Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?



Okres studiów to jeden z najważniejszych etapów życia, nierzadko związany między innymi z wyprowadzką z domu, na przykład do większego miasta akademickiego. Wielu studentów, chcąc zapewnić sobie jak najlepszą edukację, przeprowadza się bowiem nawet na drugi koniec kraju. Zmiana miejsca zamieszkania niesie za sobą oczywisty dylemat: gdzie mieszkać? Akademik, pokój w mieszkaniu studenckim, stancja, a może samodzielne mieszkanie? – Decyzja może okazać się kluczowa.

 

Akademik – nie ma nic bardziej studenckiego

 

Nie da się ukryć, że dużą zaletą mieszkania w akademiku jest jego cena – dla przykładu: domy studenckie Uniwersytetu Warszawskiego oferują wynajem pokoju (lub miejsca w pokoju) w cenie od 280 do 560 złotych. Akademiki są także zlokalizowane najczęściej w pobliżu uczelni. W wielu miastach akademickich funkcjonują całe miasteczka studenckie położone niemal w sąsiedztwie budynków uczelnianych (jak na przykład krakowskie Miasteczko Studenckie), co sprawia, że w zasadzie nie ma potrzeby, aby wychylać nos poza bezpieczny teren. O akademikach, inaczej domach studenckich, krążą (nie zawsze pochlebne) legendy. Jest to miejsce, w którym nawiązują się pierwsze studenckie znajomości i w którym kwitnie życie towarzyskie.

Jednak, co ważne, podczas sesji mieszkańcy akademików pochłonięci są zwykle nauką. Dzielenie pokoju z przypadkowymi osobami (nieraz o odmiennych upodobaniach czy poglądach) może okazać się cenną lekcją tolerancji i kompromisu. Warto jednak pamiętać, że zmiana współlokatorów nie jest łatwa – osoby, które mają trudności z adaptacją w nowym środowisku, powinny wziąć to pod uwagę.

Miejsca w akademiku cieszą się dużą popularnością (ze względu na cenę). W pierwszej kolejności otrzymują je zwykle osoby, które mieszkają z dala od miasta akademickiego lub które nie dysponują środkami finansowymi na wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim.

Uwaga!

Wnioski o przyznanie miejsca w akademikach składa się z reguły jeszcze przed wakacjami! Spóźnialscy muszą liczyć się z tym, że trzeba będzie odejść z kwitkiem lub, przy dobrych wiatrach, zadowolić się tym, co zostało. W filmie studentka opowiada o faktach i mitach związanych z mieszkaniem w akademiku. Dowiemy się jak wygląda życie studentów i jak radzić sobie z wyprowadzką od rodziców.

Czy akademik to wieczny hałas i imprezy?

A może wspólna nauka i poznawanie ciekawych ludzi? Po odpowiedzi odsyłamy do filmu.

 

Pokój w mieszkaniu studenckim

 

Wynajem samodzielnego (lub współdzielonego) pokoju w mieszkaniu studenckim jest dosyć powszechną praktyką. Takie rozwiązanie gwarantuje więcej prywatności i – prawdopodobnie, bo wszystko zależy od tego, z kim zamieszkamy – więcej ciszy i spokoju. Niestety, spokój ma swoją cenę.

Wynajem pokoju wynosi zwykle kilkaset złotych (500-1000) – wszystko zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. Jeżeli w pokoju zamieszka kilka osób, koszt będzie mniejszy. Nie można jednak zapominać o fakcie, że opłacenie czynszu i odstępnego nie załatwia sprawy – są jeszcze rachunki za prąd, gaz, wodę i Internet.

Od autorki filmu dowiemy się jak wygląda wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim. Posłuchamy o wadach i zaletach takiego rozwiązania, na co zwracać uwagę i czego unikać. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

 

Mieszkanie na wyłączność?

 

W grę wchodzi oczywiście wynajem całego mieszkania, jednak – nie ukrywajmy – na takie rozwiązanie stać niewielu studentów. Małą kawalerkę wynająć można przy odrobinie szczęścia za 800 złotych (wszystko zależy od miasta, dzielnicy i standardu), ale w połączeniu z opłatami eksploatacyjnymi koszty rosną.

Szczególnie ryzykowne jest wynajmowanie lokum ogrzewanego elektrycznie lub gazowo – wysokie nieraz koszty ponosi się wówczas w pojedynkę. Większe mieszkania kosztują odpowiednio więcej. W dłuższej perspektywie korzystny wydaje się nie tyle wynajem, ile zakup mieszkania. Koszt samodzielnego wynajmu wyniesie w zasadzie tyle samo, co niska rata kredytu hipotecznego.

Z tego filmu dowiecie się wszystkiego na temat wynajmu mieszkania w Warszawie. Wszystkie wskazówki możemy stosować również podczas wynajmu mieszkania w innych częściach Polski. Więcej w filmie, miłego oglądania!

 

Stancja – pokój z widokiem na spokój

 

Stancja to rozwiązanie coraz mniej powszechne, jednak nadal wykorzystywane. Mieszkanie przy rodzinie ma swoje plusy (do jednych z nich należy niewątpliwie stosunkowo niska cena), ale i minusy. Wielu młodym ludziom przeszkadza bowiem fakt, że właściciele mieszkania mogą narzucać swoje własne zasady (na przykład powrót przed 22.00, zakaz nocowania chłopaka/dziewczyny) lub zbytnio ingerować w ich prywatność (na przykład pytać, na którą planują swój powrót).

W niektórych miastach, na przykład w Krakowie, znajdziemy miejsca, w których szukać można ciekawych ofert (Stuba św. Jana prowadzona przez Bratnią Pomoc Akademicką to prawdziwe biuro pośrednictwa kwater studenckich!). Warto spróbować – A nuż nie taka stancja straszna, jak ją malują?

Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 12.05.2022