wrocławski
Dolnośląska Szkoła Wyższa
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny we Wrocławiu
Na których uczelniach możemy studiować psychologię niestacjonarnie we Wrocławiu?
Psychologia to kierunek studiów, który realizowany jest również w systemie niestacjonarnym. Studia w tym trybie na każdej uczelni we Wrocławiu są płatne. Pozwalają jednak na połączenie studiowania z pracą zawodową, co może dawać znakomite efekty.
Tym samym warto zainteresować się tą właśnie formą studiowania, która może sprawdzić się znakomicie. Uczelnie pozwalające studiować psychologię niestacjonarnie to:
Collegium Humanum – Filia we Wrocławiu
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny we Wrocławiu
Jakie są specjalizacje na kierunku psychologię we Wrocławiu?
Osoby wybierające kierunek studiów psychologia mają możliwość zrealizowania w ramach nauki wielu specjalności, które pozwalają na zdobycie przydatnych na rynku pracy kompetencji. W ramach dostępnych specjalizacji można zdobywać specjalistyczną wiedzę, która przyda się podczas pracy zawodowej.
Najpopularniejsze specjalności na wrocławskich szkołach wyższych to:
Psychologia zarządzania
Psychologia kliniczna
Psychologia sądowa
Psychologia biznesu
Czego się nauczysz i jakich przedmiotów możesz się spodziewać na studiach na kierunku psychologia we Wrocławiu?
Studia psychologiczne charakteryzują się rozbudowanym programem kształcenia, który umożliwia zdobywanie szerokiej wiedzy z różnych obszarów. W trakcie studiów można zapoznać się z wieloma zagadnieniami i zdobyć kompleksową wiedzę na temat czynników determinujących zachowanie ludzi. Studia łączą w sobie nauki społeczne, psychologiczne oraz humanistyczne.
Przykładowe przedmioty na studiach to:
Emocje i motywacja
Biologiczne podstawy zachowania
Filozofia z elementami logiki
Psychologia społeczna
Psychopatologia
Psychologia różnic indywidualnych
Psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak wyglądają i czego nauczysz się na studiach psychologicznych zobacz artykuł - Psychologia - Jak wygladają te studia?
Czy psychologia to łatwy kierunek studiów we Wrocławiu?
Młode osoby rozważające podjęcie studiów na kierunku psychologia bardzo często zadają pytania odnośnie trudności studiów. Psychologia jest z pewnością kierunkiem, który wymaga poznania wielu zagadnień i zdobycia szerokiej wiedzy z różnych obszarów.
Spora ilość materiału niezbędnego do przyswojenia sprawia, że na studiach najlepiej poradzą sobie osoby, które nie mają problemu z szybką nauką. Dodatkowo większe szanse na bezproblemowe przejście przez studia mają osoby, które interesują się zagadnieniami psychologicznymi.
Jakie są plusy i minusy pracy psychologa we Wrocławiu?
Praca w charakterze psychologa posiada zarówno plusy jak i minusy. Z pewnością nie jest to praca dla każdego i wymaga pewnych predyspozycji, które ułatwią poradzenie sobie w zawodzie. Warto jeszcze przed rozpoczęciem studiów zastanowić się nad tym czy zawód psychologa jest odpowiednią ścieżką kariery.
Zalety pracy psychologa to:
Kontakt z ludźmi
Możliwość niesienia pomocy
Brak monotonii w pracy
Możliwość prowadzenia własnego gabinetu psychologicznego
Do wad można natomiast zaliczyć:
Duże obciążenie psychiczne
Wysoki stres w pracy
Jakie są opinie o kierunku psychologia we Wrocławiu?
Internet jest pełen informacji na temat różnych kierunków studiów. Na wielu stronach możliwe jest również znalezienie pełnych informacji o kierunku psychologia, które pozwolą na zapoznanie się z programem nauczania i przygotowanie się do samego studiowania.
Kandydaci na studia mogą w ten sposób zdobyć bardzo rzetelną wiedzę na temat studiów i z łatwością wybrać odpowiednią dla siebie uczelnię, która wpasuje się znakomicie w oczekiwania. Warto zatem zapoznać się z opiniami w sieci.
Zasady rekrutacji na kierunku Psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim
Uniwersytet Wrocławski - zasady rekrutacji - 2022 /2023 Program studiów - psychologia - Uniwersytet Wrocławski Studia na kierunku psychologia – jakie powinieneś mieć predyspozycje?Na studiowanie psychologii decyduje się co roku ogromna liczba kandydatów. Na większości dobrych uczelni chętnych jest zawsze co najmniej kilkunastu na jedno miejsce. Psychologia cieszy się sporą popularnością, ale do tych studiów i późniejszej pracy trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Przyszły psycholog powinien posiadać sporą wiedzę humanistyczną, ale również doskonale radzić sobie z naukami ścisłymi. Na studiach sporo będzie elementów biologii i matematyki, a także badań, do których wykorzystuje się statystykę i inne nauki. Psycholog powinien mieć umysł analityczny, umiejętność wnioskowania, rozwiązywania sporów i problemów. Dobrze również, aby był osobą komunikatywną, kontaktową, otwartą na ludzi i nowe znajomości. Psycholodzy pracują w różnych środowiskach, często bardzo trudnych. Powinni więc również umieć radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Atutem w studiowaniu psychologii może być bardzo dobra znajomość języka angielskiego, która otwiera drogę do wielu publikacji wydawanych tylko w tym języku.