43-100 Tychy
ul. Sienkiewicza 1, II piętro
(32) 787 57 47, 517 137 727
Oligofrenopedagogika i edukacja integracyjna w ogólnodostępnych placówkach oświatowych.
Oligofrenopedagogika to pedagogika osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są to osoby, które borykają się z wieloma problemami, poczynając od własnych ograniczeń kognitywnych kończąc na otaczającej ich niekiedy ludzkiej nietolerancji. Oligofrenopedagog jest osobą, której zadaniem jest pomoc w przezwyciężaniu tych trudności poprzez wykształcenie takich umiejętności jak współżycie z innymi ludźmi, przystosowanie się do obowiązków jakie nakłada na każdego praca zawodowa, gospodarowanie zarobionymi środkami finansowymi, racjonalne korzystanie z przestrzeni publicznej oraz rozsądne wykorzystywanie czasu wolnego. Pedagog specjalizujący się w tej dziedzinie to społecznik o wysoko rozwiniętej empatii, jest to również najczęściej niepoprawny optymista wnoszący w problematyczny świat niepełnosprawności wiele energii i nadziei.
Adresaci studiów
Adresatami studiów są osoby mające doświadczenie w rewalidacji osób z niepełnosprawnością umysłową, a nie mające profesjonalnego przygotowania oraz osoby, które zamierzają zdobyć przygotowanie w tym zakresie. Zapraszamy również nauczycieli pragnących uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia.
Studia podjąć mogą absolwenci studiów wyższych posiadający kwalifikacje pedagogiczne.Dają one uprawnienia do nauczania i terapii dzieci z dysfunkcjami rozwoju psychoruchowego, przygotowują do pracy w szkołach specjalnych dla dzieci z upośledzeniem umysłowym, szkołach integracyjnych, ośrodkach wczesnej diagnozy i interwencji oraz ośrodkach szkolno-wychowawczych.
Cel studiów
Absolwenci OLIGOFRENOPEDAGOGIKI wyposażeni są w wiedzę umożliwiającą racjonalne programowanie i podejmowanie oddziaływań rewalidacyjnych w stosunku do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową. Głównym celem studiów jest zwiększenie kompetencji praktycznych w zakresie pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo, na różnym poziomie kształcenia (zintegrowanego, blokowego, gimnazjum, szkoły zawodowej) i w różnych placówkach oświatowych, opiekuńczych i wychowawczych. Absolwent naszych studiów jest przygotowany do pracy w środowisku rodzinnym i społecznym osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poprzez stosowanie nowatorskich metod i form kształcenia podjęte przez niego działania sprzyjają rozwojowi psychofizycznemu uczniów.
Perspektywy zawodowe
Absolwent studiów podyplomowych posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w specjalistycznych placówkach szkolno – wychowawczych oraz w oddziałach integracyjnych, klasach integracyjnych, ogólnodostępnych placówkach oświatowych.